facebook RSS # #

23.02.2019 09:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-24 09:31       aktualizacja: 2017-11-24 09:33       PRACA
  A A A

Pensja prezydenta. Sąd zdecydował o zasadności redukcji wynagrodzenia prezydenta Białegostoku

Pensja prezydenta. Sąd zdecydował o zasadności redukcji wynagrodzenia prezydenta Białegostoku
Fot. PAP/A. Reszko
Sąd Okręgowy w Białymstoku zmienił w czwartek wyrok I instancji korzystny dla prezydenta Białegostoku i oddalił jego powództwo, w którym domagał się przywrócenia mu poziomu zarobków sprzed obniżki, o której ponad rok temu zdecydowali radni. Orzeczenie jest prawomocne.

Rada Miasta Białystok obniżyła zarobki Tadeusza Truskolaskiego w październiku ubiegłego roku; głównym powodem decyzji był brak absolutorium za 2015 rok.

Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, prezydent Truskolaski zarabiał ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie. Obniżka, o której zdecydowali przed rokiem radni, to w sumie 3,8 tys. zł brutto.

Domagając się przed sądem pracy przywrócenia poziomu zarobków i odszkodowania, prezydent Białegostoku powoływał się na naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu z uwagi na poglądy polityczne i konflikt na tym tle z większościowym klubem radnych PiS.

W maju tego roku Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że jest władny takie powództwo rozpoznać; uznał też, iż doszło do dyskryminacji i zdecydował, że zarobki Tadeusza Truskolaskiego mają być przywrócone do poziomu sprzed obniżki; zasądził też na jego rzecz ponad 12 tys. zł odszkodowania z odsetkami.

Rozpatrując w czwartek apelację strony pozwanej (formalnie to Urząd Miasta) sąd okręgowy w czwartek wyrok ten jednak zmienił i powództwo prezydenta Białegostoku oddalił.

Sąd uznał też, że obniżenie wynagrodzenia nie nosiło znamion dyskryminacji prezydenta Truskolaskiego ze względu na poglądy polityczne.

Sędzia Jarosław Włodzimierz Pawlik mówił, że każda osoba kandydująca na wójta, burmistrza czy prezydenta musi liczyć się z tym, że w razie wyboru "wchodzi w świat polityki, gdzie ścierają się różne poglądy". "Czasem to ścieranie się, dla jakiegoś postronnego odbiorcy, znajduje się na granicy dobrego smaku, natomiast jeżeli się to dzieje w ramach demokracji, to jest to normalny koloryt funkcjonowania państwa" - dodał.

Sąd okręgowy uznał też, że obecnie urzędujący prezydent Białegostoku, domagając się przywrócenia wcześniejszej pensji, nie może powoływać się na zarobki innych samorządowców, choćby ze względu na inną specyfikę każdego samorządu, nie może również porównywać swoich zarobków do zarobków swego poprzednika.
Prezydenta Truskolaskiego na rozprawie odwoławczej i publikacji wyroku nie było. Reprezentująca go przed sądem mec. Justyna Targońska-Reduta orzeczenia nie chciała komentować, czeka na pisemne uzasadnienie. Dodała, że decyzja co do ewentualnej kasacji zależy od prezydenta.

"To sukces samorządności w Polsce" - mówił dziennikarzom radny PiS Marek Chojnowski, który przed sądem reprezentował stronę pozwaną. Jego zdaniem, wyrok I instancji stanowił "niezdrowy precedens w skali całego kraju". "Pozbawiający nas (radnych-PAP) tak naprawdę prawa o decydowaniu o wynagrodzeniu prezydenta miasta Białegostoku" - dodał Chojnowski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/
TAGI: MIASTO , PŁACE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25