facebook RSS # #

22.01.2020 19:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-27 12:21       aktualizacja: 2019-09-27 12:35       KULTURA
  A A A

Wojna o galerię. Burmistrz Olkusza kontra zarząd galerii Sztuki Współczesnej

Wojna o galerię. Burmistrz Olkusza kontra zarząd galerii Sztuki Współczesnej
Fot.UMiG Olkusz
W Olkuszu rozgorzał spór o przyszłość Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Burmistrz Roman Piaśnik - po przeprowadzonej kontroli - zarzuca, że władze placówki dopuściły się licznych nieprawidłowości i domaga się włączenia galerii do struktur Miejskiego Ośrodka Kultury. To bezceremonialny atak na instytucję kultury - odpowiadają władze galerii.

"Kosztowne zlecenia dla córki dyrektora galerii, podejrzenie naruszania dyscypliny finansów publicznych poprzez zaniżanie dochodów z wynajmu pomieszczeń, kontrowersje w działaniach Rady Programowej, lekceważenie obowiązujących przepisów" - takie zarzuty sformułował burmistrz Olkusza na podstawie protokołu kontroli przeprowadzonej w Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wylicza w komunikacie dla mediów, że w kontrolowanym okresie (od 2016 do połowy 2019 r.) galeria podpisywała z córką obecnego dyrektora umowy, których łączna wartość sięgnęła ponad 20 tys. złotych. Umowy miały dotyczyć m.in. prowadzenia warsztatów muzycznych czy usług tłumaczenia. W ocenie burmistrza, "skandalem" jest "sytuacja, w której jednostka wydatkująca środki publiczne, a zatem pochodzące z pieniędzy podatników, tak dużą część zleceń na zewnątrz powierza córce dyrektora".

Ponadto, według urzędu, placówka miała zaniżać dochody z wynajmu pomieszczeń. "W samym 2018 roku władze GSW BWA w Olkuszu złamały swoje wewnętrzne regulacje po to, by dwóm podmiotom wynająć salę w niższej cenie. Zachodzi zatem podejrzenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych" - głosi oświadczenie urzędu.

Burmistrz Olkusza zarzuca też, że działania Rady Programowej galerii są "chaotyczne i kontrowersyjne". "Do tego dochodzi konsekwentny brak prowadzenia obowiązkowych uzgodnień składu Rady Programowej z burmistrzem i zarządem Powiatu Olkuskiego" - stwierdza Urząd w komunikacie. Burmistrz Piaśnik stwierdza w nim ponadto: "do Rady Programowej należy m.in. radny, który krytycznie odnosi się do zamiaru włączenia galerii BWA w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Ten sam radny kieruje jednocześnie bazą noclegową, do której - oczywiście za środków BWA - przyjeżdżają uczestnicy trwających ponad tydzień plenerów malarskich. Zachodzący tu konflikt interesów jest w mojej ocenie wyraźny".

Według władz Olkusza kontrola w galerii wykazała ponadto "konsekwentne obchodzenie własnych regulacji prawnych - począwszy od właściwego przyjęcia regulaminu organizacyjnego, przez metodę prowadzenia ewidencji zgromadzonych dzieł, po współpracę z Radą Programową. Co więcej, pracownicy nie wykonali wszystkich zaleceń z poprzedniej kontroli, która odbyła się w 2016 roku".

Zdaniem burmistrza problem rozwiąże "włączenie galerii BWA do struktur Miejskiego Ośrodka Kultury". Jak ocenia Piaśnik, pozwoli to "zwiększyć jej potencjał i poprawić organizację pracy, by naruszenia podobne do tych, które płyną z przeprowadzonej teraz kontroli, nigdy się nie powtórzyły".

"Nikt nie zamierza likwidować dotychczasowej działalności galerii. Formalnie jest to jednak złożony proces, a na jego początku nie przewidziałem, że spotka się z tak dużym oporem pracowników galerii, którzy - posługując się licznymi manipulacjami - próbują dowodzić, że BWA ma prawo istnieć wyłącznie jako odrębna jednostka" - podkreśla burmistrz. "Włączenie BWA w struktury MOK pozwoli poszerzyć ofertę kulturalną przygotowywaną dla mieszkańców naszej gminy. Stworzymy spójną ofertę dostępną dla szerszej grupy odbiorców, która nie będzie już musiała wybierać pomiędzy przygotowanymi wydarzeniami" - przekonuje włodarz Olkusza.

Kierownictwo galerii odpowiedziało na zarzuty burmistrza publikując obszerne oświadczenie na portalu społecznościowym. W ocenie obecnych władz placówki jest to "kompleksowy atak na Galerię".

"Atak w szczególności skierowany jest na dyrektora Stanisława Stacha, bo to o niego chodzi burmistrzowi, jego chce zwolnić, żeby namaścić na kierownika już tylko galerii przy Miejskim Ośrodku Kultury jakiegoś swojego pupila, może radnego, któremu trzeba się odpłacić że głosuje, jak mu burmistrz każe" - czytamy w oświadczeniu.

Według władz galerii, zarzuty są bezpodstawne bo: zatrudniana na umowy zlecenie córka dyrektora to śpiewaczka Opery Krakowskiej występująca jako solistka, w duetach, a także prowadząca warsztaty muzyczne dla dzieci. Placówka tłumaczy też, że była ona zatrudniana jako tłumacz po tym jak galeria składała "zapytania do szkół językowych i tłumaczy". "Wielu chętnych nie było, bo to ciężka praca, wielu tłumaczy takiej nie bierze. Jeśli już otrzymywaliśmy ofertę, to na sumy bardzo wysokie. Paulina Stach zna język angielski znakomicie, zna również środowisko artystyczne" - tłumaczy galeria.

Odnosząc się do wynajmu sali po zaniżonej cenie wskazuje, że chodzi o dwa przypadki - dla szkółki plastycznej, czyli działania oświatowego, które ma wpisane w statucie; drugi wyjątek to integracyjny Plener Malarski im. Ks. Marcina Dubiela z udziałem artystów niepełnosprawnych.

Ponadto, według władz galerii audyt w placówce został "przeprowadzony niezgodnie z prawem, bo Urząd Miasta nie ma uprawnień do sprawdzania wszystkiego, czego sobie życzy, np. kolekcji".

10 września 2019 r. Rada Miasta Olkusza przegłosowała uchwałę ws. likwidacji samorządowej instytucji kultury jaką jest Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Przyczyną likwidacji jest przekazanie zadań placówki istniejącej instytucji kultury Gminy Olkusz tj. Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu, "w ramach racjonalizacji działalności kulturalnej Gminy Olkusz, połączonej ze zmniejszeniem kosztów administracyjnych, wynikających z prowadzenia dwóch instytucji kultury".

js/

TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25