facebook RSS # #

22.01.2019 00:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-07 15:58       aktualizacja: 2017-04-10 09:11       PŁACE
  A A A

Status skarbnika. Czytelnicy oceniają odpowiedzialność skarbników

Status skarbnika. Czytelnicy oceniają odpowiedzialność skarbników
Fot. Fotolia
Skarbnik chętnie rozgłasza pieśń o swoim bohaterstwie i ciężkiej doli – to jeden z komentarzy do tekstu nt. protestu urzędniczki przeciwko proponowanym zmianom prawa.

Jak poinformowaliśmy, w ramach konsultacji publicznych projektu nowelizacji rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych do MRPiPS wpłynęło pismo od urzędniczki, która protestuje przeciwko proponowanym zmianom przepisów, w tym m.in. zablokowaniu wzrostu poziomu dodatków funkcyjnych.

Urzędniczka zwróciła uwagę, że od kilku lat jej wynagrodzenie wynosi 4800 zł pensji zasadniczej i 1760 zł z tytułu dodatku funkcyjnego. Tymczasem pozostali pracownicy samorządowi mają jedynie określone minimalne wynagrodzenie zasadnicze, nie zaś jego górne stawki, więc co roku dostają podwyżkę.

Państwa opinie na temat zakresu odpowiedzialności i wysokości wynagrodzenia skarbników są zróżnicowane. Publikujemy wybrane komentarze.

Autor pisze: „no rzeczywiście, przyjdzie z głodu umierać :( skarbnik, sekretarz, wójt, zastępca wójta, złote cielce. a ty człowieku haruj na zleceniu za 10 zł za godzinę, bo oszczędzać trzeba”.

„(…) Pracuję w urzędzie gminy jako inspektor i za każdą czynność odpowiadam osobiście. (…) jak ta pani może oceniać swoją odpowiedzialność wyżej niż innych, że domaga się wręcz podwyżek? (…) Ja ze swoją odpowiedzialnością nie mam nawet połowy tego, co ona, w moim urzędzie kierownicy zarabiają może 3 tysiące” – komentuje urzędnik.

Użytkownik przestań jeszcze skarbniku dodaje: „Z tą odpowiedzialnością skarbnika to gruba przesada (…) jak przychodzi co do czego, to nie skarbnika leci głowa(…). Inni pracownicy (…) zasuwają po godzinach za free, muszą być dyspozycyjni i wrzuca im się coraz to nowe zadania. Skarbnik ma swoje pole i na tym się kończy. Ale za to chętnie rozgłaszają pieśń o swoim bohaterstwie i ciężkiej doli, suto przy tym nagradzanej”.

Protest urzędniczki popiera natomiast były skarbnik, który podkreśla: „(…) Na tym stanowisku jest ogrom pracy, odpowiedzialność za całość finansów gminy, a wynagrodzenie często niższe niż ma sekretarz. I dodatkowo (…) wójt w każdej chwili może skarbnika odwołać, nawet bez podania przyczyny”.

Jeszcze skarbnik ocenia: „rola skarbnika jest wyjątkowo niewdzięczna. Musi bronić finansów i wykazywać asertywność wobec: wójta, burmistrza, prezydenta, radnych, pracowników urzędu, jednostek organizacyjnych, fundacji itd. praktycznie wszystkich. Dodatkowo jest to stanowisko z powołania i jego status jest zdecydowanie niekorzystny w stosunku do sekretarza (…)”.

Z kolei Skarbniczka zaznacza: „Lepiej zarabiają wójtowie, zastępcy w niektórych urzędach nawet sekretarze. Dlatego stwierdzenie że +skarbnicy są najlepiej wynagradzanymi pracownikami tych urzędów+ jest nietrafne”.
Za wszystkie komentarze dziękujemy. Jaką rolę odgrywa skarbnik w urzędzie według Państwa? Zachęcamy do dalszej dyskusji.

Za wszystkie komentarze dziękujemy. Jaką rolę odgrywa skarbnik w urzędzie według Państwa? Zachęcamy do dalszej dyskusji.

Czytaj też: Protest skarbnika. Głos przeciwko proponowanym zmianom w rozporządzeniu

dap/
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-12 10:30:03
m.j.: Skarbnika powołuje i odwołuje Rada Gminy na wniosek wójta, burmistrza, prezydenta.
Sekretarz jest zatrudniony na umowę o pracę.
Dlatego chyba łatwiej zwolnić sekretarza niż skarbnika?
Poza tym po wyborach razem z wójtem odchodzą zastępcy i najczęściej sekretarze. Skarbników nikt nie zwalnia. Chociaż i tutaj dużo się zmieniło, jest "wzięcie" na sekretarzy z doświadczeniem - bo ktoś musi prowadzić sprawy gminy.
 
2017-04-11 09:31:04
urzędnik: Skarbnicy w gminach wiejskich do 15 tys. mieszkańców zarabiają 1/4 tego co skarbnicy dużych miast. Mają więcej pracy, bo na ogół w małych gminach zatrudnienie jest mniejsze. Odpowiedzialność ta sama a nawet większa bo więcej robi się samemu, a nie zleca podrzędnym pracownikom, czy firmom zewnętrznym. Poza tym reprezentowanie gminy za zewnątrz, czego oczekują wójtowie. Podziwiam skarbników małych gmin. Obecnie skarbnik to nie tylko główny księgowy budżetu ale również dyrektor finansowy. Nie są pracownikami politycznymi, tylko dlaczego od tylu lat nie zmieniono im formy zatrudnienia? Zapytując pracowników w urzędzie, nikt nie ma chrapki na funkcję skarbnika, w przeciwieństwie do sekretarza.
 
2017-04-10 14:41:27
skarbniczka: Panie Kazimierzu, aleś Pan zaszalał w swojej elokwencji. Mam znajomego wójta, który przez ponad rok szukał skarbnika. Jakoś nikt nie pchał się drzwiami i oknami. Proszę nie zapominać, że ta osoba to nie tylko księgowy to również dyrektor finansowy. Prognostyk, planista i analityk w jednym. W obliczu skomplikowanej sytuacji finansów publicznych taka wiedza jest na wagę złota. Ale widocznie takie umiejętności są dla wielu niczym.
 
2017-04-10 12:44:14
skarbnik: Panie Kazimierzu :)
Skoro Pan tak uważa ..... to proponuję szukać Gminy, z ofertą pracy skarbnika. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia
 
2017-04-10 07:09:36
Kazimierz : nie przesadzajcie skarbnicy z tym wynagradzaniem. Większość z nich ma wynagrodzenie brutto miesięcznie ponad 8500 złotych chyba że to jest gmina z budżetem do 20 mln.
Nie mamy skarbników ekonomistów. Jest to zwykły pracownik rachunkowości dla którego liczą się poszufladkowane pieniądze na działy i paragrafy. Do tego skarbnik ma sztab przeciętnie 15 -20% wszystkich urzędników i to oni robią robotę. Skarbniczki to takie gwiazdy zakochane w sobie. Firmy prywatne mające obroty w granicach 20 mln płacą. Jak maja mało to dlaczego pracują, na ich miejsce jest kilku chętnych. głównej księgowej 3800 złotych brutto i ma dodatkowo 1 do 2 pracowncę

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25