facebook RSS # #

22.01.2019 16:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-29 10:03       aktualizacja: 2018-03-29 00:05       PŁACE
  A A A

Drażliwa kwestia. Kiedy zwiększyć wynagrodzenia pracowników samorządowych z wyboru i powołania?

Drażliwa kwestia. Kiedy zwiększyć wynagrodzenia pracowników samorządowych z wyboru i powołania?
Fot. MRPiPS
Jesteśmy otwarci na rozmowy w sprawie podniesienia maksymalnych stawek wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – zadeklarował Stanisław Szwed, wiceminister pracy.

Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy przedstawili swoje uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wśród postulatów znalazło się m.in. podniesienie maksymalnych progów wynagradzania poszczególnych kategorii pracowników zatrudnianych na podstawie wyboru czy powołania.

„To kwestia drażliwa. Uznaliśmy, że to nie jest najlepszy moment na zwiększanie stawek, ale jeżeli państwo samorządowcy mocno by się upierali, to możemy się zastanowić” – powiedział Stanisław Szwed.

W ocenie wiceministra lepiej by było zająć się sprawą za rok, już po tegorocznych wyborach samorządowych. Z taką sugestią nie zgodzili się jednak samorządowcy.

„To będzie dla nas gorszy moment” – ocenił Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. „Za rok będą nowi [samorządowcy] i będzie powiedziane, że na początku kadencji od razu walczą o swoje wynagrodzenia. Teraz walczymy o wynagrodzenia dla przyszłych, nie dla nas” - wyjaśnił. I dodał: „Upieramy się, bo nie widzimy uzasadnienia, dla którego ta prośba nie zostaje uwzględniona”.

Wiceminister Szwed nie wykluczył, że resort zajmie się sprawą. „Jesteśmy w tej kwestii otwarci” – powiedział.

Samorządowcy wskazali ponadto na konieczność wypracowania trybu postępowania w przypadku, gdy w ciągu kadencji następuje spadek liczby mieszkańców jst poniżej progów determinujących wysokość wynagrodzenia. Zdaniem strony samorządowej potrzebne jest także podniesienie limitów wynagradzania skarbników powiatów.

„Są oni niżej wynagradzani niż skarbnicy gmin, co w chwili obecnej nie ma szczegółowego uzasadnienia” – zauważył Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

W odpowiedzi Stanisław Szwed poinformował, że na razie jest zgoda resortu na przywrócenie przepisu dotyczącego liczenia stawki godzinowej, a także na uzupełnienie katalogu stanowisk o stanowisko konserwatora zabytków na poszczególnych szczeblach administracji oraz o stanowisko zastępcy skarbnika w powiecie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w związku z nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych, która uchyliła możliwość zatrudniania pracowników na stanowiskach doradcy lub asystenta. Przy okazji jednak dochodzą lub są likwidowane stanowiska, a kilkanaście stanowisk będzie miało wyższą minimalną kategorię zaszeregowania wynagrodzenia zasadniczego. Pisaliśmy o tym: Nowe tabele. MRPiPS przedstawiło projekt ws. wynagradzania pracowników samorządowych

aba/
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-04 08:18:45
Kuba: Niestety brak pewnej ścieżki rozwoju w administracji doprowadzi do wypływu wartościowych pracowników i napływu BMW (bierny, mierny ale wierny). Osoba rozpoczynająca pracę, powinna mieć pewność, że rok rocznie będzie miała co najmniej 150-200 brutto podwyżki i możliwość rozwoju zawodowego. Zapewni to napływ wartościowej kadry do urzędów. Ponadto włodarze powinni się przyjrzeć strukturze zatrudnienia i sprawdzić adekwatność zakresów obowiązków.
 
