facebook RSS # #

20.05.2019 22:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-21 11:54       aktualizacja: 2018-05-21 11:58       PŁACE
  A A A

Brak szacunku. Śląscy samorządowcy przeciwko obniżeniu wynagrodzeń

Brak szacunku. Śląscy samorządowcy przeciwko obniżeniu wynagrodzeń
Fot. Fotolia
Samorządy skupione w Śląskim Związku Gmin i Powiatów zaprotestowały w piątek przeciwko obniżeniu wynagrodzeń pracowników samorządowych, zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania. Nowe regulacje w tym zakresie uznali za "daleko posunięty brak szacunku dla pracy samorządowej".

"Zmiany wynagrodzeń przyjęte przez rząd w dniu 15 maja br., jak również ich uzasadnienie, są nie do przyjęcia. Uważamy te rozwiązania za drastyczne, pośpiesznie przygotowane i nieprzemyślane" - czytamy w przyjętym w piątek w Tychach stanowisku, zgromadzenia ogólnego związku, skupiającego 118 gmin woj. śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu.

W czwartek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych; zakłada ono, że wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców zostaną obniżone o 20 proc.

Rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych zostało przyjęte przez Radę Ministrów we wtorek. Nawiązuje ono do uchwalonej przez Sejm 10 maja br. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów.

W piątkowym stanowisku śląscy samorządowcy ocenili m.in. że "decydentom ewidentnie zabrakło całościowego, systemowego podejścia, jak również świadomości długookresowych konsekwencji tego aktu legislacyjnego".

Zauważyli też, że "istotne reguły zmienia się w trakcie trwania kadencji i to praktycznie z dnia na dzień", a tryb uchwalenia zmian określili jako "nie do zaakceptowania".

Według członków związku, przyjęte przez rząd rozporządzenie "narusza pewne generalne zasady prawa pracy, m.in. poprzez ustalenie wynagrodzenia zasadniczego prezydenta miasta na prawach powiatu na poziomie niższym od skarbnika gminy powyżej 100 tys. mieszkańców - o 600 zł".

Ponadto - czytamy w stanowisku - "zmiany zawarte w załącznikach do projektu rozporządzenia przyznawały zastępcom prezydenta miasta dodatek funkcyjny w kwocie wyższej od prezydentów miast do 300 tys. mieszkańców o 650 zł, a skarbnikowi gminy w gminach powyżej 15 tys. mieszkańców o 100 zł więcej niż prezydentowi, burmistrzowi, wójtowi".

W ocenie samorządowców, na wynagrodzenia na stanowiskach prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów należy patrzeć w kontekście wykonywanego przez nich szerokiego zakresu zadań publicznych oraz - jak napisano - "ogromnej odpowiedzialności w różnych wymiarach: etycznym, politycznym, finansowym, prawnym, w tym karnym".

"W szczególności zgodnie z ustawą o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych wójt, burmistrz, prezydent ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie działania w gminie, podczas gdy pozostałe osoby ponoszą odpowiedzialność w zakresie, w jakim została im ona powierzona przez wójta, burmistrza, prezydenta" - napisano w stanowisku.

Związek wskazał także, że od 2007 r. przeciętna płaca w Polsce wzrosła o ponad 50 proc., natomiast wynagrodzenia prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów od około 10 lat nie zmieniły się, a inflacja realnie zmniejszyła je w tym czasie o ponad 20 proc.

"Należy stwierdzić, iż nawet obowiązujący w chwili obecnej poziom wynagrodzeń osób sprawujących tak istotne funkcje jest jednoznacznie zbyt niski" - napisali samorządowcy.

W stanowisku zwrócono też uwagę na zachwianie proporcji między wynagrodzeniami pracowników urzędu a pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie wyboru i powołania - aktualne wynagrodzenia zasadnicze części tych osób będą wyższe od wynagrodzenia prezydenta miasta na prawach powiatu do 300 tys. mieszkańców, jak i dla jego zastępców.

Samorządowcy oceniają, że "konsekwencje przyjętej regulacji dla samorządów w dłuższej perspektywie będą bardzo negatywne; nastąpi deprofesjonalizacja i najprawdopodobniej znaczące obniżenie poziomu funkcjonowania samorządów". Według członków związku, "nigdy jeszcze w historii odrodzonego po 1989 roku samorządu terytorialnego nie miał miejsca akt wyrażający tak daleko posunięty brak szacunku dla pracy samorządowej".

