facebook RSS # #

22.01.2020 17:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-05 13:28       aktualizacja: 2019-07-05 13:31       KULTURA
  A A A

Cyfrowe GOK-i. Konkurs i szkolenia w programie cyfryzacji GOK-ów

Cyfrowe GOK-i. Konkurs i szkolenia w programie cyfryzacji GOK-ów
Fot.PAP/T.Żmijewski
Podłączenie wszystkich GOKów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy - to cele wspólnego programu resortów cyfryzacji i kultury.

30 czerwca ruszył nabór wniosków w konkursie, a na 11 lipca zaplanowano szkolenie dla wszystkich, którzy chcą złożyć wniosek o dofinansowanie, ale nie wiedzą jak to zrobić.

"Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek - głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia i tym chcemy się zająć" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Jeszcze w tym roku do szybkiego Internetu podłączymy 450 ośrodków. Podpisaliśmy już odpowiednie porozumienie z siedmioma operatorami telekomunikacyjnymi. Kolejne podłączenia będą realizowane w ramach kolejnego konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" - dodaje szef MC.

30 czerwca ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs potrwa do 31 lipca.

Mogą w nim uczestniczyć: organizacje pozarządowe, partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, instytucje publiczne z obszaru kultury, instytucje publiczne z obszaru edukacji, szkoły wyższe, partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.

Po 31 lipca nastąpi sprawdzanie złożonych wniosków. Łącznie zostaną wybrane 73 projekty - po jednym w każdym NUTS3 (system statystycznych jednostek terytorialnych w Polsce; istnieją 73 NUTS3, a każdy z nich składa się z kilku powiatów).

Dofinansowanie otrzymają wnioskodawcy, którzy zadeklarują największą liczbę gminnych samorządowych instytucji kultury w projekcie oraz spełnią kryteria konkursowe. Podmiot, który wygra w danym NUTSie, zorganizuje szkolenia pracownikom gminnych samorządowych instytucji kultury. Ich celem jest podniesienie ich kompetencji w takim stopniu, aby to oni mogli samodzielnie lub w asyście trenera przeprowadzić szkolenia dla dzieci i młodzieży. Podmiot, który wygra na danym obszarze, zakupi sprzęt do realizacji szkoleń. Komputery, tablety, drukarki 3D i inne wyposażenie po zakończeniu projektu pozostanie w ośrodkach kultury na stałe.

Projekty będą dofinansowane w 100 proc. - nie trzeba wnosić wkładu własnego. Minimalna wartość projektu wynosi 450 tys. zł, a maksymalna wartość dofinansowania 1 mln 360 tys. zł. Do 30 proc. kwoty można przeznaczyć na sprzęt dla GOK, do 5 proc. na promocję.

Instrukcja wypełniania wniosków oraz inne dokumenty dotyczące konkursu znajdują na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Minister Zagórski podkreśla, że Gminne Ośrodki Kultury pełnią w społecznościach lokalnych ważną rolę i dlatego trzeba je wyposażyć w "narzędzia, które są niezbędne we współczesnym świecie".

"Dalszy rozwój GOK-ów powinien być oparty m.in. na rozwoju kompetencji cyfrowych. Tym bardziej, że cyfryzacja GOK-ów to jeden z wielu projektów, jaki rząd realizuje dla rozwijania kompetencji cyfrowych" - wskazuje szef MC.

js/
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25