2018-03-30 13:32:13
tommygunu: Piszę to jako pracownik samorządowy, który z pełną świadomością wybrał pracę w urzędzie miejskim, skończył kierunkowe studia magisterskie ku temu, podyplomówkę, kilka dużych kursów, o wiecznych szkoleniach nie wspomnę....
Pracując 12 lat w samorządzie (urząd miejski w 35 tyś. mieście) dostaję 2300 zł na rękę.
Po opłatach (mieszkanie, benzyna, prąd, gaz, telefon/net, tv) zostaje tyle że człowiek jest przerażony....
...a w pracy obowiązki rosną, mam taką specyfikę pracy że pracuję też często po godzinach, pod presja czasu - te pieniądze są po prostu, po ludzku niewspółmierne do tego ile się pracuje i do tego jaki poziom cen mamy w naszym kraju.
Zaobserwowałem w ostatnich dwóch latach, że rozpoczęła się niespotykana poprzednio rotacja na stanowiskach w naszym urzędzie. Odchodzą właśnie takie osoby jak ja 35-45 lat które nie boją się zmiany pracy, są mobilne i SĄ NAJLEPSZYMI PRACOWNIKAMI BO MAJĄ DOŚWIADCZENIE ALE SĄ JESZCZE PERSPEKTYWICZNI. Przenoszą się do sektora prywatnego albo do dużych miast. A przychodzących młodych na ich miejsce to pominę milczeniem, gdyż poziom większości tych osób jest tragiczny.
Ja się pytam kiedy ktoś w ministerstwie urealni te zarobki, a włodarze docenią naszą prace (retoryczne)?

 
2018-03-29 18:48:59
viki81: Do pracownik samorządowy...A dlaczegoż to, pracownicy samorządowi mają nie mieć związków zawodowych...w umk mają i są traktowani z szacunkiem i płaca jest odpowiednia...Czyli da się! A nie tak...by kwota bazowa miała wynosić 1700 brutto...bo z dodatkiem stażowym będzie minimum...to kpina...A włodarzom chce się podnieść pensje. To ma być fair, że Ci co robią...dostają ochłapy a myśli się tylko o zwiększeniu płacy tym, którzy tylko podpisują?! Z całym szacunkiem do włodarzy. To porządku, by po 10 latach pracy nie mieć nawet 3000 na rękę? Podczas gdy nawet w hipermarketach, płace są wyższe. Po co więc studia, kursy...mega odpowiedzialność...Większość będzie odchodzić, bo się nas nie szanuje...mimo, że się lubi swoją pracę. Po prostu...dość mamy braku szacunku...
 
2018-03-29 18:14:23
Jarek: Uważam za słuszną linię, ze skarbnicy miast zarabiają więcej ni powiatu. Wystarczy spojrzeć na strukturę dochodów i wydatków budżetów miast i powiatów. Powiat w zasadzie jest redystrybutorem środków przekazywanych z budżetu państwa i innych jednostek. Płace osób na najwyższych stanowiskach powinny zostać odblokowane. Po uchwaleniu ustawy o wynagradzaniu m.inn. prezesów spółek, płaca burmistrza , czyli właściciela i nadzorującego np. spółkę gminą w wielu przypadkach jest mniejsza nawet do 50
 
2018-03-29 13:55:08
XXX: Poprzez pozostawienie decyzji Radzie Gminy o wysokości wynagrodzenia wójta doprowadzono do sytuacji gdzie wójt 3-4 tysięcznej gminy zarabia stawkę maksymalną a włodarz niejednokrotnie 4-5 krotnie większego samorządu zarabia połowę tej kwoty. Czy to normalne?
 
2018-03-29 13:12:39
Pracownik samorządowy: Dlatego, że pracownicy urzędów samorządowych nie chcą/nie potrafią zakładać związków zawodowych.
To jest skandal, że największa grupa zawodowa w Polsce nie ma swojego związku zawodowego.
 
2018-03-29 10:23:49
OoO: Państwo samorządowcy bardzo by chcieli podniesienia minimalnych stawek wynagrodzenia dla pracowników szeregowych a nie Wójtów, Burmistrzów czy Prezydentów. Strajkują policjanci, strajkują lekarze i pielęgniarki, strajkują rolnicy i górnicy czemu by nie przyszła kolej na samorządowców

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25