facebook RSS # #

20.10.2019 22:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-28 21:37       aktualizacja: 2018-11-29 15:32       PŁACE
  A A A

Czas na reformę. ZMP szykuje projekt ustawy reformującej system wynagrodzeń

Czas na reformę. ZMP szykuje projekt ustawy reformującej system wynagrodzeń
Fot.PAP/A.Grygiel
Uzależnienie pensji wójta, burmistrza, prezydenta miasta od wielkości gminy i sytuacji gospodarczej w województwie oraz wprowadzenie nagród dla włodarzy – to założenia projektu ustawy, który w grudniu zostanie przedstawiony rządowi.

Na środowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich poinformował, że Związek kończy prace nad projektem, który ma zreformować system wynagrodzeń w administracji publicznej. W rozmowie z dziennikarzami prezydent Gliwic wyjaśniał, na czym miałyby polegać zmiany.

„Kończymy przygotowywać projekt regulacji płac, który w większym stopniu zróżnicuje płace w zależności od rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Będą one też powiązane z sytuacją gospodarczą województwa” – ogłosił Frankiewicz. „W większych samorządach pensja powinna być znacznie wyższa” – podkreślił.

Jak dodał, przy dobrej sytuacji gospodarczej gminy wójt, burmistrz, prezydent miasta powinien także mieć przyznawaną przez radę nagrodę. Obecnie obowiązujące przepisy na to nie pozwalają.

„Na pewno zaproponujemy znacznie wyższe kwoty niż w tej chwili” – powiedział, pytany o widełki wynagrodzenia. „Teraz pensje wójta, burmistrza, prezydenta miasta są na poziomie sprzed 18 lat, podczas gdy o 140 proc. wzrosła średnia płaca w Polsce. Potrzebne jest przywrócenie odpowiedniej relacji” – podkreślał.

Jego zdaniem to „upokarzające, kiedy podwładni w naszych urzędach, i to nie najwyższego szczebla, zarabiają więcej od prezydenta miasta”. „To jest chore” – ocenił.

Szef ZMP zaznaczył, że przygotowywany projekt upomni się także o płace dla administracji rządowej. „Płace głównych funkcjonariuszy administracji rządowej są na absurdalnie niskim poziomie. Tu nie chodzi tylko o los tych ludzi i ich godne potraktowanie, ale o stan państwa w przyszłości. Tymi zaniedbaniami uruchomiliśmy system negatywnej selekcji, czyli nie zachęcamy najlepszych, najlepiej wykształconych, kompetentnych ludzi do starania się o pracę w administracji publicznej” - podkreślał.

Prezydent Gliwic przyznał, że podwyżki w administracji to bardzo niepopularny temat. „Uważam jednak, że to jest sprawa konieczna do podjęcia. Zachęcamy rząd, żeby skorzystał z tej okazji, że krytyka spadnie na nas” - powiedział.

Opracowany przez ZMP projekt ustawy ws. reformy systemy wynagrodzeń w administracji publicznej ma być gotowy do końca roku.

Anna Banasik
TAGI: PŁACE
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-29 09:51:20
Były radny: Jego zdaniem to „upokarzające, kiedy podwładni w naszych urzędach, i to nie najwyższego szczebla, zarabiają więcej od prezydenta miasta”. „To jest chore” – ocenił.

ODP: Taki model wydaje się być uczciwy -bo z reguły, to pracownicy robią całą robotę za w/b/p/. A poza tym, wysokie wynagrodzenia pracowników samorządowych to jakaś ciekawostka - ja się z tym nie spotkałem???

Szef ZMP zaznaczył, że przygotowywany projekt upomni się także o płace dla administracji rządowej. „Płace głównych funkcjonariuszy administracji rządowej są na absurdalnie niskim poziomie.

ODP: To po co się pchają do samorządu by działać społecznie po kasę. Absurd.
 
2018-11-29 09:01:14
om: Czy wielkość gminy i "sytuacja gospodarcza w województwie" to właściwe kryteria? (Co to znaczy "Wielkość gminy"? Ludność? Powierzchnia? Nie z tym jest związane znaczenie gminy. A co ma sytuacja w województwie do pensji burmistrza? On odpowiada za jedno miasto).
Może raczej powinno się odnosić do wysokości budżetu, poziomu dochodów własnych?
Zupełnie inna jest odpowiedzialność kogoś, kto zarządza majątkiem np. Kleszczowa, niż wójta typowej gminy wiejskiej. Zupełnie innej skali przedsięwzięcia są tam realizowane.
 
2018-11-29 08:31:15
dziara: Powiedział Pan: to „upokarzające, kiedy podwładni w naszych urzędach, i to nie najwyższego szczebla, zarabiają więcej od prezydenta miasta”. „To jest chore”. Zatem wytłumacz chłopie dlaczego w ostatnich wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 6958 kandydatów (prawie trzy kandydatury na jedną posadę)? Tradycja? Altruizm? A może przepraszam za słowo "Głupota?". A może jednak zwycięża chęć służenia dla swej małej ojczyzny? Wiem, że to utopia ale chwalebnym by było. Natomiast co do zarobków podwładnych, to takie sytuacje świadczą tylko o włodarzu. A pod stołem pewnie szeleści jak cholera.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25