facebook RSS # #

23.02.2019 08:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-03 09:36       aktualizacja: 2017-11-03 09:46       PRACA
  A A A

Majątek na papierze. Czytelnicy oceniają nowy wzór oświadczeń majątkowych

Majątek na papierze. Czytelnicy oceniają nowy wzór oświadczeń majątkowych
Fot. Fotolia
Ujawnianie oświadczeń majątkowych powinno dotyczyć wszystkich urzędów, a nie tylko wybranych - pisze Czytelnik, komentując nowe wzory oświadczeń zaproponowane w projekcie ustawy o jawności życia publicznego.

Jak poinformowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o jawności życia publicznego, który wprowadza nowy, jednolity wzór oświadczenia majątkowego. W proponowanych przepisach rozszerzono katalog osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych o wszystkie osoby biorące udział w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, w postępowaniach dot. prywatyzacji jeżeli wartość postępowania przewyższa 500 tyś. zł, a także osoby kierujące jednostka budżetową, samorządowym zakładem budżetowym czy samorządową instytucją kultury (czytaj: Reforma oświadczeń. Rząd planuje duże zmiany w systemie oświadczeń majątkowych).

Publikujemy przegląd komentarzy.

Dziara pisze: „(…) Zmian trzeba się podjąć. I konkretnie określić, kto ma składać oświadczenie, wszyscy albo nikt. Najgorsza to dowolność interpretacji przepisów. Dlatego mamy urzędy, gdzie prawie nikt nie składa oświadczeń i takie, gdzie przymuszeni są prawie wszyscy, żeby prezydentowi, burmistrzowi czy wójtowi było raźniej. Zatem poprosimy o zmiany i nie boimy się ich. Tylko mają być mądre i jednoznaczne”.

„(…) ta ustawa ma sens. Jednakże uważam, że są w niej błędy i nieuzasadnione preferencje. Przykładowo art 39 pkt 2 mówi, że osoba pełniąca funkcje publiczne nie może być zatrudniona lub wykonywać w spółce prawa handlowego lub na jej rzecz jakichkolwiek odpłatnych zajęć. Ten zapis preferuje inne podmioty i niszczy cały sens tej ustawy. Będzie zatem można wykonywać odpłatne zajęcia jako pracownik dla różnych fundacji (...), będzie można być zatrudnionym i dorabiać w innej jednostce publicznej na zlecenie itp. A zatem patologie będą trwały dalej, ale w innej formie. Co ta ustawa zmieni? Nic” – uważa Tomasz Wojtania.

Sekretarz podkreśla: „Treść oświadczenia majątkowego nie ma dla składających większego znaczenia, urzędnicy winni być przejrzyści, ale oczywiście są tego granice. Nie wiem, po co w oświadczeniu jawna data i miejsce urodzenia oraz dochody małżonka. W przypadku wątpliwości odpowiednie służby mają dane z urzędów skarbowych. Ponadto ujawnienie oświadczeń winno dotyczyć wszystkich urzędów a nie tylko wybranych”.

„Szczyt absurdu. Oświadczenie majątkowe na 12 stron formatu A4. Na papier, druki oświadczeń majątkowych, zużyje się więcej drzew niż zrobi to kornik w Puszczy Białowieskiej. A ilu zatrudni pracowników w urzędach skarbowych do ich analizowania? Oświadczenia nie zlikwidują korupcji i nie zaprowadzą uczciwości. Należy odejść w ogóle od składania corocznie oświadczeń, bo to strata czasu i papieru” – stwierdza prac. sam.

Sekretarz pyta: „Czy obecnie ktoś pamięta, jaki cel ma oświadczenie majątkowe? Korupcja i jej przeciwdziałanie? I dlatego karze się za złe wypełnienie (bądź niewypełnienie) oświadczenia? Przecież nikogo jeszcze nie ukarano za korupcję. Oświadczenia to bzdurny wymóg, który nic nie wnosi do walki z korupcją (…)”.

„Po pierwsze ustawa powinna obejmować również pracowników publicznych instytucji kultury. Nie tylko dyrektorów, ale też szefów komórek organizacyjnych tych instytucji oraz osoby, które wydają te same, co w urzędzie, publiczne pieniądze w kulturze” – zaznacza Sasza Grey.

dap/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-05 16:44:32
składający oświadczenie: Oświadczenia majątkowe to dobra lektura dla złodziei i rabusiów, będzie im łatwiej osiągnąć cel

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25