facebook RSS # #

20.05.2019 22:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-16 23:55       aktualizacja: 2018-05-18 15:44       PŁACE
  A A A

Obniżki do Trybunału. Strona samorządowa: w sprawie obniżek pensji zwracamy się do prezydenta

Obniżki do Trybunału. Strona samorządowa: w sprawie obniżek pensji zwracamy się do prezydenta
Fot. PAP/J. Turczyk
Strona samorządowa zwraca się do prezydenta RP o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia obniżającego pensje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, zgodnie z którym o 20 proc. obniżone zostały graniczne stawki wynagrodzeń osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach JST, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania. Czytaj: Obniżka na wakacje

„Rozporządzenie przyjęto w sposób niezgodny z prawem: z art. 3 pkt 5 ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, to znaczy bez opinii Komisji” – wskazuje strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Samorządowcy podkreślają też, że rozwiązania przyjęte w nowym rozporządzeniu płacowym pozostają w sprzeczności z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, która dopuszcza ograniczenia samodzielności JST jedynie w drodze ustaw, oraz z ustawą o pracownikach samorządowych, która stanowi, że wynagrodzenie powinno uwzględniać rodzaj realizowanych zadań oraz charakter i zakres odpowiedzialności za wykonywane na poszczególnych stanowiskach czynności. Przedstawiciele JST będą szukali w tej sprawie wsparcia u prezydenta Andrzeja Dudy.

„Zwracamy się do Prezydenta RP, we współpracy z którym dokonujemy obecnie przeglądu prawa samorządowego, o skierowanie - w ramach swoich kompetencji - do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przyjętego rozporządzenia Rady Ministrów z Konstytucją RP i ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego” – czytamy w oświadczeniu.

Samorządowcy kwestionują w nim także uzasadnienie wprowadzonych zmian wynagrodzeń. Kancelaria Premiera wskazała w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że „wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa”.

Jednak zdaniem przedstawicieli JST nie występuje analogia między pensjami posłów i senatorów a wynagrodzeniami wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków województw, ich zastępców oraz etatowych członków zarządów. „Jeśli już jej szukać, to analogia z posłami mogłaby dotyczyć radnych; funkcje w samorządowych organach wykonawczych są natomiast analogiczne do funkcji w wykonawczym organie centralnym, to znaczy w rządzie: ministrów i ich zastępców, którym wynagrodzeń nie zmniejszono” – punktują samorządowcy.

Zwracają też uwagę na ostatnie badania CBOS, według których władze lokalne uzyskały 69 proc. ocen pozytywnych (rząd - 41 proc., Sejm i Senat - 27 proc.).

Pod oświadczeniem (publikujemy je w załączniku) podpisali się przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich i Związku Województw RP.

Rząd podkreśla, że obniżenie pensji osobom zarządzajacym w samorządach jest kolejnym krokiem w realizacji społecznych postulatów (pierwszym było obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów). "Jest to odpowiedź na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych" - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Obniżenie samorządowych uposażeń ma przynieść również pozytywne skutki finansowe. Jednak jak zaznacza rząd, "szczegółowe wyliczenie kwoty oszczędności dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie jest możliwe, ponieważ wynagrodzenie ww. osób jest ustalane indywidualnie na podstawie rozpiętości kwotowych (od - do) zawartych w rozporządzeniu".

Anna Banasik
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-17 10:39:36
BMK: Dodałbym tylko, że decyzja o obniżce płac samorządowców nie jest decyzją konstytucyjnego organu RP, ale szeregowego posła Jarosława Aleksandra Kaczyńskiego. Poseł ów straszy swoich paladynów, że jak go nie posłuchają to braknie dla nich miejsca na listach wyborczych, co nie całkiem jest prawdą. Szkoda, że nie ma mnie w Sejmie bo pan JAK dawno byłby zneutralizowany. Tzw. opozycja bardziej boi się o własną skórę, niż o interesy np. samorządowców. Poza tym opozycja zamiast "strzelać" w cel wali gdzie popadnie trafiając czasem w pionki, król zaś chodzi bezpiecznie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25