facebook RSS # #

28.01.2020 18:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-25 14:55       aktualizacja: 2019-11-25 14:58       KULTURA
  A A A

Apel o spójność. Premier powołuje wojewodów i wzywa samorządy do podnoszenie efektywności

Apel o spójność. Premier powołuje wojewodów i wzywa samorządy do podnoszenie efektywności
Fot.PAP/P.Supernak
Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek czterech nowych wojewodów: Lecha Sprawkę na wojewodę lubelskiego, Tobiasza Bocheńskiego na wojewodę łódzkiego, Konstantego Radziwiłła na wojewodę mazowieckiego, Łukasza Mikołajczyka na wojewodę wielkopolskiego.

"Serce Polski bije tak samo mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach, małych powiatach i gminach i na terenach wiejskich" - mówił, wręczając powołania. "Mamy ogromne przekonanie, że ten okres, który jest za nami, jest krokiem we właściwym kierunku, kiedy budujemy Polskę równomiernie rozwijającą się, Polskę, która rośnie nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też coraz więcej nadziei jest w mniejszych miejscowościach" - dodał.

Premier w swoim wystapieniu odniósł się do finansów JST. Mamy duży wzrost dochodów w samorządach - ocenił. Poinformował, że wzrost w ostatnich czterech latach z tytułu podatku PIT to około 45 proc., a z tytułu podatku CIT - około 35 proc. Podkreślił, jest to znacznie wyższy przyrost niż w okresach wcześniejszych. Dla przykładu podał, że jest to wzrost o około 0,5 mld zł w Krakowie i Poznaniu, o 380 mln zł - we Wrocławiu i o 1,8 mld zł - w Warszawie.

"Oczywiście do dobrego każdy się szybko przyzwyczaja. To ogromna zasługa również naszych służb państwowych" - mówił premier, dziękując ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu.

"To jest wielki sukces, który musi być odpowiednio doceniony, przeanalizowany po stronie samorządów, bo chcemy, żeby wojewodowie razem z urzędami marszałkowskimi działali ręka w rękę, żeby to było działanie dla dobra państwa, które jest bardzo spójne, ale zarazem bardzo uczciwe względem nagich faktów, liczb, z którymi trudno polemizować" - dodał.

"Ten ogromny przyrost dochodów w samorządach powinien jednocześnie iść z podnoszeniem efektywności, zmniejszeniem obciążeń biurokratycznych, przyspieszeniem pewnych procedur. Taką mam prośbę. Wszyscy obywatele patrzą w taki sposób na prace urzędów miast" - mówił premier.

mro/ woj/
TAGI: RZĄD
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-26 09:33:25
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: Panie Premierze, apel o "podnoszenie efektywności, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przyspieszenie pewnych procedur" odnosi się w dużej mierze do Pana rządu i parlamentu.

Centralnie nakładanych jest na nas coraz więcej obowiązków. Prostym przykładem są sprawozdania - miesięczne, kwartalne, roczne, itd... Z roku na rok jest ich coraz więcej i są coraz bardziej szczegółowe. Rozbudowana została również WPF, pojawiła się konieczność tworzenia JPK i doszły płatności podzielone. Pojawił się obowiązek sprawdzania kont bankowych w białej księdze podatników. VAT stał się tak skomplikowanym podatkiem, że do jego rozliczania gminy wynajmują zewnętrzne firmy doradcze, a wiele spraw wymaga procesów sądowych, aby je rozstrzygnąć.

Wiele czasu tracimy na te narzucone na nas biurokratyczne obowiązki. Zastanawiam się czasami czemu to wszystko służy? Rozumiem, że JPK, czy biała księga służą uszczelnieniu systemu podatkowego i cel ten jest słuszny. Ale po co te wszystkie sprawozdania? Jakie decyzje są podejmowane na ich podstawie? Czy są one jedynie przejawem braku zaufania władz centralnych do samorządu terytorialnego?
 
2019-11-26 07:45:10
om: Przesłanie premiera do jst w skrócie: "jak chcecie wojny, to będziecie mieli. A jak nie chcecie, to siedzieć cicho i klaskać, może przeżyjecie".
A jeszcze w 2014 PiS takie miał przesłanie:
Niewątpliwie najlepiej sprawdziła się samorządność na poziomie gmin. Kompetencje samorządu na tym szczeblu odnoszą się do najbardziej podstawowych potrzeb obywateli. Dzisiaj głównym problemem, z jakim borykają się gminy, jest niedobór środków finansowych na realizację powierzonych im zadań. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przy każdej okazji związanej z pracami legislacyjnymi i budżetowi zabiegali o wsparcie finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin, ale koalicja PO-PSL konsekwentnie ignorowała nasze postulaty." I dalej: "Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie opowiada się za zrównoważonym rozwojem kraju i będzie dążyć do wzmocnienia na różne sposoby „Polski powiatowej” i „Polski gminnej”. Po wygraniu wyborów powrócimy do naszych postulatów odrzuconych przez PO-PSL i opracujemy mechanizm poprawy sytuacji finansowej samorządu. W szczególności obejmiemy subwencją oświatową przedszkola."
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25