facebook RSS # #

19.06.2018 08:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-28 16:21       aktualizacja: 2017-07-28 16:44       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

System działa. Pracownicy OPS nie przewidują problemów

System działa. Pracownicy OPS nie przewidują problemów
Fot. Fotolia
Obecnie system informatyczny działa poprawnie. Co będzie 1 sierpnia, kiedy ruszą nowe wnioski z „Rodzina 500 plus”?

Za kilka dni będzie można składać nowe wnioski z programu „Rodzina 500 plus”. Zadaliśmy pytania w kilku Ośrodkach Pomocy Społecznej, aby dowiedzieć się, jak pracował system informatyczny w momencie uruchomienia programu (1 kwietnia 2016 r.) i czego można się spodziewać od 1 sierpnia.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lesznie nie powinno być problemów z nowymi elektronicznymi wnioskami.

„Możemy się obawiać przepełnionych serwerów, kiedy będziemy korzystać z platformy Podatki czy ZUS, ale na razie system działa. Jeśli wystąpią jakieś problemy, to będziemy je usuwać” – przekonywała Dorota Jędraszyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie.

Jej zdaniem wiele osób skorzysta z drogi elektronicznej przy składaniu wniosków.

„Część mieszkańców przyjdzie do nas osobiście – to osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób wypełniać formularze, a pobierają świadczenia rodzinne. Mamy jeden okres zasiłkowy od 1 sierpnia, a więc można wnioski na zasiłek rodzinny i program +Rodzina 500 plus+ złożyć w jednym terminie” – dodała.

Pracownicy MOPS byli przygotowani na uruchomienie nowego programu świadczeń. „Prowadziliśmy szeroką kampanię medialną, odpowiadaliśmy na pytania, była uruchomiona infolinia” – podkreśliła Jędraszyk.

Jak stwierdziła, dużo osób złożyło wnioski drogą elektroniczną, ale nie wszystkie były wypełnione prawidłowo. Błędy nie wynikały z pracy sytemu informatycznego lecz z niewiedzy.

„Zastanawiano się, czy na każde dziecko trzeba złożyć osobny wniosek, czy w jednym formularzu wpisać wszystkie dzieci. Niektóre osoby nie były pewne, czy wniosek przeszedł, więc wysyłały go ponownie. To były błędy zauważone w pierwszym roku działania sytemu elektronicznego” – wyjaśniła Jędraszyk.

Bogdan Majewski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy powiedział nam, że do tej pory najlepiej sprawdził się system bankowości elektronicznej i w ten sposób złożono największą liczbę wniosków.

Jak zaznaczył, o przyznanie świadczeń rodzice wnioskowali także przez Emp@tię, ePUAP i PUE ZUS. W jego ocenie, z przyjęciem nowych wniosków system elektroniczny powinien sobie poradzić.

„Myślę, że po upływie półtora roku operatorzy dopracowali wyżej wymienione systemy, tak by pracowały prawidłowo i +niespodzianek+ nie będzie” – stwierdził Majewski.

O ocenę pracy systemu informatycznego zapytaliśmy również Annę Kopycińską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielnie.

„Program do obsługi systemu świadczeń wychowawczych +Rodzina 500 plus+ rozpoczął się w kwietniu 2016 r. System funkcjonował prawidłowo. Dodatkowo została uruchomiona specjalna infolinia, która na bieżąco rozwiązywała pojawiające się problemy. Cała procedura przyznawania świadczeń odbyła się zgodnie z ustawowymi terminami” – wyjaśniła.

Od momentu wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”, urzędnicy MOPS w Mielnie pracują w tym samym systemie. „Obecnie dostawca wprowadził drobne zmiany związane z aktualizacją przepisów. W związku z krótkim terminem nie mamy możliwości sprawdzenia jego funkcjonalności. Jednak nie przewidujemy problemów, licząc, że nawet jeśli się pojawią, to zostaną szybko usunięte – oceniła Kopycińska.

jas/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25