facebook RSS # #

22.01.2020 15:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-30 11:19       aktualizacja: 2019-01-31 19:01       PRACA
  A A A

Pensja wójta. Sprawiedliwsze pensje dla wójtów, burmistrzów i prezydentów

Pensja wójta. Sprawiedliwsze pensje dla wójtów, burmistrzów i prezydentów
Fot.PAP/D.Delmanowicz
Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta uzależnione od przeciętnej płacy w gospodarce i zróżnicowane w zależności od województwa, w którym leży dana gmina, miasto czy powiat – to założenia projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Projekt został opracowany przez Związek Miast Polskich.

Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szef ZMP poinformował, że Związek zakończył prace nad projektem, który ma zreformować system wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru. Gotowy projekt nowelizacji przekazał na ręce wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera.

Przygotowany przez ZMP projekt zakłada całościowe uregulowanie kwestii wynagrodzeń wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w ustawie o pracownikach samorządowych, a nie jak obecnie - w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Wynagrodzenia to ma być oparte o przeciętną płacę w gospodarce podawaną przez GUS, a nie o wskaźnik z budżetu państwa.

ZMP zaproponował również zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od województwa, w którym leży dana gmina, miasto czy powiat. Zdecydowanie większe niż obecnie ma być także zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń w zależności od wielkości jednostki samorządu. Ma to być odejście od praktyki, że wójt niewielkiej gminy zarabia nieznacznie mniej niż prezydent Warszawy.

Związek chce również zróżnicowania wynagrodzeń miast na prawach powiatu i pozostałych. Jak uzasadnia, prezydenci miast na prawach powiatu wykonują równocześnie zadania, za które w powiatach ziemskich wynagradzany jest starosta.

Propozycja ZMP spowoduje zwiększenie wysokości wynagrodzeń.

„Obecny system jest zły, niesprawiedliwy, nieuczciwy. Proponujemy zwiększenie wysokości wynagrodzeń, żeby odejść od sytuacji, że wójt, burmistrz, prezydent miasta jest daleko w tyle, jeśli chodzi o wynagrodzenie w mieście” – podkreślał szef ZMP, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Z danych zebranych przez ZMP wynika, że prezydent Warszawy jest dopiero na 245 miejscu jeśli chodzi o miejskie zarobki. Wyprzedza go 208 pracowników magistratu i 37 członków zarządu jednoosobowych spółek m.st. Warszawy. Prezydent Lublina zarabia gorzej od 9 pracowników urzędu miasta, 12 pracowników spółek miejskich i 14 członków zarządu spółek miejskich.

Związek zwraca też uwagę, że wynagrodzenia polskich samorządowców są drastycznie niższe niż zarobki kadry kierowniczej w firmach prywatnych.

„To jest autorski projekt Związku Miast Polskich, nie został uzgodniony z innymi związkami samorządowymi” – poinformował Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. „Chcieliśmy pracować szybko, skutecznie, po to żeby powstał jakiś projekt, na podstawie którego zacznie się dyskusja. Chcemy otworzyć dyskusję na te tematy, a nie ją zamknąć” – podkreślił.

„Dobrze, że Związek Miast podejmuje ten temat” – ocenił w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. „To jest powrót do tematu, do którego zawsze chcemy wracać. Nasze wynagrodzenia zostały znacznie obniżone, właściwie do dziś nie wiemy, z jakiego dokładnie powodu. Uważamy, ze samorządowcy powinni być - jak wszyscy - wynagradzani zależnie od efektów pracy, od ilości zadań, ważności rozwiązywanych problemów” - podkreślił.

Jak dodał, nie spodziewa się jednak, żeby przed wyborami parlamentarnymi rząd się tym projektem zajął.

„Trudno mi ustosunkować się do dokumentu, który przed chwilą otrzymałem. Wiemy, jakie w zeszłym roku pojawiły się badania opinii i jakie od lat są badania opinii związane z zarobkami w administracji” – skomentował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. „Na pewno jest to temat, który podlega i będzie podlegał szerokiej dyskusji. Jest to kolejny głos ze strony samorządowej, który od lat jest znany; tym razem został spisany. Będzie trzeba odnieść się do konkretów, po tym jak projekt zostanie przeanalizowany” - dodał.

Wynagrodzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) składa się z czterech części: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku specjalnego, dodatku funkcyjnego i dodatku stażowego. W maju ubiegłego roku wynagrodzenie zasadnicze samorządowców na stanowiskach kierowniczych zostało rozporządzeniem obniżone o 20 proc.

W sumie maksymalne wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W tym roku jest to 12 525,94 zł brutto.

Projekt nowelizacji dostepny TUTAJ

aba/
TAGI: PŁACE , WÓJT
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-04 10:33:16
jaN: Dwukrotność średniej pensji w danej gminie. Tyle w temacie. Moja babcia była radną wojewódzką i nie brała za to złamanego grosza. Zwracali jej koszty biletów do Kielc.
 
2019-02-01 18:51:13
mieszkaniec: Temu projektowi daleko do "nowego modelu wynagradzania" i daleko również do normalnego modelu wynagradzania, który mówi o wynagradzaniu wg zasady "od każdego według jego umiejętności i zdolności, każdemu według jego pracy". Wynagrodzenie dla włodarzy powinno się składać z dwóch różnicowanych części:stałej - za to że został wybrany i za wykonywanie zadań stałych oraz części zmiennych: za wykształcenie, staż pracy, ilość mieszkańców gminy, powierzchnię gminy, dochody własne gminy (nie mylić przychodami, wynagrodzenie powinno być powiązane z krotnością najniższego wynagrodzenia pracownika na stanowisku urzędniczym, bo wszyscy ci pracownicy spełniają wymagania formalne potrzebne do piastowania stanowiska wójta, natomiast wielu wójtów nie mogło by pracować na tych nawet najniższych stanowiskach w podległych im Urzędach.W gminach zagościła by odrobina obiektywności na 30 lecie SAMORZĄDNOŚCI.My zwykli mieszkańcy gmin jesteśmy nadal osobami myślącymi, oczekujemy pomocy od ekspertów, a nie wyręczania nas w myśleniu, które zmierza do wykluczenia.
 
