facebook RSS # #

17.12.2018 19:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-27 12:35       aktualizacja: 2018-02-27 12:46       PRAWO
  A A A

Przetarg do kontroli. Bona Fides uważa, że Tychy zawęziły specyfikację przetargową, co utrudniło uczciwą konkurencję

Przetarg do kontroli. Bona Fides uważa, że Tychy zawęziły specyfikację przetargową, co utrudniło uczciwą konkurencję
Fot. PAP/ J.Turczyk
Bona Fides wnioskuje do Urzędu Zamówień Publicznych o kontrolę przetargu na publikację informatora samorządowego przeprowadzonego przez Urząd Miasta Tychy. „Przetarg został przygotowany zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych” – podkreśla Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic skierowało wniosek do Urzędu Zamówień Publicznych o kontrolę przetargu przeprowadzonego przez Urząd Miasta Tychy. Wniosek dotyczy przetargu na „Publikację Tyskiego Informatora Samorządowego w 2018 r”.

W grudniu 2017 roku miasto Tychy rozpoczęło przetarg na „Publikację Tyskiego Informatora Samorządowego”, dodatku do gazety, który miał informować o tym co się dzieje w mieście. W specyfikacji przetargu pojawił się zapis, który zdaniem Bona Fides, skutecznie utrudniał wystartowanie w nim innym wydawcom niż miejska spółka „Śródmieście”, która wydaje gazetę „Twoje Tychy”.

Jak zwróciło uwagę w komunikacie Bona Fides, „chodzi konkretnie o zapis mówiący: „Czasopismo winno być drukowane w pełnym kolorze, a jego część redakcyjna stanowić co najmniej 60 proc. całej powierzchni czasopisma. Część redakcyjna czasopisma powinna w całym swoim wymiarze dotyczyć miasta Tychy.” Jedynym czasopismem spełniającym ten warunek – zdaniem Bona Fides - są właśnie Twoje Tychy.

„Wydaje się, że Urząd chciał dodatkowo wesprzeć finansowo gazetę, którą już utrzymuje za pośrednictwem swojej spółki miejskiej i innych spółek należących do miasta, które się tam reklamują” – mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. „O ile sama tego typu praktyka jest niepokojąca, bo po prostu psuje rynek wydawniczy, to nałożenie takich kryteriów podczas przetargu, które może spełnić tylko jeden podmiot, powinno być rozpatrzone przez Urząd Zamówień Publicznych” – dodaje.

Śródmieście Sp. z o.o. była jedyną firmą, która zgłosiła się do przetargu. Wyceniła publikację informatora na nieco ponad 158 tys. zł i przetarg wygrała.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy pytana przez Serwis Samorządowy PAP o przetarg, podkreśliła, że „przetarg został przygotowany zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych”.

Na decyzję Urzędu Zamówień Publicznych odnośnie wszczęcia lub odmowy kontroli tyskiego przetargu trzeba poczekać.

Wcześniej Bona Fides wystąpiło o kontrolę zamówienia z wolnej ręki zleconego przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Chodzi o przygotowanie dla miasta tzw. strategii muzycznej, za 60 tys. euro. UZP zgodziło się z Bona Fides, że powinien zostać przeprowadzony przetarg. Ostatecznie wobec dyrektora instytucji orzeczono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a od wymierzenia kary odstąpiono.


amk/
TAGI: PRAWO , PRZETARGI
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25