facebook RSS # #

21.03.2019 16:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-09 10:18       aktualizacja: 2018-04-09 10:47       WYNAGRODZENIA
  A A A

Do 12,5 tysiąca zł. Ile moze zarobić wójt, burmistrz, prezydent, starosta i marszałek w 2018 r.?

Do 12,5 tysiąca zł. Ile moze zarobić wójt, burmistrz, prezydent, starosta i marszałek w 2018 r.?
Fot. Fotolia
Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, pensja wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty w 2018 r. nie może być wyższa niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525,94 zł brutto.

Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy).

Określana w ustawie budżetowej kwota bazowa ma wpływ na wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe: prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i ministrów. Od wielkości kwoty bazowej zależy też górny limit wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru m.in.: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty.

Ustawa budżetowa na 2018 r. przewiduje zamrożenie kwoty bazowej osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe; pozostała ona na poziomie 1 789,42 zł.

Decyzję o tym, ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek jako piastun organu, podejmuje odpowiednio: rada gminy, powiatu lub sejmik województwa na podstawie widełek zawartych w rozporządzeniu ws. wynagradzania pracowników samorządowych i w oparciu o limit ustawowy.

Wynagrodzenie za pracę w jednostkach sektora finansów publicznych, w tym w samorządach, składa się ze zmiennej liczby składników o różnym charakterze. Obok wynagrodzenia zasadniczego są to np. dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, premie i nagrody.

Włodarze nie mogą jednak otrzymać nagrody pieniężnej. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, można ją przyznać za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej" każdemu pracownikowi w gminie, poza wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).

Choć w rozporządzeniu ws. wynagradzania pracowników samorządowych częściowo ograniczono składniki wynagradzania kadry kierowniczej urzędów, to ustawa nakłada górny limit jedynie na "pracowników wybieranych".

W efekcie dochodzi do sytuacji, w której pensja prezydenta nie jest najwyższym wynagrodzeniem w placówce. Jak wynika z zeszłorocznej ankiety PAP, jedynie w czterech na 14 pytanych miast na prawach powiatu, najwyższe wynagrodzenie pobierał prezydent. W pozostałych przypadkach najlepiej zarabiającymi pracownikami urzędów byli skarbnicy, sekretarze i wiceprezydenci.

W Urzędzie m.st. Warszawy najwyższą pensję, w wysokości 27 537 zł brutto, pobierał skarbnik. W Urzędzie Miejskim Wrocławia był to sekretarz miasta (18 050 zł brutto). Natomiast w Urzędzie Miasta Poznania najwyższe wynagrodzenie należało do wiceprezydenta, którego miesięczne zarobki wynosiły 16,5 tys. zł brutto.

Górną granicę wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast krytykują korporacje samorządowe m.in. Związek Miast Polskich.

"Postulujemy rozpoczęcie prac nad stworzeniem takiego systemu wynagradzania (...), który pozwoli na zniesienie lub podwyższenie górnej granicy zarobków organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego (m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast)" - czytamy w stanowisku ZMP, przesłanym do ministerstwa pracy. Samorządowcy zaapelowali ponadto o "wyeliminowanie możliwości obniżania wynagrodzeń szefów gmin w wyniku walki politycznej ugrupowań zasiadających w radach".

W wypowiedziach przedstawicieli organizacji samorzaodwych pojawiają się sugestie, aby górną granicę wynagrodzenia powiazać z odpowiedzialnością finansową, którą ponoszą burmistrz, wójt, starosta i marszałek, czyli z wielkością budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Temat podwyższenia limitu wynagrodzeń poruszono m.in. na marcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek, że do Sejmu trafią projekty dotyczące obniżenia pensji poselskich o 20 proc. Zapowiedział też, że mają zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Poinformował, że zniesione zostać mają "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa".

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-10 09:15:20
normalny: Pani/Pan Anubis, radę się uczyć, czytać i dokształcać. I wtedy zabierać głos, wcześniej to lepiej słuchać. Nie widać aby ktoś się żalił, oprócz Pani/Pana. Partyjne kliki, naciski, różne koalicje, bez podania żadnych konkretów, to jest typowe dla pewnej grupy tak się wypowiadającej.Już w listopadzie br. wybory samorządowe nie marnować czasu tylko startować !!! i korzystać z tych wszystkich "niskich" zarobków, partyjnych klik, koalicji,grup nacisku, itd,itp, takich fachowców na pewno mieszkańcy wybiorą w pierwszej turze. Powodzenia i do przodu !
 
2018-04-09 13:37:09
Anubis: I to są niby niskie zarobki?
To z powodu tych "niskich" zarobków tak płaczą?
Gdzie indziej oni by tyle dostali?
Tacy super fachowcy tylko rynek jakiś dziwny i nie chce ich docenić. Dlatego zmuszeni są bidować w samorządach, których trzymają się rękami i nogami.
W zdecydowanej większości samorządów organ zarządzający dostaje max tego co może dostać bo decydują o tym partyjne kliki powiązane w różne koalicje. Wyjątek to gmina, gdzie zdarza się że decyzja rady dotycząca ustalenia wynagrodzenia jest wykorzystywana jako instrument nacisku, dyscyplinujący do uległości - tylko w gminie organ zarządzający pochodzi z wyborów bezpośrednich.
Co do poszczególnych składników wynagrodzenia powinna być tylko zasadnicza + ewentualnie dodatek stażowy. Pozostałe dodatki są źródłem nadużyć - szczególnie dodatek specjalny.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25