2019-02-01 08:18:01
Maria: Wiecznie im mało. Najbardziej pokrzywdzeni wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, umierają z głodu biedacy. Kiedy wreszcie ktoś pochyli się nad pracownikami, którzy robią za nich czarną robotę. Jak długo będziemy zarabiać najniższą krajową? W Biedronce i w Lidlu za wykładanie towaru na półki pracownice zarabiają więcej niż pracownik decyzyjny w urzędzie, który musi znać multum przepisów, musi umieć napisać decyzję administracyjną.
 
2019-01-31 12:59:32
mieszkaniec: Kto za to ma zapłacić i za co? Po analizie oświadczeń majątkowych włodarzy dużych miast mam inne wrażenia.
 
2019-01-31 11:55:41
pracownik samorządowy: A co ze zwykłymi pracownikami samorządowymi, którzy zarabiają bardzo mało, ich pensje są uzależnione głównie od regulaminu wynagrodzeń, który zazwyczaj nie jest korzystny a kwoty maksymalne nie do osiągnięcia, nikt nie dba o zaszeregowanie, przeszeregowania, ocenę pracowniczą i awanse. Pracownicy Samorządowi powinny być tak samo wynagradzani jak pracownicy służby cywilnej i otrzymywać pensje od Ministra a nie z wypracowanych dochodów.
 
2019-01-31 11:43:42
om: Wymuszanie niskich pensji w administracji prowadzi tylko do zwiększenia liczby przekrętów oraz do obniżania poziomu merytorycznego osób tam zatrudnionych. To, co mamy w tej chwili w samorządzie, to taka sama patologia jak tolerowanie kilkudziesięciotysięcznych wypłat dla politycznych sługusów bez kwalifikacji w różnego rodzaju firmach państwowych i powiązanych.
Zadaję pytanie: czego mają prawo wymagać Polacy od osób zarządzających dziesiątkami i setkami milionów złotych, dużymi inwestycjami, wieloma instytucjami zatrudniającymi setki i tysiące pracowników, jeżeli otrzymują oni wynagrodzenie na poziomie doradcy klienta w banku czy asystentki dyrektora w korporacji (i to dobrze jeśli aż tyle). Rozumiem, że administracja jest jedną z najniżej płatnych dziedzin gospodarki, ale nie może być tak, żeby wszystkie miasta, województwa, powiaty i gminy były zrównane butem do absolutnego dna.
A powoływanie się na "badania opinii" panie Szefernaker - proszę zrobić badania np. nt. pożądanej przez lud wysokości podatków albo emerytur i następnie wcielić to w życie. Założę się też, że gdyby zrobić sondaż, to by się okazało, że większość ludzi uważa, że 90% polityków, w tym p. Szefernaker powinno iść na bezrobocie, a reszta pracować za miskę zupy. Tylko nakręcajmy ten populizm dalej.
 
2019-01-31 10:34:19
PRACOWNIK: A KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ DYSKUSJA O SPRAWIEDLIWYCH PENSJACH DLA PRACOWNIKÓW POMOCY SPOŁECZNEJ. WŁADZE SAMORZĄDOWE OWSZEM WAŻNE, ALE PRACOWNICY, KTÓRZY ZARABIAJĄ 1/5 TEGO CO ZARABIAJĄ WŁODARZE ZOSTAWIENI SA JAKBY NA UBOCZU. A POZA TYM W ZWIĄZKU Z ROZMAITYMI ŚWIADCZENIAMI POMOCOWYMI, RÓWNIEŻ Z SERII (+)PLUSÓW CZĘSTO MAJĄ DOCHODY NIŻSZE NIŻ ICH KLIENCI. a TO BARDZO BOLI.
 
2019-01-31 09:58:04
Fred: Już widzę rękę rządu wyciągniętą do samorządowców - zobaczą to co zwykle - środkowy palec :)
 
2019-01-30 21:18:42
ziom: Czy podwyżka (uzależnienie wynagrodzenia od jakiegoś wskaźnika) tylko dla osób "wybranych", czy też dla pracowników? Przypominam o I stopniu zaszeregowania, który to jest niezgodny z przepisami prawa (kwota niższa niż najniższe wynagrodzenie). Tak jak przedmówczyni KADRA napisała (napisał?) - co ze specjalistami? Ludzie z urzędów uciekają i jest coraz gorzej. Może pora na strajk w stylu "chorobowego".
 
2019-01-30 20:43:13
Tom: A o zastępcach wójta burmistrza, którzy odwalają masę roboty już zapomniano!
 
2019-01-30 18:14:38
KADRA: Płace w administracji publicznej powinny być wyższe, aby przyciągać i zatrzymywać specjalistów, jeśli chcemy budować profesjonalną kadrę administracji publicznej. Służba publiczna to pożądana postawa, ale ten specjalista od służby publicznej ma też własne ambicje, plany prywatne i rodzinę na utrzymaniu, za dobre słowo jej nie utrzyma. Wynagrodzenie powinno być adekwatne do kwalifikacji. Ludzie z wyborów ich mieć nie muszą i niejednokrotnie nie maja, ale specjalista, od którego pracodawca oczekuje najwyższych standardów powinien też być wynagradzany wg takich standardów.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25