facebook RSS # #

23.02.2019 08:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-13 15:55       aktualizacja: 2017-12-13 14:34       PRACA
  A A A

Więcej prywatności. Wąsik: ograniczyliśmy katalog osób zobowiązanych do publikowania oświadczeń majątkowych

Więcej prywatności. Wąsik: ograniczyliśmy katalog osób zobowiązanych do publikowania oświadczeń majątkowych
Fot. Fotolia
W projekcie ustawy o jawności życia publicznego ograniczyliśmy liczbę osób, które będą publikowały oświadczenia majątkowe – powiedział w środę zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

Podczas grudniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podziękował stronie rządowej za wspólne spotkanie w trybie roboczym ws. projektu ustawy o jawności życia publicznego, które zaowocowało wstępnymi uzgodnieniami. Jak dodał, strona samorządowa nie może jeszcze zaopiniować projektu, ponieważ „nie wiadomo, które z propozycji zmian zostały przyjęte i w jakim zakresie”.

Obecny na posiedzeniu zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik wyjaśnił, że w proponowanych przepisach ograniczono katalog osób zobowiązanych do publikowania oświadczeń majątkowych, nie wyłączając przy tym obowiązku ich składania. „Uznaliśmy także, że pożądane byłoby, by te niepublikowane oświadczenia majątkowe nie podlegały udostępnieniu jako informacja publiczna. To będzie zwiększenie ochrony prywatności. W BIP będą tylko oświadczenia osób pełniących funkcje kierownicze” – stwierdził.

Według Wąsika, w projekcie złagodzono także zapisy dotyczące ograniczenia pełnienia funkcji w radach nadzorczych spółek komunalnych dla pracowników urzędów. „Jest też wiele różnych, drobnych z pozoru zmian, które w mojej ocenie sprawiają, że ta ustawa będzie lepsza, pełniejsza, bardziej racjonalna” – ocenił.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że zapis projektu „na pewno będzie jeszcze ewoluował”. „W przyszłym tygodniu rozpoczynamy uzgodnienia międzyrządowe, ale gdyby wyszły jeszcze elementy, na które państwo nam zwrócą uwagę, będziemy procedować je w rządzie czy nawet w Sejmie. Jeżeli będzie zgoda między nami, potraktuję to jako autopoprawkę i deklaruję, że praca merytoryczna będzie szła dalej” – powiedział.

Dyrektor biura ZMP zwrócił uwagę, że choć nie ma jeszcze ostatecznej wersji projektu, jego oddziaływanie jest odczuwalne w zespołach orzekających o stopniu niepełnosprawności działających w starostwach powiatowych. „Członkowie tych zespołów odmawiają podpisywania umów na przyszły rok, ponieważ byli objęci obowiązkiem publikowania oświadczeń majątkowych. To jest konkretna niedogodność dla starostw, dlatego żeby te zespoły dobrze działały musza być orzecznicy” – zaznaczył.

Wąsik zapewnił, że orzecznicy nie będą zobligowani do publikowania oświadczeń majątkowych, ale „ze względów oczywistych i historycznych” będą musieli je składać. „Z tego, co wiem, nikt nie odmówił przyjęcia posady w nowym rządzie ze względu na to, że będzie miał obowiązek publikowania oświadczenia majątkowego” – dodał.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego został przedstawiony przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę w październiku. Zakłada on stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, a także nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych. Projekt zakłada też obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego rejestru umów cywilnoprawnych m.in. jednostek sektora finansów publicznych.

dap/
TAGI: PRAWO , URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-19 13:54:26
dyzma: Nad czy tu się zastanawiać? Niech wszyscy obywatele składają oświadczenia majątkowe, albo nikt. Bez wyjątku. Przecież każdy czerpie jakieś korzyści z budżetu (zwolnienia, podatki, 500+, zapomogi, socjal itp. itd.). Iść na całość - samokontrolujące się społeczeństwo - marzenie każdego rządu. Pozdrawiam
 
2017-12-18 16:09:36
nikoś: Prywatność adwokata, komornika, radcy prawnego, lekarza sądowego i lekarza orzecznika, członkowie komisji orzekających czy księdza proboszcza jest inną prywatnością. Lepszą. Do jakich danych nieumieszczonych na BIP nie mają dostępu służby specjalne? Kto zapewni ochronę przed przestępcami, którzy tą drogą - zgodnie z prawem - uzyskają pełne rozeznanie w terenie? Państwo?
 
2017-12-14 19:12:54
bezwąsny : nie trzeba być kierownikiem aby wydawać decyzje jako burmistrz czy wójt. Zawsze mi się "podobało" jak prezydent sąsiedniego miasta zasiadał w radzie nadzorczej w spółce komunalnej w sąsiedniej gminie. Przecież nie istotne, że połowica burmistrza jest u niego kierownikiem działu do spraw promocji miasta ;)
 
2017-12-14 09:53:18
XYZ: Sądzę, że temat zamieszczania i jawności oświadczeń majątkowych można rozwiązać w najprostszy możliwy sposób. Krótko i zwięźle: oświadczenie złożyć musi ten, kto jest zatrudniony we wszelkiego rodzaju administracji i osiągnął w ciągu roku dochód powyżej kwoty brutto ........... (np. 70.000 zł).
A obowiązek składania oświadczeń osób, które wydają decyzje w imieniu mocodawcy np. określających wysokość podatku, wysokość opłaty śmieciowej czy rejestrują działalność to PARODIA.Z drugiej strony ile tuzów nie musi takowych oświadczeń składać np. radcowie czy członkowie rad nadzorczych, albo krewni i znajomi królika, którzy nic nie robią, ale po prostu są, kasują i to nie małe kwoty, mają się dobrze i nic nie muszą.
 
2017-12-14 08:02:52
bmk: Panie Boże spraw bym dożył Sejmu i Senatu RP, w którym zasiadać będą mądrzy ludzie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25