facebook RSS # #

16.02.2020 19:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-02 11:21       aktualizacja: 2020-01-02 11:30       PRACA
  A A A

Urzędnik w terenie. W Portugalii przybywa urzędów gmin, których pracownicy obsługują petentów poza biurem

Urzędnik w terenie. W Portugalii przybywa urzędów gmin, których pracownicy obsługują petentów poza biurem
Fot. Fotolia
W Portugalii przybywa gmin i urzędów, których pracownicy obsługują petentów poza biurem, nierzadko udając się “w teren” po godzinach pracy. Na wyludniającej się prowincji otwarcie na mieszkańców służy budowaniu wizerunku przyjaznej gminy, co ma pomóc w zdobywaniu nowych rezydentów.

Przedwyborcze zdeterminowanie lokalnych polityków i urzędników jest w Portugalii nie tylko przedmiotem licznych anegdot, ale też jest widoczne w statystykach. Właśnie ostatnie półrocze przed wyborami samorządowymi obfituje tam w największą liczbę inaugurowanych obiektów użyteczności publicznej.

Z przedwyborczej aktywności lokalnych samorządów żartuje też portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Zaproszony na inaugurację zewnętrznej fasady wyremontowanego muzeum w jednej z gmin w dystrykcie Viseu powiedział: “Ukończyli z zewnątrz. W środku skończą pewnie przez kolejnymi wyborami”.

Rebelo de Sousa sam od czasu objęcia stanowiska głowy państwa w 2016 r. próbuje walczyć ze stereotypem “leniwego oraz interesownego urzędnika”. Pracuje po godzinach, w czasie urlopu wyjeżdża w teren na spotkania z mieszkańcami prowincji, bierze też udział w nocnej dystrybucji żywności dla bezdomnych.

Mieszkający w lizbońskiej gminie Carnide Antonio Fonseca zaznacza, że prezydent nie jest odosobniony w wykonywaniu “na serio” swojej urzędniczej misji. Rezydujący w stolicy ekonomista wskazuje, że na zamieszkałym przez niego terenie nie brakuje też urzędników “wychodzących na spotkanie petentów”.

“Kilkakrotnie już załatwiałem urzędowe sprawy w pobliskiej kawiarni, w której umawiałem się z pracownikami mojej gminy. W związku z tym, że nie byłem w stanie stawić się w urzędzie gminy w godzinach pracy, urzędnik pisał do mnie maila wyznaczając wieczorny termin na spotkanie w pobliżu mojego domu. Formalności zostały załatwione niemal od ręki” - powiedział PAP mieszkający w gminie Carnide Fonseca.

W 2019 r. także rząd Portugalii Antonia Costy zapowiedział realizację projektu pt. “Ruchoma Przestrzeń Obywatela”, który zobowiązuje urzędników do obsługiwania petentów w ich domach. Pilotażowy projekt w pierwszej kolejności prowadzony jest na prowincji.

Każdy z kilkunastu urzędników biorących udział w projekcie wyrusza w teren wyposażony w przenośny komputer, drukarkę i odpowiednie pieczątki. Petentom może wydawać m.in. prawo jazdy oraz poświadczenia o niekaralności.

Wyjazdy urzędników państwowych w teren zostały zainspirowane przez kilka gmin z północnej Portugalii, w których w ramach pilotażowych projektów burmistrz lub inni samorządowcy udawali się do domów mieszkańców lub przyjmowali ich w lokalnych barach.

Przykładem gminy, w której urzędnicy nierzadko służą mieszkańcom poza biurem jest Alfandega da Fe, w północno-wschodniej Portugalii. Rozwijanych jest tam kilka projektów, których celem jest utrzymanie kontaktu z lokalną społecznością m.in. bezpłatne połączenie telefoniczne seniorów z asystentami socjalnymi.

W 2018 r. ruszyły tam również darmowe kursy dla emerytów w obsłudze internetowych komunikatorów, a także w korzystaniu z portali społecznościowych, za pośrednictwem których mogą oni nawiązać kontakt z urzędnikami gminy.

zat/ jar/ mp
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25