facebook RSS # #

22.06.2018 16:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-11 15:15       aktualizacja: 2017-05-11 15:17       PRAWO
  A A A

Nieporęt zagłosuje. Wójt Nieporętu: opinia mieszkańców nie przestanie być aktualna

Nieporęt zagłosuje. Wójt Nieporętu: opinia mieszkańców nie przestanie być aktualna
Fot.Nieporęt
W najbliższą niedzielę mieszkańcy Nieporętu w referendum wypowiedzą się, czy są za tym, by Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła tę gminę. Po wycofaniu przez PiS z Sejmu projektu nowelizacji ustawy o ustroju m.st. Warszawy część podwarszawskich gmin zrezygnowała z głosowania.

Serwis Samorządowy PAP zapytał wójta gminy Nieporęt Sławomira Mazura, dlaczego radni z Nieporętu podtrzymali swoją decyzję.

"Opinia, a tym samym oczekiwania mieszkańców naszej wspólnoty, nie przestaną być aktualne, wobec zapowiedzi dalszej dyskusji i konsultacji nad niezmienioną co do zasady ideą +wielkiej Warszawy+, która ponad wszelką wątpliwość dotyka praw naszej wspólnoty i jej wszystkich członków - odpowiedział Mazur. - Musimy poznać opinię mieszkańców, czy chcą nadal zamieszkiwać w samodzielnej gminie Nieporęt, czy też oczekują proponowanych zmian ustrojowych. Mieszkańcy mają niekwestionowane prawo do wyrażenia opinii w swojej sprawie" - podkreślił wójt.  

Przypomniał on, że radni 4 maja jednomyślnie zadecydowali o kontynuowaniu działań mających na celu umożliwienie wypowiedzenia się przez mieszkańców gminy w tak istotnej dla nich sprawie, jaką jest przynależność gminy do nowego, metropolitarnego szczebla samorządu. "Uznano, że opinia mieszkańców jest tym bardziej istotna, w obliczu zapowiedzi dalszych dyskusji, konsultacji i prac nad projektem. Wzięto pod uwagą fakt, iż pomimo wycofania poselskiego projektu, w efekcie nie doszło jednak do ostatecznego wycofania się z głównych założeń ustawy metropolitalnej, a wręcz przeciwnie, zapowiedziano kontynuację działań w tej sprawie" - argumentuje Mazur.

Wójt nie zgadza się z zarzutami, że w obecnej sytuacji referendum to wyrzucanie pieniędzy w błoto. "Rada gminy, podejmując decyzję o przeprowadzeniu referendum, kierowała się jak najlepiej pojętym interesem mieszkańców i całej gminy. Radni, reprezentując mieszkańców, wyrażają ich wolę i oczekiwania. Możliwość wypowiedzenia się w tej najważniejszej obecnie dla mieszkańców sprawie zaważyła na decyzji o przeprowadzeniu referendum. Demokracja, prawo do wyrażania w własnych opinii przez członków wspólnoty, nie ma ceny. Jednocześnie, istotna część środków stanowiących wydatki na referendum, trafi do mieszkańców gminy" - podkreślił Mazur.

Po skierowaniu do Sejmu przez PiS projektu zmiany ustawy o ustroju m.st. Warszawy uchwały o zorganizowaniu w tej sprawie referendów podjęły rady 19 podwarszawskich gmin. W Legionowie 94 proc. głosujących opowiedziało się przeciw włączeniu tej gminy do metropolii warszawskiej. Kolejne referenda miały odbyć się w maju i czerwcu. Jednak, po wycofaniu z Sejmu projektu nowelizacji, decyzje o zawieszeniu inicjatyw referendalnych podjęły gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Błonie, Piaseczno, Pruszków, Michałowice, Józefów, Brwinów i Izabelin.

W dalszym ciągu planowane są referenda w Nieporęcie, Konstancinie Jeziornej, Ożarowie Mazowieckim, Podkowie Leśnej, Karczewie, Wiązownej, Wieliszewie, Starych Babicach, Piastowie i Lesznowoli. W sprawie referendum w Warszawie władze stolicy czekają na rozstrzygnięcie sądu po tym, jak uchwałę w tej sprawie unieważnił wojewoda mazowiecki.

jma/ woj/
TAGI: PRAWO , USTRÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25