facebook RSS # #

25.08.2019 15:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-01 08:15       aktualizacja: 2019-05-01 08:17       AKTUALNOŚCI
  A A A

Zastępca bez służby. MSWiA: zatrudniony na zastępstwo w JST nie musi odbywać służby przygotowawczej

Zastępca bez służby. MSWiA: zatrudniony na zastępstwo w JST nie musi odbywać służby przygotowawczej
Fot. PAP/W.Pacewicz
Osoba zatrudniona na zastępstwo pracownika samorządowego nie musi odbywać służby przygotowawczej – uważa MSWiA.

Z interpelacją dotyczącą obowiązku odbywania służby przygotowawczej w urzędach samorządowych zwrócił się do MSWiA poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz 15). Zwrócił on uwagę, że z jednej strony ustawa o pracownikach samorządowych wymaga, aby osoba podejmująca po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym w JST odbyła służbę przygotowawczą.
 
Z drugiej strony w przepisach jest też mowa o tym, że jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika samorządowego w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. „Tego typu sytuacje mają miejsce dosyć często, stąd też pojawiają się wątpliwości jak należy takiego pracownika traktować. Czy jako osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, a tym samym zobowiązaną do odbycia służby przygotowawczej, czy też nie?” – zastanawia się Maciejewski.

Zastępstwo szczególnym rodzajem umowy 

W odpowiedzi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przypomniał, że zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego, w przeciwieństwie do zatrudnienia pracownika samorządowego, nie wymaga przeprowadzenia naboru (art. 12 ust. 2 ustawy).

Wiceminister wskazał też, że umowa o pracę na czas zastępstwa jest szczególnym rodzajem umowy o pracę zawieranej na czas określony, która – co do zasady – rozwiązuje się z dniem powrotu zastępowanego pracownika do pracy. „Tym samym, celem tej umowy jest jedynie zapewnienie okresowego zastępstwa za pracownika samorządowego w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a nie pozyskanie pracownika samorządowego” – wyjaśnił Szefernaker.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że celem odbycia służby przygotowawczej jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych. „Z uwagi na specyfikę zatrudnienia na zastępstwo, pracownik taki jest uznawany jedynie za osobę wspomagającą pracę urzędu na czas nieobecności właściwego pracownika samorządowego, który z chwilą powrotu osoby zastępowanej zakończy pracę w urzędzie. Zatem dyspozycja wskazująca na konieczność odbycia służby przygotowawczej, zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym wydaje się nie mieć zastosowania względem osoby zatrudnionej na czas zastępstwa” – podkreślił wiceminister.

Szefernaker zauważył przy tym, że za stwierdzeniem, że nie ma obowiązku zorganizowania służby przygotowawczej dla osoby zatrudnionej w celu zastępstwa za pracownika samorządowego przemawia również systematyka art. 16 ust. 1 ustawy. W tym przepisie prawa ustawodawca rozdzielił kwestie: zatrudnienia pracownika samorządowego (umowa o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony – zdanie 1) oraz nawiązywania stosunku pracy z osobą zatrudnianą na czas zastępstwa w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego w pracy (umowy o pracę na czas określony – zdanie 2).


mp/

TAGI: URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25