facebook RSS # #

26.05.2019 02:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 18:13       aktualizacja: 2018-05-21 14:03       PŁACE
  A A A

Zasadnicza obniżka. Szefernaker: obniżenie pensji samorządowców dotyczy płacy zasadniczej

Zasadnicza obniżka. Szefernaker: obniżenie pensji samorządowców dotyczy płacy zasadniczej
Fot. PAP/R.Guz
Propozycja obniżenia wynagrodzenia samorządowcom dotyczy pensji podstawowej - przypomniał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że osoby pełniące funkcje wykonawcze w samorządzie oprócz tego podstawowego wynagrodzenia mają wiele różnych dodatków.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, który był w poniedziałek gościem Sygnałów Dnia w Polskim Radiu, odniósł się do planów obniżenia pensji organom wykonawczym JST. Uzasadniając potrzebę tych zmian powiedział, że „jest taka potrzeba społeczna, żeby osoby pełniące funkcje publiczne... obniżyć tym osobom wynagrodzenie."

Czytaj także: Pensje samorządowców 20 proc. w dół

Dodał, że „jeżeli obniżamy wynagrodzenie sobie, jeżeli obniżamy wynagrodzenie posłom o 20 proc., to także to wynagrodzenie... jest propozycja obniżenia wynagrodzenia samorządowcom i także o 20 proc. solidarnie."

Szefernaker zaznaczył przy tym, że obniżka dotyczy tylko pensji zasadniczej. „Mówimy tu o podstawowym wynagrodzeniu, ponieważ samorządowcy, osoby pełniące funkcje wykonawcze w samorządzie oprócz tego podstawowego wynagrodzenia mają wiele różnych dodatków."

Na pytanie kiedy ta zmiana może wejść w życie wiceszef MSWiA powiedział, że zmiana w tej chwili jest procedowana, ponieważ jest poprawka do rozporządzenia, która to reguluje. „To jest rozporządzenie Rady Ministrów. Do dziś trwają konsultacje międzyresortowe, no i w każdej chwili może być już procedowana przez rząd po tych konsultacjach. Także konsultacja w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu" - wyjaśnił Szefernaker.  

W środę, 9 maja MSWiA przesłało do zaopiniowania przez KWRiST dwa nowe załączniki do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokumenty przewidują obniżenie średnio o 20 proc. (z zaokrągleniem do pełnych setek złotych w górę i w dół) minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub w związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

Wynagrodzenia i dodatki obecnie  

Obecnie zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, pensja wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty w 2018 r. nie może być wyższa niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525,94 zł brutto. (obecnie kwota bazowa wynosi 1789,42 zł).
Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy).

Decyzję o tym, ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek jako piastun organu, podejmuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa.

Obok wynagrodzenia zasadniczego, samorządowcy mogą też otrzymywać np. dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, a także dodatek specjalny. 

mp/
      
TAGI: PŁACE , RZĄD
 
KOMENTARZE: 21 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-16 12:51:58
OldestWoman: Mam nadzieję, że miłościwie nam chorujący pomysłodawca operacji "obniżka plus" będzie cierpiał jeszcze długo bo za krzywdę ludzką jakaś kara być musi. Pracę w samorządzie rządzący wykonawcy poleceń partyjnych nazywają służbą, a jak wiadomo służba nie musi dostawać wynagrodzenia, wystarczy wikt i opierunek. Może faktycznie wójt powinien być społeczny i pracować bez wynagrodzenia, od czasu do czasu. To dopiero by zyskało poklask w społeczeństwie... Niejednokrotnie najstarsi mieszkańcy opowiadają, jak to "przed wojną" wójt z pieczątką w cholewie chadzał i sprawy w knajpie u Żyda załatwiał. Społeczeństwo jakoś tam by się odwdzięczało, np. w naturze. Im członek społeczeństwa bogatszy, tym lepiej załatwi swoją sprawę. Decydując się na udział w wyborach, kandydat wiedziałby na co się pisze. Do wyborów zostało jeszcze kilkadziesiąt nocy, można coś takiego uchwalić i wtedy będzie w porządku, jasne reguły gry. Czas wrócić do sprawdzonych rozwiązań.
Do kadrowej: Ten minister zapewne na maturze nie zdawał matematyki, skąd miałby wiedzieć o procentach? Sam zresztą tej "solidarności" z szefem swojej partii jako członek rządu nie doświadczy.
 
2018-05-16 11:06:40
jotka: Nie ma w Polsce takiej społecznej potrzeby, żeby obniżać wynagrodzenia, a wprowadzanie takich precedensów jest szkodliwe.

Nie mam słów na komentowanie takich wypowiedzi ex cathedra ministeria, jak ta!!! Tylko siąść i płakać.

