facebook RSS # #

26.01.2020 19:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-25 09:54       aktualizacja: 2019-11-25 09:56       POLITYKA SPOŁECZNA
  A A A

Poznań dopłaci. Miasto deklaruje pełne dopłaty do miejsc w niepublicznych żłobkach

Poznań dopłaci. Miasto deklaruje pełne dopłaty do miejsc w niepublicznych żłobkach
Fot.Fotolia
Dołożymy pieniądze do pełnego dofinansowana miejsc w żłobkach niepublicznych - zadeklarował z-ca prezydenta Poznania. W projekcie budżetu miasta na 2020 r. zabrakło na ten cel 5 mln zł. Przez to ceny w prywatnych żłobkach mogą wzrosnąć o 600 zł.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski w rozmowie z PAP zapewnił, że pieniądze na dofinansowanie miejsc w niepublicznych żłobkach "znalazły się", choć nie zostaną jeszcze wpisane do projektu budżetu miasta na 2020 r. „Zmieniamy budżet w ciągu roku czterokrotnie. Najważniejsze jest to, że pieniądze się znalazły. One zostaną dołożone albo w marcu, albo w czerwcu" - zadeklarował Solarski.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Poznania zabrakło 5 mln zł na dofinansowanie do ok. 2 tys. miejsc w 61 niepublicznych żłobkach. Miejska dopłata dla każdego dziecka z tych placówek wynosi 600 zł miesięcznie. Prywatne żłobki otrzymujące dofinansowanie są wybierane w konkursie. W projekcie budżetu zabezpieczono pieniądze pozwalające na dopłatę do miejsc w prywatnych placówkach do końca sierpnia 2020 r. W publicznych żłobkach w Poznaniu jest miejsce dla ponad 1,3 tys. dzieci.

Obcięcie pieniędzy na dofinansowanie niepublicznych żłobków Solarski tłumaczył „zaskoczeniem" zmianami w podatku PIT wprowadzonymi w ciągu roku. „Nasze bieżące dochody spadły o 175 mln zł, które oczywiście zostały w kieszeniach mieszkańców, ale wypadły z naszego budżetu (...) W związku z tym musieliśmy stworzyć budżet, który będzie budżetem realnym. Natomiast budżet miasta jest w ciągu roku przynajmniej czterokrotnie zmieniany. Nie widzę zagrożenia (dla dofinansowania niepublicznych żłobków - PAP)" - powiedział Solarski.

Niezrzeszona radna miejska Halina Owsianna wskazała w rozmowie z PAP, że po raz pierwszy od 2012 r. nie zabezpieczono na ten cel pieniędzy w projekcie wydatków miasta. „One powinny być już zarezerwowane w budżecie dla bezpieczeństwa. Ja nie wiem, co będzie w marcu. Na szybko w marcu będziemy robić jakąś korektę? A jak się okaże, że nam w marcu coś nie wypali?" - pytała radna.

Dodała, że to nie jedyne kontrowersje związane ze wsparciem niepublicznych żłobków. „Obcięto też dotacje na dożywianie w wysokości 150 zł" - powiedziała. Według radnej przy braku dofinansowania i dotacji na dożywianie dzieci w prywatnych żłobkach średnia miesięczna cena pobytu dziecka w takiej placówce może wzrosnąć do 1750 zł. „Przy dwójce dzieci w ogóle się nie opłaca iść do pracy, tylko trzeba zostać w domu" - oznajmiła.

"Możemy zrezygnować z jakiejś inwestycji. Nie musimy nagle budować wszędzie basenów czy naprawiać chodników (...) Jeżeli chcemy przyciągać mieszkańców i chcemy, żeby u nas zostali, płacili podatki, to nie róbmy im pod górkę. Kobiety muszą pracować, a nie siedzieć w domu i być kurami domowymi" - powiedziała Owsianna.

Renata Wiśniewska ze Stowarzyszenia Żłobków Niepublicznych ProRodzina w rozmowie z PAP zaznaczyła, że plany ograniczenia dofinansowania nie były konsultowane z właścicielami żłobków i rodzicami. „Myślę, że ta decyzja zapadła w ostatniej chwili" - powiedziała. Dodała, że władze miasta zaczęły wycofywać się z cięć po nagłośnieniu problemu. "Dopiero jak zaczęliśmy robić szum wokół tego (...) wcześniej była wersja, że nie dostaniemy nic" - przyznała.

Wiśniewska dodała, że brak dofinansowania po sierpniu 2019 r. oznaczałby koniec niepublicznych żłobków w Poznaniu. „Będziemy musieli zamknąć placówki, nasi pracownicy stracą pracę, a polityka miasta jest taka, że na jedno miejsce w żłobku publicznym daje trzy razy tyle, co na miejsce w żłobku niepublicznym" - zaznaczyła Wiśniewska. Zwróciła też uwagę, że od lat władzom Poznania bardziej opłaca się stosować system dopłat, niż budować nowe placówki publiczne.(PAP)

szk/ js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25