facebook RSS # #

20.05.2019 22:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-24 07:20       aktualizacja: 2018-05-24 14:06       AKTUALNOŚCI
  A A A

Bez zezwolenia. Pomorska Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o przyspieszenie wydawania cudzoziemcom zezwoleń na pracę

 Bez zezwolenia. Pomorska Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o przyspieszenie wydawania cudzoziemcom zezwoleń na pracę
fot. UMWP/Natalia Kłopotek-Główczewska
Nawet pół roku czekają na Pomorzu obcokrajowcy na zezwolenia na pobyt i pracę. Pismo w tej sprawie marszałek woj. pomorskiego przekazał do premiera. 

Jak wskazuje pomorski urząd marszałkowski, z powodu tak długiego oczekiwania na zezwolenia na pracę i pobyt, tracą nie tylko obcokrajowcy, ale i pomorscy pracodawcy oraz gospodarka. 

- Aby braki kadrowe nie zahamowały rozwoju regionu, konieczne jest przyspieszenie i ułatwienie załatwiania formalności. Pracodawcy obawiają się, że za chwilę będzie brakować rąk do pracy – alarmują pomorscy urzędnicy. 

Już teraz z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wynika, że co miesiąc wpływa rekordowa liczba ofert pracy. - To około 10-12 tys. propozycji miesięcznie, a nieobsadzonych jest nawet 7-8 tys. z nich. Dla dalszego rozwoju kluczowe jest stwarzanie takich warunków, by obcokrajowcy mogli zasilić nasz rynek pracy – zauważyła Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 

Tymczasem wydanie zezwolenia na pracę w województwie pomorskim trwa od 5 do 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet 10 miesięcy. - To naruszanie zasad Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki – uważają urzędnicy pomorskiego urzędu marszałkowskiego. 

– Chcemy, by procedury były przeprowadzane sprawniej – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – W porównaniu do innych województw jesteśmy daleko w tyle. Na przykład w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu ten czas jest o połowę krótszy, a w Warszawie cudzoziemcy czekają maksymalnie 2 miesiące. Trzeba korzystać z dobrych praktyk w innych województwach. Być może w systemie organizacji Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego są znaczące luki, np. zbyt mało pracowników, by można ten proces przyspieszyć. Deklarujemy wsparcie i pomoc w działaniach, które miałyby poprawić sytuację – podkreślił Struk. 

Pismo w tej sprawie 21 maja podpisał marszałek Mieczysław Struk i zostało ono przesłane do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do wszystkich posłów i senatorów z województwa pomorskiego. 

- Naganną sytuację potwierdził minister rodziny, pracy i polityki społecznej, który uznał, że wojewoda pomorski dopuszcza się bezczynności. W piśmie wydanym w kwietniu 2018 r. minister podkreślił, że pozwolenia wydawane są w terminach niezgodnych z prawem. Zarządził ponadto, by zostały podjęte środki zapobiegające bezczynności w przyszłości – informuje pomorski urząd marszałkowski. 

W apelu Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, która skupia 37 organizacji członkowskich, pojawiła się konkretna propozycja. Jest to wydłużenie do 12 miesięcy możliwości pracy przez obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii i Gruzji bez zezwolenia wojewody, w ramach oświadczeń rejestrowanych przez powiatowe urzędy pracy. 

Pracownicy z zagranicy, bojąc się zbyt długiego oczekiwania na zezwolenie na pracę, wybierają inne regiony, w których po prostu ta procedura jest prostsza i szybsza. – Kolejne kraje Unii Europejskiej otwierają granice dla pracowników z Ukrainy i Białorusi – powiedział Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Musimy rywalizować z Europą i innymi regionami Polski. Jeśli zatrudnienie u nas jest trudniejsze, nie będą chcieli tu po prostu pracować i wybiorą inne miejsca do pracy – dodał Mikołaczyk. 

Pomorska Rada Przedsiębiorczości dowodzi, że trudności w zatrudnianiu cudzoziemców trwają już dwa lata. Sytuacja poprawiła się nieco po licznych wstąpieniach pracodawców i samorządów do wojewody pomorskiego, a nawet do prezesa Rady Ministrów w 2017 r. Jednak nadal formalności trwają za długo.

Jak przypomina pomorski urząd marszałkowski, procedura ubiegania się o pozwolenie na pracę jest dwuetapowa. Najpierw należy złożyć wniosek, potem trzeba czekać na spotkanie z inspektorem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (niedawno została wprowadzona weryfikacja telefoniczna). Dopiero po weryfikacji, urzędnicy podejmują decyzję o pozwoleniu na pracę. Cały proces to nawet kilka miesięcy. 

Źródło: UMWP 

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25