W Polsce wszyscy oczekują podwyższania wynagrodzeń, które należą przecież do najniższych w Europie. Polacy powinni i chcą zarabiać więcej, podobnie do swoich sąsiadów z UE, bo siłą rzeczy chcieliby równać do najlepszych i najbogatszych. Chcieliby żyć dostatniej, a nie "skromniej". Nie chcą się cofać.
Pracownicy, w tym w budżetówce, oczekują przynajmniej wyrównywania płac o poziom inflacji, szczególnie gdy wskaźnik wzrostu gospodarczego znacznie ją przewyższa lub gdy trwa deflacja połączona ze wzrostem, jak przed rokiem 2015.

Inflacja wg GUS: https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/inflacja-rdr-pol.
 
2018-05-16 08:47:59
kadrowa: Kpina i populizm! Panie Ministrze czy Pan wie że jeżeli zasadnicza się zmienia to wszystkie dodatki procentowe też!
 
2018-05-15 17:00:45
bbb: 6000 zasad + 2100 d.f.+ 1200 d.st.20% + 3240 d.spec 40% = 12540,00 (komin) 12 525,94 zł brutto
Po zmianie
4800 + 2100 + 960 + 2760 = 10620,00

Czyli ok 1905,00 mniej na m-ąc.
 
2018-05-15 13:42:35
Sekretarz: Mam w sąsiedztwie taki zakład państwowy. W zasadzie to jest filia zakładu państwowego. A tak prawdę mówiąc to jest filia filii zakładu państwowego. Deficytowego zresztą. I w tej filii filii jest taki pełnomocnik. On nie może zrobić nic bez zgody zarządu. Nawet ołówka kupić. Jedynie co on może (i robi to skutecznie), to zarabiać przynajmniej 10 razy więcej niż mój skarbnik. I 6 razy więcej niż mój Burmistrz. To o co drodzy moi państwo chodzi ? Czy o to żeby w moim urzędzie pracowali ludzie, których nikt do pracy nie chce ? Bo już teraz moi ludzie uciekają do okolicznych firm produkujących okna i kable energetyczne. Sam się zastanawiam, po co siedzę w tym urzedzie i codziennie szargam moje zdrowie. Może lepiej zatrudnić się za operatora obrabiarki CNC (potrafię) i zarabiać 5 razy więcej niż teraz. Bez odpowiedzialności i takich tam. Bez oświadczeń majątkowych, oceny okresowej, opierdów szefa i mieszkańców. Jak ktoś się kiedyś zreflektuje, to w służbie publicznej (samorządy to przecież także służba publiczna) pozostaną same osoby z dwiema rękami. Ku chwale ojczyzny panowie z Warszawy.
P.S. Właśnie siedzi w moim urzędzie kontrola i sprawdza korupcję. A w tym zakładzie obok korupcja aż się wylewa. I zero kontroli.
 
2018-05-15 11:57:49
dasdasd: Przecież mają dodtaki specjalne. To nie wiecie o tym? No tak .. skąd szaraki mają o tym widzieć :D
 
2018-05-15 10:22:45
toja: Co plecie ten zabawny człowieczek? "jest taka potrzeba społeczna, żeby osoby pełniące funkcje publiczne... obniżyć tym osobom wynagrodzenie." Przecież to nie wy matołki płacicie samorządowcom. Wczyim imieniu mieszcie znowuw samorządach? W ostatnich sondażach 70% Polaków ocenia pozytywnie samorządy, a tylko 29% pozytywnie dla sejmu. W czyim zatem imieniu przemawiacie? Nieudaczników, pasożytów i zawistników? To już bolszewizm czy tylko zbójeckie prawo? Wara od samorządów, zajmijcie się sobą, a nie nami.
 
2018-05-15 09:45:04
siq: ludzie po studiach zarabiają 2500-3000 brutto w samorządzie w urzędach gdzie maja odpowiedzialność materialna i finansowa ..... minimalna 2100 brutto a oni chcą obniżek dla wójtów itp. a i tak na zwykłych pracownikach to się odbije,.. trzeba iść do sektora prywatnego bo w samorządzie zero podwyżek dodatków itp. i straszą nonstop ze za wysokie pensje,...a podwyżki w samorządzie nie było 9 lat nikt tego nie widzi
 
2018-05-15 09:39:34
samorządowiec: Panie młody ministrze !!!Proszę podać wiele różnych dodatków, które otrzymuje np. Zastępca Wójta lub Skarbnik. Czekamy !!!! Obniżenie tym pracownikom wynagrodzenia za to, że Pani Premier przyznała sobie sama nagrodę i innym Ministrom to jest dopiero kuriozum jaki to ma związek i jakie to są "olbrzymie" zarobki tej grupy samorządowej ? Szkoda już logicznie myśleć bo można dojść do wniosku słuchając uzasadnienia tych obniżek, które pokornie wykonujecie, że aż nisko oceniacie ludzi którzy to słuchają i czytają, ale prawie 30% to przyjmuje z dobytkiem inwentarza i to wystarcza rządzącym.Smutne.
 
