facebook RSS # #

25.05.2019 03:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-06 23:46       aktualizacja: 2018-06-06 22:45       PŁACE
  A A A

Możliwość obniżki. Wiceminister pracy: rozporządzeniem nie obniżamy wynagrodzenia wójtów

Możliwość obniżki. Wiceminister pracy: rozporządzeniem nie obniżamy wynagrodzenia wójtów
Fot. PAP/W. Pacewicz
Zmiana powoduje możliwość obniżenia o 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, co nie oznacza, że łączne indywidualne wynagrodzenie miesięczne ulegnie obniżeniu o 20 proc. - powiedział w Sejmie wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Przedstawiciele rządu przedstawili sejmowej komisji samorządu terytorialnego informację o nowym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych i jego skutkach dla samorządów. Majowe rozporządzenie obniżyło o jedną piątą wynagrodzenie zasadnicze kadry zarządzającej JST.

„Ta zmiana powoduje możliwość obniżenia o 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, co nie oznacza, że łączne indywidualne wynagrodzenie miesięczne ulegnie obniżeniu o 20 proc. W niektórych przypadkach nawet wynagrodzenie zasadnicze nie musi zostać obniżone” – powiedział Stanisław Szewd, wiceminister pracy.

Przypomniał, że wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru składa się z pensji zasadniczej, dodatku funkcyjnego, dodatku za wieloletnią pracę i dodatku specjalnego. Decyzję o tym, ile będą zarabiali włodarze, podejmują radni na podstawie widełek zawartych w rozporządzeniu.

„Różne sytuacje mogą zachodzić. Wynagrodzenie zasadnicze będzie zmniejszane, jeżeli były to maksymalne kwoty, lub po prostu nie będzie [zmieniane]” - ocenił.

Również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślał, że wprowadzona obniżka dotyczy tylko jednego ze składników wynagrodzenia.

„Obniżenie wynagrodzeń dotyczy pensji podstawowej. Natomiast osoby pełniące funkcje zarządzające w samorządach oprócz podstawowego wynagrodzenia otrzymują oczywiście także inne dodatki, m.in. dodatek funkcyjny czy dodatek specjalny” – wskazał Paweł Szefernaker. „Parę dni temu w publikacjach prasowych były już opisywane przypadki, że de facto w związku z dodatkami całościowe wynagrodzenie nie będzie obniżone o 20 proc.” – dodał.

Przywołał również opublikowany kilka dni temu sondaż dla Faktów TVN, z którego wynika, że „60 proc. osób jest zdecydowanie za lub raczej za obniżeniem o 20 proc. wynagrodzenia także samorządowcom”.

Z kolei przedstawiciele samorządów podkreślali na posiedzeniu komisji, że nie znajdują uzasadnienia dla wprowadzenia obniżki ich pensji.

„Wszyscy wiemy, że obniżenie wynagrodzenia samorządowców nie ma wymiaru merytorycznego, tylko wymiar polityczny; że otrzymaliśmy odpryskiem od afery z nagrodami ministrów” – powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Poinformował, że Związek zwrócił się do MSWiA z prośbą o przedstawienie danych potwierdzających, że rzeczywiście jest oczekiwanie społeczne obniżenia wynagrodzeń samorządowców. Takie uzasadnienie wskazano w projekcie rozporządzenia.

„Dostaliśmy odpowiedź, że 11 lipca będzie odpowiedź. Używaliście argumentu, na który nie mieliście uzasadnienia, dopiero teraz go szukacie” – ocenił Wójcik. I zaapelował: „Przesuńcie termin wejścia w życie [obniżek] do momentu, kiedy spokojnie porozmawiamy o wynagrodzeniach w całej administracji. Dzięki temu unikniecie galimatiasu przed wyborami samorządowymi, który twórcom tego galimatiasu chwały nie przyniesie”.

Przedstawiciel ZMP podnosił też, że niskie wynagrodzenie w samorządach może zniechęcić osoby o odpowiednich predyspozycjach do pracy na rzecz gmin.

„Nie słyszałem, żeby były jakieś gremialne wystąpienia, że z tego tytułu nie będą osoby kandydowały. Tym bardziej, że tym rozporządzeniem nie obniżamy wynagrodzenia, tylko określamy warunki. Uchwały dotyczące wynagrodzeń będą podejmowały odpowiednie rady” – podkreślał wiceminister Szwed.

Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszło w życie 19 maja. Zgodnie z nim od 1 lipca będą obowiązywały niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy, a także ich zastępców. Obniżka dotyczy także członków zarządów powiatów (w tym starostów i wicestarostów), członków zarządów województw (w tym marszałków i wicemarszałków), przewodniczących zarządów związków jst, ich zastępców oraz pozostałych członków. Cięcia wyniosły 20 proc.

Po zmianach pensja zasadnicza wójta i burmistrza w gminie powyżej 100 tys. mieszkańców ma zamykać się w przedziale 3 800 – 5 000 zł, a maksymalny poziom jego dodatku funkcyjnego wyniesie 2 100 zł. W przypadku wójta w gminie do 15 tys. wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosić między 3 400 a 4 700 zł (dodatek funkcyjny do 1 900 zł).

Przeciw nowym rozwiązaniom i trybie przyjęcia rozporządzenia (dodaniu zapisów o obniżce do wcześniej skonsultowanego projektu i pozostawieniu trzech dni roboczych na opinię) protestowała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych poza obniżkami pensji wójtów dodało kilka stanowisk pracowników zatrudnionych w jst na umowę o pracę; w kilkunastu przypadkach podwyższyło także ich płacową kategorię zaszeregowania.

Czytaj: Nie tylko obniżki. Nowe, wyższe kategorie zaszeregowania pracowników samorządowych

Anna Banasik
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-14 10:11:12
ringo: Po przeczytaniu tego tekstu powiem tylko jedni. Populizm idealny. Proponuję obniżyć pensję samorządowców do zera lub wypłacać tym ludziom pieniądze w formie jedzenia. Klasyka PZPR-u
 
2018-06-12 20:53:06
CRTL: do "w": przecież nie obniżają. Rozporządzenie nie obniżyło, żadnego wynagrodzenia. Zobowiązało jedynie do obniżenia tych wynagrodzeń, które są ponad limit. Z tym, że zapomniano o braku sankcji za niezastosowanie się do przepisu rozporządzenia.
 
2018-06-12 20:51:04
CRTL: Wbrew temu co pisze ktoś do Wójta, uchwały nie tracą mocy bo zmienione rozporządzenie nie jest podstawą prawną do ich wydania - ta jest w ustawie - a jedynie wytyczna o charakterze limitującym. Uchwały nie staja się nieważne (bo to nie apm), a jedynie niezgodne z prawem. Z tym, że brak jest możliwości ich zakwestionowania, jeżeli minął już rok od ich podjęcia. Ot, co. Więc uchwały "ponadlimitowe" dalej obowiązują.
 
2018-06-12 07:30:35
w: "Tym rozporządzeniem nie obniżamy wynagrodzenia, tylko określamy warunki. Uchwały dotyczące wynagrodzeń będą podejmowały odpowiednie rady” – podkreślał wiceminister Szwed." Tym by się uśmiał. Co za obłuda- ustalając stawki niższe nie obniżamy wynagrodzeń. Tego to nawet w Misiu by nie wymyślili.
 
2018-06-11 15:38:34
do "Wójta": Jeżeli rada nie dokona stosownych zmian w uchwale ws. wynagradzania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w ślad za przepisem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. ws. wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 936), które weszło w życie z dniem 19 maja 2018 r., to zapis tej uchwały sprzeczny z tym przepisem z mocy prawa-art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminy oraz przepisów rozporządzenia o zasadach techniki prawodawczej, utracą moc. A ponieważ wójt (burmistrz, prezydent miasta) jako organ władzy publicznej zgodnie z art. 7 konstytucji RP może działać wyłącznie na podstawie i w granicach wyraźnie określonej normy kompetencyjnej, zatem nie będzie miał podstawy prawnej do naliczania sobie i wypłaty wynagrodzenia. Naliczenie i wypłata zaś wynagrodzenia bez podstawy prawnej to znów przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i spowodowanie straty dla gminy z tego tytułu (art. 231 k.k.) NIK będzie miało pełne ręce roboty.
 
