facebook RSS # #

10.12.2019 13:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-15 15:14       aktualizacja: 2018-10-15 15:46       PŁACE
  A A A

Płace socjalnych. Rafalska: podwyżki zależą od samorządów; samorządowcy: rząd musi pomóc

Płace socjalnych. Rafalska: podwyżki zależą od samorządów; samorządowcy: rząd musi pomóc
Fot.PAP/P.Polak
Wiemy, że wśród pracowników socjalnych narasta niezadowolenie, ale poziom ich wynagrodzeń zależy od samorządowców - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Rząd powinien nam pomóc - odpowiadają przedstawiciele korporacji samorządowych.

12 października przed MRPiPS protestowali pracownicy socjalni z całej Polski domagając się przede wszystkim podwyżek. Protestowali pracownicy domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie. Jak podkreślali ich praca jest bardzo ciężka, odpowiedzialna i trudna, a "zarobki bardzo niskie". Swoje postulaty przedstawili minister rodziny i pracy w petycji.

"Wiemy że narasta niezadowolenie z powodu poziomu wynagrodzenia pracowników socjalnych"; "Problem dokładnie przeanalizowałam" - powiedziała w poniedziałek minister Rafalska w Polskim Radiu Zachód.

Przypomniała, że z badań przeprowadzonych przez MRPiPS wynika, iż średnia krajowa wynagrodzenia brutto osób zatrudnionych na stanowisku pracownika socjalnego wynosi: w Ośrodku Pomocy Społecznej - 2 635,35 zł, a w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie - 2 601,56 zł. "Ale wiemy, że te wynagrodzenia są mocno zróżnicowane" - dodała.

Rafalska podkreśliła, że "na każdym swoim spotkaniu z burmistrzami, wójtami, prezydentami, ale też starostami" apeluje: "samorządowcy pamiętajcie również o pracownikach socjalnych - nie tylko o urzędnikach miejskich, czy urzędnikach starostw, bo wynagrodzenia pracowników socjalnych niektórych samorządów zupełnie stanęły w miejscu i narasta ich niezadowolenie".

Minister zapewniła, że stara się to zmienić, monituje, "niemniej decyzja o tym jaki jest poziom wynagradzana służb społecznych to decyzja samorządowców".

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski przyznaje rację minister Rafalskiej, ale - jak zauważa - rząd też powinien pomóc.

"Problem leży w tym, że prawo w Polsce postawiło pracowników socjalnych w ogromnej większości w pozycji urzędników socjalnych. Bo prawo - za które odpowiada m.in. pani Rafalska - powoduje, że przeciętny pracownik socjalny w Polsce 70 proc. czasu spędza za biurkiem i staje się urzędnikiem socjalnym, sprawdzając morze papierów, spełnianie rozmaitych kryteriów itd.. Na pracę z potrzebującymi, na których się brzydko mówi, że są świadczeniobiorcami albo klientami pomocy społecznej, nie ma za dużo czasu" - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Porawski.

"Pani Rafalska ma rację apelując do samorządów, żeby starały się utrzymać te pensje na przyzwoitym poziomie, ale sama powinna nam pomóc i trochę odbiurokratyzować pomoc społeczną" - dodał Porawski.

Dużo ostrzej wypowiada się na ten temat Ludwik Węgrzyn - starosta bocheński i przewodniczący Związku Powiatów Polskich. "Wszystkie zadania państwa stały się nagle zdaniami powiatu, gminy, to po co jest państwo?" - pyta w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP. "Wysokość wszystkich wynagrodzeń wynika ze środków, jakie dostały powiaty, powiat nie ma środków własnych" - dodał.

"Mój apel do wszystkich ministrów z minister Czerwińską na czele: siądźmy wreszcie i zróbmy porządnie ustawę o dochodach JST - wtedy odpowiemy sobie na pytanie na co stać samorządy" - powiedział Węgrzyn.

W jednym był zgodny z minister Rafalską - pracownikom socjalnym "trzeba dołożyć pieniędzy, bo ich stracimy".

W odpowiedzi na protest pracowników socjalnych MRPiPS oświadczyło, że "rząd wspiera gminy w zakresie wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej", a na obsługę zadań przeznaczane są coraz większe środki.

js/

TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-16 10:02:32
samorządowiec: jak zwykle wszystko w ten czy inny sposób, bezpośrednio lub pośrednio, przerzuca się na samorządy.I oczekuje się, rząd i podatnicy, że np.samorząd zrezygnuje z poboru podatków! To co ma zrobić samorząd? Ma robić inwestycje, budować, utrzymywać oświatę, opiekę społeczną, i... nie pobierać podatków, szczepienia za darmo, komunikacja za darmo! Wg podatników urzędników za dużo a ci, że za mało zarabiają. A pracy urzędniczej coraz więcej. Najbardziej rozbrajają przepisy i uwagi, że jak gmina ma np.10 tysięcy mieszkańców to ma mieć ileś tam urzędników, a jak ma 5 tysięcy mieszkańców, to o połowę mniej. Bo co? może zrobić połowę sprawozdań? napisać połowę budżetu? zrobić połowę bilansu? Owszem o połowę mniej decyzji podatkowych wystawi, ale ma za to o połowę powiedzmy mniej wpływów z podatków i z udziałów w podatkach. Jeśli w miesiącu jest do zrobienia np.12 sprawozdań to czy gmina duża czy połowę mniejsza, musi zrobić takie samo 12 sprawozdań. Może i ma mniej szkół, bo mniejsza, ale ma też mniejszą subwencję! Jest to więc totalna bzdura. A Pani minister niech zagląda do swojej kieszeni, a nie samo-rządów!
 
2018-10-16 08:37:01
mireko66: Pani minister Czerwińska obiecała pochylić się nad odbiurokratyzowaniem, a nadal dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje indywidualne interpretacje podatkowe, że opłaty przedszkolne i za wyżywienie podlegają VAT-owi wbrew wyrokom NSA, że nie podlegają VAT. Co z tego, że są zwolnione a ewidencję trzeba prowadzić i tysiące urzędników ślęczy jak za komuny nad czymś, co nie ma sensu i dłubie.

Jest takie powiedzenie po łacinie, ale napiszę je po polsku: "Ośmiel się być mądrym!".
 
2018-10-16 08:10:39
om: Gwoli sprawiedliwości trzeba pamiętać, że płaci się im 13 razy w roku, a więc ta pensja realnie jest większa o nieco ponad 8%, ale to nadal żenujący poziom jak na istniejące oczekiwania i wymagania.
A bezlitosna prawda jest taka - tylko rynek, tylko brak rąk do pracy może wymusić podwyżki. Dopóki pracownicy nie zaczną masowo uciekać do przysłowiowych "dyskontów", zapewne nic się nie zmieni. Jest coś, co powoduje, że wykształceni ludzie garną się do pracy w urzędach za mniej niż 3 tys. zł brutto.
 
2018-10-15 23:34:41
Jika: To dlaczego nie płacą nam za pracę w zespole interdyscyplinarnym za wywiady dla świadczeń rodzinnych i opinie dla potrzeb sądu.jesteśmy tanią siłą roboczą.lepiej płacą w markecie bez studiów

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25