2018-05-15 09:29:00
Czytelnik : Uwazam ze wystsrczy takie wynagrodzenie urzędnicy wykonują prace za składanie podpisu szczególnie w gm do 15tys jak jest jeszcze zca i sekretarz
 
2018-05-15 08:47:51
sekretarz: w tej całej zawierusze płacowej umyka uwadze jeden drobiazg: 19 maja traci moc stare rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, a nowego jakoś nie widać. Czy może się okazać, że w maju ćwierć miliona osób zatrudnionych w jst nie dostanie wypłaty? Fajny prezent na Dzień Samorządu Terytorialnego (27.05)
 
2018-05-15 08:41:01
skarbnik2: A od kiedy to miłościwie nad nami panujący tak się solidaryzują z samorządem. Gdzie byli , jak samorządy toczyły batalie o nieprawne ponoszenie kosztów oświetlenia dróg krajowych , gdzie są gdy zadania zlecone są nie doszacowane i trzeba prawie 75% środków własnych do nich dokładać, gdzie sa solidarnie z nami przy rozwiązywaniu problemów? Nie maja pojęcia jak wygląda codzienna praca w samorządzie, stres, coraz to nowe obowiązki, skracanie terminów na każdą czynność, mętlik w przepisach itp. Poza tym nie państwo finansuje wynagrodzenia samorządowców. Niech sobie solidarnie zabierają nauczycielom, i urzędnikom państwowym. A policzyli ile wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego stracą? Z 500+ podatku i ZUS`u nie ma. Nie wspomnę już o tym , że będą przypadki gmin, w których wójt , zastępca czy skarbik będą zarabiać mniej więcej tyle co sekretarka lub konserwator w szkole.
 
2018-05-15 08:25:00
ref: Ten cały jakiś tam szacher-macher pieprzy trzy po trzy.
Jak mój burmistrz będzie miał wynagrodzenie obniżone, to dla zasady ( a może dla przyzwoitości ?) jego podwładni będą mogli pomarzyć o podwyżce. I tak pójdzie to coraz niżej.
Niech szlak trafi tych debili.
Smrodu przez chciwość i dawanie pod stołem premii i nagród narobili, a cierpieć będą przez kurdupla szeregowi ludzie wiążący ledwo koniec z końcem.
Przy czym te całe premiery i ministry dalej będą mieli swoje
 
2018-05-15 07:35:04
jotka: Burmistrzem Wysp Alandzkich (szwedzki obszar autonomiczny Finlandii) był swego czasu właściciel tamtejszej floty promów obsługującej komunikację między wyspami. Nie pobierał wynagrodzenia. Nie pobierały także wynagrodzenia Panie z miejscowego towarzystwa, które przychodziły do urzędu załatwiać burmistrzowi telefony i korespondencję. Urząd bez urzędników - oto nasz cel dalekosiężny.
 
2018-05-14 21:55:39
r2d2: pisowskie kręcenie - "wiele dodatków" dla wójtów czyli 3 - funkcyjny, wysługa, specjalny, a premii i nagród żadnych, PiS powstał na kłamstwie i w tym kłamstwie utonie
 
2018-05-14 15:57:06
skarbnik: Szanowny Panie!
Obniżka pensji zasadniczej o 1200 zł ( z 6000 do 4800 zł) powoduje obniżkę "wielu różnych dodatków" w tym stażowego: przy 20 latach pracy i założeniu 6000 zł zasadniczej obniżka tego "różnego dodatku" wyniesie 240 zł. Obniżka dodatku specjalnego, który jest pochodną także zasadniczej pensji może wynieść w gminie do 100 tys mieszkańców 480 zł. Nie został ruszony tylko jeden "różny dodatek" z trzech możliwych - dodatek funkcyjny.
 
2018-05-14 15:16:12
urzędnik jst: Ja bym podjął ustawę że w samorządzie mają pracować za darmo na podstawie umów wolontariatu. Ciekawe czy społeczeństwo poprze ten wariant - myślę że większość będzie za.
Trochę się zastanówcie panowie posłowie co robicie "pomyślcie samodzielnie" a nie słuchacie "guru"- już w tej chwili większość fachowców przeszła do sektora prywatnego.
Kto będzie pracował i służył mieszkańcom?
 
2018-05-14 13:38:51
eska: Prawo i SPRAWIEDLIWOŚĆ: Prosimy również SOLIDARNIE zrównać swoją kwotę wolną od podatku (30 tys. 451 zł) - nie tylko z samorządowcami, ale i wszystkimi innymi, "zwykłymi" obywatelami (8 tys.).
 
2018-05-14 12:56:58
samorząd: Ten kto nigdy nie był wójtem, ten nie wie jak psychicznie ta praca wykańcza. Wielu samorządowców co zażywa środki na uspokojenie.
 
2018-05-14 12:41:49
głos anty: Pytanie do wiceszefa MSWiA: Kiedy solidarnie obniżycie pensje w administracji rządowej, wojewodom i w spółkach skarbu państwa?
 
2018-05-14 12:31:32
Burmistrz: Dlaczego tym artykułem wprowadzacie Państwo w błąd czytelników? Wójt/burmistrz/prezydent nie może otrzymywać nagrody lub premii. Nie ma do tego podstawy prawnej. Jedynie pracownik samorządowy posiadający umowę o pracę może otrzymać. Wójt będący z wyboru nie może.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25