facebook RSS # #

16.02.2020 22:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-17 09:36       aktualizacja: 2019-09-17 09:44       PŁACE
  A A A

Łódzkie z PPP. Woj. łódzkie podpisało list intencyjny w sprawie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Łódzkie z PPP.  Woj. łódzkie podpisało list intencyjny w sprawie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Fot. PPP.gov.pl
Województwo łódzkie i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisało w poniedziałek list intencyjny w sprawie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Łódzkie to pierwszy samorząd w kraju, który taki dokument podpisał.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, wiceministra inwestycji i rozwoju Waldemara Budy to porozumienie, to "rewolucja", na którą resort chce stawiać w najbliższej perspektywie finansowej 2021-2027.

"Dziś wydarzyła się niezwykle ważna rzecz. Województwo łódzkie, jako pierwsze w kraju podpisało porozumienie z ministerstwem inwestycji i rozwoju w zakresie propagowania i wsparcia projektów hybrydowych w partnerstwie publiczno-prywatnym. To znaczy projektów, które będą jednocześnie finansowane dotacyjnie, czyli z regionalnego programu operacyjnego i przy udziale partnera prywatnego bez wkładu własnego podmiotu publicznego" – mówił Buda.

Według niego, projekty hybrydowe zapewniają możliwości rozwojowe tych samorządów, które mają ogromne potrzeby, ale nie mogą ich realizować choćby z tego powodu, że nie mają środków na wkład własny. Nie znają technologii i możliwości rozwiązywania problemów, których mieszkańcy oczekują. Rozwiązania w sposób najprostszy, najłatwiejszy za pośrednictwem najprostszej technologii.

Podkreślił, że Komisja Europejska oraz wymogi dotyczące polityki spójności, w żadnym stopniu nie ograniczają budowania projektów, na które składają się udział dotacyjny z regionalnego programu operacyjnego i udział partnera prywatnego.

Jak mówił wiceminister, dlatego resort chce zachęcać samorządy, żeby próbowały tak działać, aby partner prywatny pomagał im w finansowaniu udziału własnego, ale też wziął na siebie ryzyko, w którym jest dużo lepszy, w którym jest profesjonalistą, który zaproponuje im łatwe dochodzenie do celów, jakie stawiają samorządom mieszkańcy.

"Jeżeli jest problem, to szukajmy podmiotu, który w najlepszy sposób doradzi nam jak go rozwiązać" – dodał.

Dzięki takiemu porozumieniu ministerstwo chce pokazać, że większość inwestycji w tej formule może być realizowane, począwszy np. od oczyszczalni ścieków, poprzez budynki komunalne, po oświetlenie uliczne, po budynki użyteczności publicznej.

"To są inwestycje, które są codziennością dla samorządów, a na które nie wystarcza środków albo perspektywa ich realizacji jest bardzo odległa. A my chcemy pokazać, że w tej formule jest dużo szybciej i dużo lepiej" – powiedział.

List intencyjny w sprawie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego między województwem łódzkim a Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju podpisano podczas odbywającego się w Łodzi 12. Europejskiego Forum Gospodarczego. Wydarzenie jest miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata biznesu, nauki i władzami samorządowymi.

W programie tegorocznego Forum znajdują się m.in. prelekcje, panele tematyczne dotyczące m.in. rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, logistyki, transportu, a także nowych technologii i prac badawczych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jaw/ skr/
TAGI: PRAWO , PRZETARGI
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25