facebook RSS # #

13.12.2019 15:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-05 10:33       aktualizacja: 2019-11-05 13:34       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Początek drogi. Polkowice mają pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością

Początek drogi. Polkowice mają pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością
Fot. UG Polkowice
Paraolimpijczyk Filip Rodzik rozpoczął pracę jako pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. osób z niepełnosprawnością.

Do zadań pełnomocnika należy m. in. analiza potrzeb osób niepełnosprawnych, dotycząca możliwości dostępu do obiektów użyteczności publicznej, leczenia i rehabilitacji oraz transportu publicznego. Pełnomocnik przedstawia burmistrzowi propozycje rozwiązania istniejących problemów, z jakimi borykają się niepełnosprawni, oraz opiniuje projekt uchwał ich dotyczące.

Filip Rodzik swoje priorytety przedstawił przed polkowickim kinem, gdzie dobiegają końca prace budowlane dostosowujące to miejsce dla osób niepełnosprawnych.

„Polkowickie Kino jest symbolem takich koniecznych zmian. Przez wiele lat nie było tu udogodnień pozwalających osobom na wózku inwalidzkim dostać się do środka. Trwający od kilku tygodni remont toalet oraz budowa podjazdu dla wózków w zasadzie zlikwidują ten problem. Ale miejsc, w których konieczne są podobne prace adaptacyjne jest w naszym miejsce o wiele więcej” – powiedział Rodzik. „Jestem przekonany, że teraz głos osób z niepełnosprawnościami będzie wreszcie słyszalny. Ja dołożę wszelkich starań, aby na bieżąco się tym zajmować i informować władze samorządowe” – zapewnił.

Burmistrz Polkowic gwarantuje z kolei, że samorząd jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. „Chcę wyraźnie podkreślić, że teraz osoby z niepełnosprawnościami nie są same. Że zawsze będą mogły liczyć na pomoc samorządu. Wspólne działanie, którego nadrzędnym celem będzie poprawa jakości życia tych osób, to jeden z naszych priorytetów” – powiedział burmistrz Polkowic.

Remont polkowickiego kina to dopiero początek długiej drogi. „Trzy szkoły podstawowe w Polkowicach nie posiadają windy, która umożliwiałaby poruszanie się osobom z niepełnosprawnością po piętrach. Basen przy Szkole Podstawowej nr 3 jest całkowicie niedostępny dla niepełnosprawnych ruchowo. Praktycznie brak jest udogodnień dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w szczególności w punktach informacyjnych” – wylicza Filip Rodzik.

Filip Rodzik na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim; uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich oraz mistrzostwach świata w kategorii strzelectwo pneumatyczne.

Według szacunków przytoczonych przez Urząd Gminy Polkowice obecnie ok. 17-19 proc. mieszkańców gminy to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Źródło: UG Polkowice

aba/

Polkowice należą do Klubu Samorządowego PAP.
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25