facebook RSS # #

17.02.2019 11:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-05 15:53       aktualizacja: 2018-02-05 16:36       PRACA
  A A A

Prawo urzędu. Urzędnicy w ankiecie ocenili swoją kreatywność

Prawo urzędu. Urzędnicy w ankiecie ocenili swoją kreatywność
Fot. Fotolia
82 proc. Czytelników zadeklarowało, że jest kreatywnych w pracy, ale już tylko 27 proc. oceniło, że ich kreatywność jest doceniana przez przełożonych.

Zdecydowana większość biorących udział w naszej ankiecie jest przekonana, że urzędnik powinien być kreatywny (93 proc.) i jednocześnie uważa się za osobę kreatywną (92 proc.). Nieco mniej (82 proc.) ankietowanych deklaruje kreatywność w pracy.

Na pytanie o ocenę kreatywności w pracy w skali od 1 do 5, gdzie 1 to „bardzo mała”, a 5 to „bardzo duża”, 22 proc. wybrało najwyższą notę. Najwięcej Czytelników swoją kreatywność oceniło na „czwórkę” (49 proc.). „Trójkę” wystawiło sobie 19,5 proc. ankietowanych, „dwójkę” – 7 proc., a „jedynkę” – 3 proc.

Tylko 27 proc. odpowiadających na nasze pytania oceniło, że kreatywność w urzędzie jest doceniana przez przełożonych; 65 proc. ma zdanie przeciwne. Kreatywność doceniają za to klienci – tak uważa 52 proc. Czytelników; 29 proc. jest zdania, że kreatywność w urzędzie nie jest doceniana przez interesantów.

Aż 57 proc. ma poczucie, że kreatywność pracownika jest w urzędzie blokowana.

Ankietę „Kreatywność w urzędzie?” publikowaliśmy w Serwisie Samorządowym PAP w dniach 26 stycznia – 2 lutego. Wzięło w niej udział 451 Czytelników. Dziękujemy!

Poniżej publikujemy przegląd opinii o tym, co tę kreatywność w urzędzie blokuje. To zaledwie kilkanaście cytatów z 239 odpowiedzi udzielonych na nieobowiązkowe pytanie otwarte. Najczęściej wskazywali Państwo postawę kierownictwa i kolegów z pracy, niskie wynagrodzenia oraz zmieniające się przepisy.

aba/

Jakie może Pani/Pan wskazać bariery dla kreatywności w urzędzie?

„Jak coś zaproponujesz, to sam to zrealizujesz.”

„Wysokość wynagrodzenia. Jeśli nagroda roczna to 500 zł netto dla pracownika i 1200 dla kierownika, to jest to żenada. Kreatywność jest związana ze stanowiskiem pracy np. promocja, pisanie wniosków o dofinansowanie - gdzie konkurencja jest coraz wyższa i trzeba się wyróżnić oryginalnością. Trudno wymagać kreatywności na stanowiskach ds. podatków księgowości, nieruchomości, prawa jazdy, zamówień publicznych gdzie jest formularz i przepisy prawa.”

„Poczucie strachu wśród doświadczonych pracowników starszych stażem, że młody, kreatywny pracownik może ich "wygryźć". Dlatego kreatywność w urzędach umiera krótko po zatrudnieniu nowego pracownika. Do większego wkładu w kreatywność w pracy nie zachęcają też wynagrodzenia urzędnicze.”

„Brak elementarnej wiedzy przełożonych o współczesnych systemach ZZL [Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – PAP], nowoczesnej organizacji, zasadach kształtowania nowoczesnych systemów zarządzania obsługą klienta, wykorzystaniu narzędzi informatycznych w opisanym zakresie oraz wszechobecny konserwatyzm i obawy przed wszelkimi nowościami, zmianą podejście, itp.”

„1) kierownicy - nie chcą słuchać, bądź drwią, że ktoś tu chyba radnym lub wójtem chce być
2) współpracownicy - którzy krytykują wszelkie przejawy zaangażowania, uważając, że w pracy się robi tylko to, co się ma do zrobienia,
3) pogląd, że nie można czegoś zasugerować (jakiegoś rozwiązania), bo to będzie oznaczało, że pewne osoby źle wykonują swoją pracę
4) by wprowadzić pewne możliwe rozwiązania, trzeba je przedstawić dyrektorowi pomimo zakazu kierownika.”

„Zasada przyjdź z pytaniem, wyjdziesz z zadaniem.”

„Największym czynnikiem motywującym są pieniądze, a w samorządach są widełki i nierówność ich wypłacania w stosunku do ilości pracy, np. kadrowa nie ma kontaktu z interesantem i może w ciszy i spokoju wykonywać swoją pracę za wysokie wynagrodzenie, gdzie inni w wydziale geodezji nie wiedzą w co ręce włożyć, bo drzwi się nie zamykają. Poza tym w ka jest mowa o skargach i kartach dla urzędnika, nie ma mowy o nagrodach. Można zrobić 100 spraw dobrze, a jedna uwalić i tylko będą uwalona wypominać. P. S. Tak wiem, jesteśmy dla ludzi...”

„W moim urzędzie jest jak w pędzącym pociągu - nie wolno się wychylać. Kreatywni ludzie są postrzegani jako zagrożenie dla pracodawcy. Dlatego ograniczenie kadencji w samorządach wsteczne to był dobry pomysł.”

„Masz za dużo czasu, można cię dociążyć. W ten sposób zbiera się kolejne zadania i już nie ma czasu i siły na kreatywność. W przypadku niepowodzenia pierwszą czynnością jest szukanie winnych zamiast skupienie się na rozwiązaniu problemu i znalezieniu faktycznych przyczyn.”

„Urzędnik jest jak pieczarka. Siedzi w ciemności, po kolana w szambie, a jak wystawi główkę, to obetną. Kreatywność ucinana przez koszty (…). No i wprost - po co być kreatywnym, siedzieć nad projektem kilka miesięcy (także po godzinach) za przysłowiowy uścisk ręki (lub poklepanie po plecach) oraz szumne 1000 zł brutto.”

„Zazdrość leniuchów”

„Najważniejszy jest czas pracy i jego rozliczanie a nie zadaniowość, stąd na biurku urzędnika masę papierów, aby w razie czego "udowodnić" swoje zapracowanie. Każda rozmowa między pracownikami sprowadza się do tracenia czasu na pracę, stąd automatyzm, bez przemyśleń”.
TAGI: URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-06 08:25:42
OldestWoman: Może lepiej przestańcie być tacy "kreatywni" bo to sprowadza się tylko do wymyślania nowych druków, papierów i dokumentów do wypełniania przez klientów urzędów. To, co dawniej zawierało się na połowie strony A4, obecnie obejmuje ze cztery takie strony. Mimo wprowadzania informatyzacji góry papierów rosną i nie chcą zmaleć. Na tym właśnie polega ta wasza kreatywność, więc może dajcie sobie spokój.
 
2018-02-05 18:10:19
jeszce jeden przypadek: Kreatywność urzędnika najbardziej blokuje despotyczny szef, który czerpie przyjemność z władczego wymuszania i poniżania ludzi, dla zrekompensowania swoich kompleksów, swojego niskiego ego.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25