facebook RSS # #

19.06.2018 08:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-12 11:30       aktualizacja: 2017-07-12 15:44       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Potrzebne wsparcie. RPO: brakuje kadr wyspecjalizowanych w pracy z osobami starszymi

Potrzebne wsparcie. RPO: brakuje kadr wyspecjalizowanych w pracy z osobami starszymi
Fot. Fotolia
Skala środowiskowego wsparcia dla osób starszych nie jest zadowalająca. Zdecydowana większość seniorów pozostaje poza jego odziaływaniem – alarmuje RPO.

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich ukazał się raport dotyczący modelu pomocy osobom starszym w środowisku zamieszkania. Jak wskazano w publikacji, pomimo licznych form wsparcia społecznego dla seniorów, skala realizacji tego typu działań pozostaje niewielka. Najlepsza sytuacja występuje w dużych miastach, których samorządy dysponują rozwiniętą infrastrukturą społeczną i relatywnie wysokimi środkami finansowymi.

Wśród miast o średniej wielkości można znaleźć zarówno ośrodki realizujące bardzo pożyteczne inicjatywy na rzecz seniorów, jak i miejsca, w których oferta pomocy ogranicza się do świadczenia usług opiekuńczych. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy mieszkańców wsi, którzy najczęściej są zdani wyłącznie na swoje rodziny.

W ocenie autorów publikacji skala środowiskowego wsparcia nie jest zadowalająca, zaś zdecydowana większość seniorów pozostaje poza jego oddziaływaniem. „Niezadowalający jest stan infrastruktury społecznej wykorzystywanej do świadczenia usług wsparcia i organizowania aktywności osób starszych. Brakuje kadr wyspecjalizowanych w pracy z osobami starszymi o różnym stopniu samodzielności, różnym potencjale kulturowym i kapitale społecznym” – zdiagnozowano w raporcie.

Jak podkreślono, największa odpowiedzialność za opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu wsparcia seniorów w Polsce spoczywa na samorządach, które nie powinny traktować rozwoju świadczeń dla tych osób w kategorii walki z problemem społecznym. „Wydaje się, że taki sposób rozumowania zaczyna zdobywać należne mu miejsce, choć dla samorządów wprowadzenie rozwiązań systemowych będzie wiązało się z wieloma trudnościami” – zaznaczono.

Autorzy raportu zarekomendowali samorządom podjęcie działań standaryzujących usługi opiekuńcze świadczone na rzecz seniorów. Jako przykład dobrych praktyk w tym zakresie uznano m.in. „Gdyński standard usług medycznych”, opracowany wspólnie przez władze miasta, pracowników ochrony zdrowia, opiekunki i osoby korzystające z usług opiekuńczych. Dokument określa warunki realizacji usług, procedurę przyznawania i ustalania odpłatności za nie oraz narzędzia w procesie organizowania i świadczenia pomocy.

W publikacji wskazano także, że biorąc pod uwagę wewnętrzne zróżnicowanie populacji seniorów, system wsparcia nie powinien być skierowany tylko do osób najsłabszych pod względem zdrowotnym. Potrzebna jest także pomoc sprawnym i aktywnym seniorom, która będzie zachęcać ich do partycypacji w życiu społecznym.

Raport pt. „System wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania”, opracowany przez ekspertów pracujących dla RPO, zawiera wskazówki dla samorządowców dotyczące tworzenia modelu pomocy seniorom. W publikacji zdiagnozowano także stan wsparcia seniorów w środowiskach lokalnych oraz poddano analizie instrumenty pomocy istniejące w Polsce i w innych państwach europejskich.

dap/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-13 16:08:31
Starsza: Jeżeli Starsi biorą dużą ilość reklamowanych przez radio i tv leków to bardzo się starzeją...a potrzebne są zdrowe sposoby podawania magnezu za pomocy wlewów dożylnych! i wit Milgamma N z cyanokobalaminą która łączy system nerwowy, krwionośny i kostny rozsypujący się u ludzi około 50 roku źycia! A w Min Zdrowia okazało się że wlewy magnezu mają dostawać tylko chorzy psychicznie a ludzie starsi NIE! Starsi mają jeść tylko nieprzyswajalne tabletki z magnezem!
 
2017-07-13 10:50:16
dziwny...: w celu poprawienia opieki nad osobami starszymi Radziwiłł likwiduje oddziały geriatryczne...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25