facebook RSS # #

23.06.2018 11:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-30 17:40       aktualizacja: 2017-08-31 09:25       PRAWO
  A A A

Większe wsparcie. KWRiST o konieczności przeglądu prawa antykryzysowego

Większe wsparcie. KWRiST o konieczności przeglądu prawa antykryzysowego
Fot. PAP/A. Grygiel
Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek zapowiedział powołanie międzyresortowego zespołu, który przygotuje rekomendacje dot. działania systemu zarządzania kryzysowego.

Podczas sierpniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys w imieniu wszystkich samorządów zaapelował o dokonanie przeglądu prawa związanego z zarządzaniem kryzysowym. „Przechodzimy różne stany klęsk, nawałnice, deszcze, tudzież inne zjawiska stwarzają dużo problemów. Widzimy i mamy, zarówno strona rządowa, jak i samorządowa, doświadczenia, co należy zrobić, żeby ten proces zarządzania kryzysowego poprawić” – podkreślił.

W odpowiedzi na apel strony samorządowej sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że we wtorek minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak skierował do premier Beaty Szydło projekt powołania międzyresortowego zespołu, który przygotuje rekomendacje dotyczące działania systemu zarządzania kryzysowego. "Zauważyliśmy pewne wątpliwe albo zbyt słabe strony w niektórych miejscach, na różnym etapie, będzie to przeanalizowane" - powiedział Chwałek.

Jak dodał, „ostatnie wydarzenia pokazały, że mimo posiadanych procedur i systemów ostrzegawczych, zawsze gdzieś znajduje się jakieś wąskie gardło, w niektórych miejscach znowu zawiódł człowiek prawdopodobnie i efekty takie, czy inne mogliśmy obserwować".

Chwałek podkreślił, że minister spraw wewnętrznych dokonał modyfikacji instrukcji do wypłacania odszkodowań, poszerzając możliwość wypłaty odszkodowań na tych terenach o kolejne budynki gospodarcze w gospodarstwie domowym. „Do tej pory było można otrzymać odszkodowanie tylko za jeden budynek gospodarczy. W tej chwili będą to wszystkie budynki do kwoty 100 tys. zł łącznie” - zaznaczył.

Wiceszef MSWiA zwrócił się z prośbą do samorządów o przyspieszenie składania wniosków do wojewody o wsparcie finansowe. „Wojewodowie dysponują już tymi środkami na kontach i czekamy na to, aby przekazać je obywatelom” – poinformował.

Marszałek woj. mazowieckiego, współprzewodniczący KWRiST Adam Struzik wskazał, że na terenie regionów dotkniętych nawałnicami znajduje się wiele lasów prywatnych, które uległy przeszło 80-proc. stratom. „Pytanie, czy rząd przewiduje jakąś pomoc? To są nasi rolnicy, którzy mają lasy, więc prosilibyśmy, jeżeli trwają prace, o uwzględnienie tego. Często los tych rodzin będzie zależał od tego, czy oni zdołają odbudować te gospodarstwa czy nie” – powiedział.

W odpowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski zaznaczył, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zauważyło ten problem i przeznaczyło 35 mln zł na posprzątanie wyłomów znajdujących się na prywatnych terenach.

„W tej chwili nadleśniczowie kontaktują się z odpowiednimi starostami i na terenie danego nadleśnictwa jest ustalana średnia kwota, za którą można posprzątać taki teren(…). Rolnik nawiązuje kontakt i podpisuje umowę ze specjalistyczną firmą na posprzątanie swojego zdewastowanego lasu, następnie zgłasza to do nadleśnictwa i upoważniony przedstawiciel nadleśnictwa przyjeżdża w teren” – wyjaśnił.

Jak dodał, NFOŚ uruchamia możliwość pozyskania dotacji do utylizacji azbestu, który stanowi pokrycie dachowe budynków zniszczonych podczas wichury.

dap/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25