facebook RSS # #

23.06.2018 17:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-11 10:53       aktualizacja: 2017-05-11 11:01       PRAWO
  A A A

Reprywatyzacja. Wiceminister Jaki szefem komisji weryfikacyjnej

Reprywatyzacja. Wiceminister Jaki szefem komisji weryfikacyjnej
Fot.PAP/M.Obara
Startuje Komisja Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji. Premier Beata Szydło poinformowała w czwartek, że przewodniczącym Komisji będzie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości; jej prace mają być jawne. W piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję.

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.

Poza przewodniczącym w komisji będzie pracować osiem osób. Muszą mieć wyższe wykształcenie prawnicze lub "niezbędną wiedzę w zakresie gospodarowania nieruchomościami" i cieszyć się "nieposzlakowaną opinią". Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

"Przez wiele lat pod okiem ważnych instytucji państwowych, pod okiem ważnych urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności, z ich mienia. Ludzie tracili poprzez dziką prywatyzację swoje majątki, mieszkania, to wszystko, co zdobyli ciężką pracą przez całe swoje życie. I tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć dość, trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi" - mówiła w czwartek premier Szydło.

Również w czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano osiem osób w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. Z ustaleń śledztwa wynika, że wyrządzili oni Skarbowi Państwa i spadkobiercom właścicieli nieruchomości szkodę na kwotę ponad 46 mln zł.

Zatrzymane osoby to: znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości – Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych – Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.

Mają oni związek z reprywatyzacją nieruchomości położonych w Warszawie przy Placu Defilad, przy ul. Twardej 8 i 10, gdzie z powodu roszczeń reprywatyzacyjnych zamknięto, przenosząc w inne miejsce, jedno z najlepszych gimnazjów w stolicy, a także przy ul. Królewskiej 39.

W sumie - jak informowała PK - w sprawach dzikiej reprywatyzacji toczy się ponad 100 postępowań. Obok nieruchomości warszawskich pojawiły się sygnały o możliwości nadużyć w Krakowie i Toruniu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-15 08:13:32
W.B.: Nie mój komentarz. " W TVN-24, 15.05.2017r. w audycji "Loża Prasowa" Pan minister otrzymał od jej uczestników opinię młodego aktywisty partyjnego, gotowego na każde polecenie przełożonych bez odpowiedniego wykształcenia (prawniczego lub znającego się na nieruchomościach), a cała komisja uznana została za niezgodną z konstytucją". koniec cytatu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25