facebook RSS # #

05.12.2019 22:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-20 11:48       aktualizacja: 2019-10-21 10:16       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Miasto dzieciom. Gdynia podpisała "Deklarację z Kolonii" w sprawie praw dzieci

Miasto dzieciom. Gdynia podpisała
Fot. UNICEF/Pacak
Ponad 100 prezydentów Miast Przyjaznych Dzieciom z 40 krajów świata, w tym z Polski, podpisało w piątek „Deklarację z Kolonii” zobowiązując się do poprawy warunków życia dzieci w miastach, zwiększania ich szans na rozwój i podniesienia poziomu dobrobytu.

Wydarzenie odbyło się podczas pierwszego, międzynarodowego Szczytu Miast Przyjaznych Dzieciom. Wśród sygnatariuszy znaleźli się prezydenci m.in. Kolonii (Niemcy), Recife (Brazylia), Limy (Peru), Surubaya (Indonezja), Odessy (Ukraina), Kollet (Gwinea), Montpellier (Francja) oraz Gdyni (Polska).
 
Włodarze miast zobowiązali się do wykazywania konkretnych, trwałych i mierzalnych efektów swoich działań na rzecz najmłodszych, promowania partycypacji dzieci w debacie publicznej oraz eliminowania dyskryminacji dzieci i młodzieży.
 
„Podpisana dzisiaj, także przez Gdynię, Deklaracja jest wyrazem głębokiego przekonania o potrzebie współdziałania wszystkich pokoleń na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że nasze miasto również zabiera w tym obszarze stanowczy głos” – komentował obecny na szczycie Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Miasta Gdynia.

Jak podkreślał, Gdynia od lat konsekwentnie angażuje dzieci i młodzież w procesy decyzyjne podejmowane w mieście.

„Nadal jesteśmy jednym z nielicznych miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gdzie najmłodsi mieszkańcy, głosując w ramach budżetu obywatelskiego, mają takie samo prawo głosu, jak dorośli” - wskazał.
 
Pierwszy w historii Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom jest organizowany przez UNICEF przy wsparciu władz Kolonii. Wydarzenie łączy prezydentów miast, burmistrzów, lokalnych liderów, ekspertów, dzieci i młodych ludzi z całego świata na rzecz realizacji praw dzieci na szczeblu lokalnym.
 
Ogłoszone dziś zobowiązanie opiera się na Manifeście zatytułowanym „Nasze miasta. Nasze życia. Nasza przyszłość” zaprezentowanym na Szczycie przez dzieci i młodzież. Manifest mówi, że miasta powinny skoncentrować swoje działania wokół dzieci i ich potrzeb oraz przyspieszyć postępy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju związane z najmłodszymi obywatelami.
 
„Deklaracja z Kolonii” zakłada m.in., że każde dziecko i młody człowiek jest wysłuchany, a jego potrzeby, priorytety i głos są uwzględniane w prawie publicznym, politykach, budżetach i decyzjach mających na nie wpływ oraz że każde dziecko i młody człowiek żyje w bezpiecznym, zdrowym i czystym środowisku.

„Miasto Przyjazne Dzieciom” to wyjątkowy program UNICEF kierowany do włodarzy miast. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu lepszej jakości dóbr i usług dla dzieci oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne. Inicjatywa obecnie obejmuje około 30 mln dzieci w prawie 4000 miast na całym świecie. Więcej informacji o programie w Polsce na stronie: unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom

Źródło: UM Gdynia
 
aba/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25