Autor: Marek Błoński

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 10 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-23 07:55:18
pogrążony w smutku: Biernie powtarzacie to co ludzie powiedzą! Jakie dodatki?! tylko funkcyjny jest kwotowy (do tego marny) a reszta czyli stażowy i specjalny sa %%%procentowe%%% to oznacza że TEŻ ZOSTAŁY OBNIŻONE! Prawdą natomiast jest to że niewiele urzędników zarabia marnie a nawet jeśli (we własnym odczuci)to miał wizję podwyżki którą to PIS teraz zdeptał. Który W/B/P da więcej pracownikowi niż sam zarabia? Zwłaszcza w małych gminach.
 
2018-05-22 13:57:25
Koba: Czy Wy Polacy nie widzicie w tym działaniu chęci skłócenia narodu. Zastanówcie się i pomyślcie. Nasz Naród ma jedną tylko dobrą cechę i potrafi współczuć drugiemu. Ale zawsze chytrość przewyższa. Mózg wtedy obniża się na wysokość dolnej części krzyża (ludzkiego) i wydaje się być tym co z pod krzyża wychodzi. Czy Wy nie widzicie że jak ma sąsiad to mogę mieć i ja tylko mu zazdrościcie najlepiej żeby wpadł w długi i nic nie miał wtedy będziecie znowu szczęśliwi i będziecie się litować i współczuć. Przecież jak mój szef zarabia więcej to i ja dostanę więcej proste chyba. Cóż się tak pastwicie na tych samorządowcach przecież działają na Wasze zlecenia. i Przede wsystkim dla Was.
 
2018-05-22 13:29:23
urzędnik: Jaki jazgot bogatych. Co w takim razie maja powiedzieć specjaliści, którzy na nich pracują z cała prawna odpowiedzialnością i dostają za to psie ochłapy? Brawo rząd!
 
2018-05-22 10:04:31
Jawa: Panowie posłowie przyjmując tego typu rozporządzenie zapominają się, że sami maja karty kredytowe na nazwijmy to drobne wydatki, których samorządowcy nie mają sami mają finanse na biura które zatrudniają na części etatów pracowników za psie pieniądze, że sami mają wstępy za darmo i przejazdy komunikacją za darmo, że obniżki za przeloty mają jeszcze po swojej kadencji przez wiele lat i za nic nie odpowiadają bo jak widać w tv nawet nie potrafią za bardzo odpowiedzialnie głosować wyciągając kartki w którym momencie jaki przycisk nacisnąć. Natomiast za wszystko co się dzieje w gminie odpowiada wójt ,burmistrz prezydent nawet karnie. i za to mają właśnie być ukarani. Gratulacje dla rządzących za pomysł.
 
2018-05-22 08:40:53
om: A ja mam takie pytanie. Mamy w samorządach grupę pracowników z wyboru i powołania, którzy mają określony poziom wynagrodzeń - został on w przeszłości określony zgodnie z prawem i obowiązuje nadal - prawo nie działa wstecz.
W przypadku wójta/burmistrza/prezydenta jego wynagrodzenie uchwala rada gminy. Rozporządzenie nie zobowiązuje rady do podjęcia nowej uchwały i nie może zresztą do tego zobowiązać. Wg mnie w bieżącej kadencji nowych uchwał nie będzie i co wtedy?
W przypadku zastępcy i skarbnika obniżenie pensji musi się dokonać za zgodą obu stron. Co jeśli takiej zgody nie będzie ze strony zainteresowanych pracowników? Można się zwrócić do rady o odwołanie skarbnika. A co jeśli rada też się nie zgodzi?
 
2018-05-22 07:59:20
Piotr: rząd słusznie wprowadził zmiany bo i tak włodarze mają dużo z dodatkami i pod koniec kadencji branymi ekwiwalentami za urlopy.
 
2018-05-22 07:46:33
BMK: Na początku było Słowo,
a Słowo było u Prezesa,
i Prezesem było Słowo.
Ono było na początku u Prezesa.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
Omnipotens Prezes.
Ps. Ada masz rację divide et impera. Każdy kto pochwala ten czyn wobec samorządowej, a nawet poselskiej społeczności powinien sobie zadać pytanie: a co będzie jeżeli kiedyś, ktoś i mnie obetnie pobory o 20%?
 
2018-05-21 22:45:21
jazgot: Podniesiono larum, bo dotknęło tych, co i tak zarabiają dużo a czasami nawet za dużo. Doświadczeni specjaliści w gminie powinni zarabiać dużo, bo niejednokrotnie to na ich wiedzy tak naprawdę opiera się działalność urzędu. Co o zarządzaniu gminą, finansami, inwestycjami, czy chociażby ludźmi wie taki np. politolog?
 
2018-05-21 18:39:53
113: A gdzie są dodatki funkcyjne dla kierowników referatów i jednostek organizacyjnych. Znowu coś napisane na kolanie.
 
2018-05-21 13:22:23
ada: skłócą tylko ludzi ten rząd
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25