facebook RSS # #

20.06.2018 13:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-30 12:40       aktualizacja: 2017-08-30 13:04       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Ważne przypomnienie. Resort rodziny apeluje o wydłużenie godzin pracy urzędów w związku z 500+

Ważne przypomnienie. Resort rodziny apeluje o wydłużenie godzin pracy urzędów w związku z 500+
Fot. PAP/T. Gzell
Minister Rafalska zachęca samorządy do przedłużenia godzin pracy w ostatnich dniach sierpnia, aby przyjęły jak najwięcej wniosków o świadczenia rodzinne.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała do samorządowców, aby do końca sierpnia w miarę możliwości wzmocnić kadrowo i wydłużyć czas pracy komórek organizacyjnych przyjmujących wnioski o dodatki na dzieci 500+ oraz o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego (na nowy okres świadczeniowy, w pierwszym ustawowym terminie trwającym do 31 sierpnia).

Jak podkreśliła, z informacji napływających do resortu rodziny wynika, że jest spore zainteresowanie polskich rodzin składaniem tych wniosków.

Dlaczego warto zrobić to do końca sierpnia? „Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku na nowy okres w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania wyżej wymienionych świadczeń. Świadczy o tym między innymi duża dynamika wzrostu liczby składanych wniosków (zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia) oraz raporty informujące o kolejkach w niektórych punktach przyjmowania wniosków” – wyjaśnia Rafalska.

Istotne jest również przypomnienie szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, iż w celu zachowania ciągłości przysługiwania świadczenia wychowawczego, wniosek na nowy okres świadczeniowy zainteresowane osoby mogą składać nie tylko w sierpniu, ale również we wrześniu, a najpóźniej do końca października bieżącego roku.

„Wniosek można złożyć bezpośrednio w gminnym organie właściwym (najczęściej jest to ośrodek pomocy społecznej w miejscu zamieszkania). Wniosek można złożyć także przez internet, bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie – tą drogą wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną, poprzez ministerialną platformę internetową Emp@tia, poprzez PUE ZUS, a także przez ePUAP” – informuje minister.

W związku z apelem minister Rafalskiej zadaliśmy pytania w kilku ośrodkach pomocy społecznej, aby dowiedzieć się, czy będzie więcej pracy, by zdążyć z obsługą wnioskodawców do końca miesiąca.

Anna Orłowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku, mówi, że w celu przyjmowania wniosków dłużej pracuje się w poniedziałki, a obsługę prowadzą cztery osoby. Jak zaznacza: „wszystko idzie płynnie, nie widzę kolejek, zatorów”. W związku z tym nie ma potrzeby na przedłużenie godzin pracy ośrodka.

Irena Mazurek-Huk, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaczowie, również zauważa, że nie ma potrzeby przedłużania pracy osobom przyjmującym wnioski. „Na bieżąco obsługujemy wnioskodawców. W tej chwili nie ma kolejek i tłumów” – przekonuje.

Podobnie jest w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Braniewie. Teresa Kozicz-Woroniecka, kierownik działu świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego i świadczeń wychowawczych informuje, że jeśli byłaby taka potrzeba, to godziny pracy zostałyby przedłużone. W tej chwili jednak nie jest to konieczne.

jas/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-08-30 14:23:30
obywatel: Pani minister niech da kasę na nadgodziny dla pracowników, obsługę organizacyjną i techniczną budynku w dodatkowych godzinach. Wtedy może kierownicy MOPSów rozważą przedłużenie godzin pracy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25