facebook RSS # #

10.12.2019 15:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-13 10:47       aktualizacja: 2019-02-13 11:11       KULTURA
  A A A

Nie oddadzą ECS. Władze Gdańska i woj. pomorskiego odrzuciły propozycję MKiDN dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności

Nie oddadzą ECS. Władze Gdańska i woj. pomorskiego odrzuciły propozycję MKiDN dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. PAP/T.Waszczuk
Władze Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego odrzuciły propozycję premiera dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności.

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk przesłali wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu pismo, w którym wspólnie odnieśli się do propozycji złożonej przez niego na spotkaniu w dniu 29 stycznia br. 

Władze obu samorządów poparli stanowisko Rady ECS z 2 lutego, w której wskazano, że "w
iązanie wysokości dotacji z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnieniem specjalnej części, podlegającej ministrowi, prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków". 

  

W styczniu resort kultury zaproponował przywrócenie finansowania ECS w wysokości 7,146 mln zł, pod warunkiem dokonania zmian w umowie założycielskiej, utworzenia funkcji pierwszego wicedyrektora powoływanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także utworzenia nowego pionu im. Anny Walentynowicz, z grupą nowych pracowników podległych owemu wicedyrektorowi.

Samorządowcy uznali, że jest to próba odebrania im wpływu na działalność instytucji. "Nie możemy dopuścić do tego, by Europejskie Centrum Solidarności podzieliło los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy mi na tym, by ECS nadal było miejscem pamięci o historii pokojowej rewolucji solidarności, ale przede wszystkim przekładania solidarności na język współczesności i wyzwań dzisiejszego świata" - skomentowała propozycję Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. 

"Rzecz nie w pieniądzach, ale w próbach absolutnie niezgodnej z prawem zmiany statutu ECS ze strony Ministerstwa Kultury. Z taką sytuacją nie zetknęliśmy się w Polsce nigdy wcześniej, a przynajmniej nie po roku 1989" - dodał marszałek Mieczysław Struk. 

Podobną opinię wyraziła Rada ECS, która 2 lutego odrzuciła propozycje ministerstwa kultury. Na dziewięciu członków rady ośmiu głosowało za przyjęciem uchwały, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Zdaniem Rady "wiązanie wysokości dotacji z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnieniem specjalnej części, podlegającej ministrowi, prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków".

W związku z cofnięciem dotacji przez MKiDN zorganizowane zostały dwie publiczne zbiórki na rzecz ECS. Internauci w zaledwie 30 godzin zebrali 3 mln zł, natomiast na subkonto utworzone przez ECS wpłynęło do tej pory ponad 3,3 mln zł i kwota ta wciąż rośnie. Przekazanie pieniędzy na rzecz placówki zadeklarowali również prezydenci innych miast, a także marszałkowie województw.

Wczoraj (12 lutego) Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk przesłali premierowi Glińskiemu wspólne stanowisko, w którym informują, że nie przyjmą jego propozycji.    

mp/
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-14 07:58:58
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: Propozycja wicepremiera świadczy moim zdaniem o tym, że zarówno on, jak i jego partia, traktują pieniądze budżetu państwa, jako własne. A to nie są ich pieniądze. To są środki publiczne.

Przykładów potwierdzających moją tezę jest więcej. Gdy w zeszłym roku nasza lokalna jednostka OSP otrzymała dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na zakup samochodu pożarniczego, otrzymaliśmy "instrukcję", że na uroczyste przekazanie sprzętu mamy zaprosić wyłącznie parlamentarzystów PiS.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25