2018-06-08 08:05:21
OldestWoman: Za Wikipedią:
"Vox populi, vox Dei (łac. „głos ludu (jest) głosem Boga”) – popularna sentencja wyjęta z „Listu do Karola Wielkiego”, napisanego przez anglosaskiego mnicha, teologa i filozofa Alkuina.
Zgodnie z nią jednomyślna zgoda ludu była znakiem bożej woli. Praktyka ta pojawiała się we wczesnym chrześcijaństwie przy wyborze biskupów i papieży, a także przy kanonizacji."
Czy w tym przypadku zgoda "ludu", czyli tzw. "oczekiwanie społeczne" jest jednomyślne? Tego nie może potwierdzić nawet sam nieomylny prezes. Pan wiceminister posiłkuje się sondażem o 60 % poparciu obniżki wynagrodzeń. Do jednomyślności sporo brakuje. Użycie przez prezesa tej sentencji, jako argumentu za obniżaniem wynagrodzeń, jest intelektualną porażką całej rządzącej formacji, która nie potrafi przeprowadzanej operacji właściwie uzasadnić. Moim skromnym zdaniem niektórzy posłowie i wiceministrowie powinni dopłacać państwu polskiemu za to, że spływa na nich prestiż bycia polskim parlamentarzystą i wysokiej rangi urzędnikiem.
 
2018-06-07 22:15:59
skarbnik: A ja mam tylko jedno pytanie. Obniżacie wynagrodzenie wójtom, który ma ogromna odpowiedzialność. Dyscyplina finansów, prokurator, itp. Który poseł ostatnio stanął przed rzecznikiem dyscypliny finansów? Albo miał kontrole kompleksową rio? ZA CO TA KARA dla ludzi, którzy naprawdę pracują a nie wciskają tylko przycisk w ławce poselskiej jak im prezes każe?
 
2018-06-07 09:03:10
Sekretarz: Panie wiceministrze. Zawsze sądziłem, że aby mówić, trzeba wiedzieć co mówić. I mówić raczej sensownie.
Przynajmniej mógłby Pan zaznajomić się z faktem, że:
- dodatek specjalny - określa się w procentach od łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego;
- dodatek za wieloletnią pracę - określa się jako procent od wynagrodzenia zasadniczego.
Tak więc jedynie dodatek funkcyjny nie zależy od płacy zasadniczej.
Zapewne zapomniałem jeszcze o milionie składników wynagrodzenia burmistrza, które nie zależą od płacy zasadniczej.
I dodam tylko jedno - u mnie obniżki dotkną wszystkich pracowników. Przecież chyba pan minister nie wyobraża sobie aby wójt zarabiał mniej niż sekretarz. To ciach sekretarzowi. Czyli kierownik będzie zarabiał mniej od sekretarza. To ciach kierownikowi. I tak aż do sprzątaczki. Proszę więc o podniesienie płacy minimalnej, bo powyższym sposobem u mnie sprzątaczka będzie musiała zarabiać poniżej płacy minimalnej.
A na pobliskiej budowie szef kombinuje, bo nie umie znaleźć pracownika do grabienia trawnika za 5 tys. na rękę. W okolicznej kopalni pełnomocnik pełnomocnika pełnomocnika zarabia 40 tys. zł i nie ma nawet upoważnienia do samodzielnego zakupu wody mineralnej.
Ten kraj jest po prostu kochany
 
2018-06-07 08:23:08
Wójt: Witam
Mam pytanie. Co się stanie gdy Radni nie podejmą uchwały o obniżeniu pensji wójtowi.
Pozdrawiam Wójt
 
2018-06-07 08:00:22
głos anty: To ja proponuję sporządzić obywatelski projekt ustawy, którym obniżymy płace ministrom i wiceministrom o 20%, a płace prezesom członkom zarządu spółek skarbu państwa maksymalnie do wysokości wynagrodzenia prezydenta. Tylko podpisów trzeba będzie zebrać nie minimum (z tym problemu nie będzie) tylko jak najwięcej, wtedy nie będzie wątpliwości, że takie jest społeczne oczekiwanie. Najlepiej zrobić to przed kampanią parlamentarną i zobaczymy, jak wtedy politycy zagłosują.
 
2018-06-06 17:15:24
PGR : Proponuję następny sondaż z pytaniem : czy jesteś za obniżeniem pensji wiceministrom do 3200 zł .Bedzie 80 procent za
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25