facebook RSS # #

20.01.2019 21:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-17 17:02       aktualizacja: 2018-04-17 17:10       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Chcą repatriantów. Burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski o pomocy repatriantom

Chcą repatriantów. Burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski o pomocy repatriantom
Fot. UM Środa Wielkopolska
Środa Wielkopolska zamierza przyjąć co najmniej 70 rodzin repatriantów. Gmina liczy, że Polacy ze Wschodu wzmocnią średzki rynek pracy, który boryka się z brakiem pracowników. - Od kilkunastu już lat angażujemy się w repatriację naszych rodaków ze Wschodu, ale teraz dzięki nowelizacji ustawy o repatriacji mamy dużo większe możliwości – podkreśla burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski.

Zgodnie z decyzją średzkich radnych na terenie gminy Środa Wielkopolska w ciągu dwóch lat może się osiedlić w ramach repatriacji co najmniej 70 rodzinom polskiego pochodzenia. W myśl uchwały gmina zapewnia lokal mieszkalny dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny na warunkach umowy najmu zawartej na czas nieokreślony wraz z wyposażeniem, wsparcie socjalne w zakresie świadczeń rodzinnych i z zakresu pomocy społecznej oraz pomoc w uzyskaniu zatrudnienia lub rejestracji działalności gospodarczej. Ponadto repatrianci mogą liczyć na pomoc w kwestii szeroko pojętej aktywizacji zawodowej. 

Repatriacja Polaków ze Wschodu ma być antidotum dla borykającego się z brakiem pracowników średzkiego rynku pracy.  

- Wiele firm w naszym regionie zaczyna mieć problemy z rekrutacją pracowników, a rynek pracy zarówno w samej Środzie Wielkopolskiej, jak i całym powiecie, bardzo się rozwija, dlatego chcemy wesprzeć zarówno przedsiębiorców, jak i pomóc repatriantom w adaptacji w Polsce – tłumaczy burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski. - Od kilkunastu już lat angażujemy się w repatriację naszych rodaków ze Wschodu, co zaowocowało osiedleniem się na terenie naszej gminy kilku rodzin, ale teraz dzięki nowelizacji ustawy o repatriacji mamy dużo większe możliwości – dodaje burmistrz Środy Wielkopolskiej.  

Środki, które przeznaczone zostaną na pomoc i wsparcie repatriantów, pochodzą z dotacji celowej z budżetu państwa. Pod koniec ub. roku gmina Środa Wielkopolska złożyła wniosek do wojewody wielkopolskiego, aby zabezpieczyć środki finansowe w budżecie województwa wielkopolskiego na 2018 r. z przeznaczeniem na pomoc repatriantom w osiedleniu się i aklimatyzacji. 

- Pieniądze te zostaną przekazane np. na zapewnienie lokalu mieszkalnego dla repatriantów i członków najbliższej rodziny oraz aktywizację zawodową – wyjaśnia burmistrz.  

W marcu na zaproszenie burmistrza do Środy Wielkopolskiej przyjechali repatrianci, którzy znajdują się w jedynym w Polsce ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. Ośrodek jest miejscem początkowego pobytu repatriantów, którzy po przybyciu do naszego kraju nie znajdują od razu miejsca docelowego. 

- Pokazaliśmy im nasze miasto i gminę, miejsca pracy i mieszkania, które mogliby ewentualnie kupić, szkoły i przedszkola, a także stronę kulturową, wypoczynkową. Nasze zaproszenie miało zachęcić ich do osiedlenia się na terenie naszej gminy – tłumaczy Wojciech Ziętkowski. Co najmniej pięć rodzin repatriantów po wizycie w Środzie Wielkopolskiej zdecydowało się na osiedlenie w tej gminie. 

Jej władze deklarują, że chcą przyjąć dużo więcej repatriantów. - Nie boimy się przyjmowania repatriantów. To może być nawet kilkaset osób. Jesteśmy przygotowani, aby uruchomić wszystkie nasze siły i środki, aby pomóc im w aklimatyzacji i zamieszkaniu – powiedział nam Marcin Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Środzie Wielkopolskiej. 

Nowak przyznał, że przyjmowanie repatriantów wymaga sporo przygotowań i pracy, dlatego, „samorządy na większą skalę bały się przyjmować repatriantów”. Jednak jego zdaniem nowelizacja ustawy o repatriacji, która weszła w życie w ub. roku, ułatwiła samorządom pozyskiwanie środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych repatriantów z budżetu państwa i ich przyjmowanie. 

Ostatnia nowelizacja ustawy o repatriacji zakłada również tworzenie w Polsce ośrodków adaptacyjnych, które oferują pomoc repatriantom w pierwszych miesiącach pobytu. Na terenie ośrodków repatrianci będą mogli m.in. podszkolić swoje umiejętności językowe, przejść kursy zawodowe czy też zorientować się w możliwościach osiedlenia w Polsce. 

Jak na razie jedyny taki ośrodek adaptacyjny działa w Pułtusku i jest prowadzony przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska "Dom Polski". Przebywa w nim 48 polskich rodzin (126 osób) przybyłych z Kazachstanu, Gruzji i Armenii. Ośrodki adaptacyjne są finansowane z budżetu państwa.

Środa Wielkopolska także stara się o utworzenie na jej terenie ośrodka adaptacyjnego, w którym będą mogli przebywać repatrianci od razu po przybyciu do Polski. 

Repatriacja jest szczególną formą nabycia obywatelstwa polskiego i trwałym elementem polityki migracyjnej państwa. Osoba przybywająca do Polski na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa z dniem przekroczenia granicy RP.

Repatriowana rodzina dostaje wsparcie na zakup mieszkania lub dofinasowanie do wynajmu. Zgodnie z obowiązującymi od maja 2017 r. przepisami, takie dofinansowanie wynosi 25 tys. zł na każdego członka rodziny repatrianta. W ostatniej nowelizacji ustawy te środki zostały zwiększone o dodatkowe 25 tys. zł na rodzinę. Aktualnie więc czteroosobowa rodzina otrzymuje wsparcie w kwocie 125 tys. zł. Jeśli rodzina nie zdecyduje się na zakup mieszkania, rząd dofinansuje jego wynajem – w kwocie 300 zł miesięcznie na każdego członka rodziny.  

Są dwie ścieżki przyjazdu repatriantów do kraju. Pierwsza to skorzystanie z ośrodka adaptacyjnego, na zaproszenie pełnomocnika rządu do spraw repatriacji, drugą jest możliwość przyjazdu na zaproszenie gminy. Od 2001 r. do Polski przyjechało ponad 5 tys. repatriantów, w 2017 r. było to ponad 525 repatriantów.

amk/

Więcej na podobny temat: Powrót ze Wschodu
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25