facebook RSS # #

22.04.2018 18:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-12 15:11       aktualizacja: 2017-05-12 15:12       PRAWO
  A A A

Ewolucja samorządu. Debata nad przyszłością władz lokalnych

Ewolucja samorządu. Debata nad przyszłością władz lokalnych
Fot. PAP/A. Grygiel
„Samorząd wymaga ewolucyjnych zmian, być może małej konstytucji samorządowej, która porządkowałaby regulacje prawne, ale nie rewolucji” - mówili uczestnicy piątkowej debaty w Katowicach. „Reforma samorządowa, choć udana, jest ciągle niedokończona” - wskazywali.

Przyszłość samorządu terytorialnego była tematem jednego z paneli organizowanych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uczestniczący w debacie samorządowcy zarzucali rządzącym, że proponowane przez nich zmiany to dyktowany politycznym interesem skok na samorządność, a sami są pomijani w dyskusjach na ten temat.

Ostrzegali, że bez lepszego finansowania samorządy upadną. „O żadnym zamachu na samorządy nie ma mowy, chodzi o zmiany, które poprawią działanie gmin, powiatów i województw; samorząd ma bowiem problem bałaganu ustrojowego” - odpowiadał minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Minister przypomniał, że samorząd w Polsce, od czasu gdy w 1990 r. utworzono samorząd gminny, podlegał zmianom. „W kolejnych latach powstały pozostałe szczeble samorządu, wprowadzono wybory bezpośrednie wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zmiany będą nadal następować, bo samorząd się rozwija i wymaga korekt” – przekonywał.

Szef Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz 15) wyraził przekonanie, że samorząd jest skazany na ewolucję, ale nie rewolucję. „Problemem jest brak stabilności, ciągle rozmawia się o zmianach granic województw, co wybory to reforma” – mówił. „Istotą problemu samorządów są dziś finanse i źródła dochodów” - dodał.

Poseł ocenił, że samorządowcy są dziś sparaliżowani licznymi aktami prawnymi. Jego zdaniem trzeba powołać komisję kodyfikacyjną, która uprościłaby i uporządkowała wszystkie akty prawne dotyczące jednostek samorządu. „Na tej postawie powinna powstać mała konstytucja samorządowa, która da stabilność i przewidywalność – przekonywał. Maciejewski zarzucił zarówno obecnej, jak i poprzedniej ekipie rządzącej, że nie odpowiada na te wyzwania.

W opinii posła Maciejewskiego głównym zagrożeniem dla samorządu jest jego upartyjnienie, tymczasem powinien być on bardziej obywatelski. „Strona rządowa nie ma pomysłu na samorząd i to jest clou problemu” - ocenił szef sejmowej komisji.

Uczestnicy panelu rozmawiali też o pomyśle ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. W opinii części uczestników debaty chodzi o odsunięcie od władzy samorządowców, którzy nie są związani z PiS. Dera przekonywał, że takie rozwiązania są też w innych krajach, a kadencyjność jest czymś normalnym w demokracjach. Zaznaczył jednak, że jeżeli regulacja o ograniczeniu liczby kadencji miałaby działać wstecz, prezydent nie podpisze takiej ustawy.

„Samorząd ma bardzo silne umocowanie w naszym systemie i tu na pewno nie ma żadnego zamachu na samorządność. Natomiast dyskusja, czy te czy inne rzeczy powinny być na poszczególnych szczeblach samorządu, była, jest i będzie” - odpowiadał na zarzuty marszałków minister Dera. Podkreślił, że nikt zadań własnych samorządu nie zamierza ograniczać i dodał, że jeszcze nie wiadomo, jakie rozwiązania zostaną wprowadzone.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-17 08:41:41
samorządowiec: Panie Ministrze Dera , Jak będzie trzeba to Prezydent podpisze, podpisze. czy jeszcze czegoś nie podpisał? , jak sięgamy pamięcią to chyba jeszcze nie !. Aktualnie nie musi się martwić bo decyzja o dwu kadencyjności już zapadła ale gdzie indziej. A tak na marginesie to chyba kadencyjność w samorządach jest tylko w dwóch krajach europejskich, jak się mylę to proszę mnie poprawić .
 
2017-05-15 11:40:48
kij: Panie ministrze Dera, limit kadencji bez służby cywilnej w samorządzie to nieporozumienie. Pora na stabilizację administracji lokalnej a nie szefów urzdów z "konkursów piękności" tj wyborów.
Wtedy wójt , burmistrz , prezydent będzie pełmił funkcje reprezentacyjne a wybrany z konkursu najlepiej nieodwoływalny (poza konkretnymi przypadkami) dyrektor urzędu będzie zmagał się z stosowaniem w praktyce ponad 120 tys przepisów prawnych i z tą ciągłą biegunką legislacyjną.
Tak działa w praktyce EU, zatem apeluję o rozwagę !!!!!!!
 
2017-05-15 08:15:40
jotka: "W opinii posła Maciejewskiego głównym zagrożeniem dla samorządu jest jego upartyjnienie, tymczasem powinien być on bardziej obywatelski." - odpartyjnienie jest sloganem, w który K'15 wali przy każdej okazji, jak w afrykański bęben (tam-tam).

Nie ma bardziej odpartyjnionej struktury władzy w Polsce, niż samorządy lokalne. Jeżeli ludzie mają poglądy i przekonania, które zbliżają ich intelektualnie i etycznie do innych ludzi, to dlatego, że tak działa mechanizm społeczny.

Nie należy tworzyć struktur zarządzania w sprzeczności z jakimkolwiek etosem, a z etosem lokalnym w szczególności. Państwo jest nadbudowane nad społecznościami lokalnymi z ich woli jako wspólnota większa, która ma służyć wspólnotom mniejszym. A nie na odwrót - wspólnoty lokalne nie mogą być tworzone centralistycznie i podlegać decyzjom centralnym. Każda regulacja ograniczająca autonomiczność społeczności lokalnych musi być traktowana jako zamach na całe państwo. Obowiązuje wciąż zasada pomocniczości Państwa wobec obywateli i ich dążeń wyrażanych wspólnie.

Gdyby poseł Maciejewski wraz z całym K'15 traktował poważnie to, co sam głosi, sprawa Dobrzenia Wielkiego, drastycznie naruszająca Art. 5 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, nigdy by nie zaistniała.
 
2017-05-15 07:41:40
jotka: Polskie samorządy nie działają w próżni, są składnikiem ładu europejskiego - Dz.U. 1994 nr 124 poz. 607: Europejska Karta Samorządu Terytorialnego, sporządzona w Strasburgu dnia 15 października 1985 r.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25