facebook RSS # #

17.12.2018 19:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-09 09:46       aktualizacja: 2018-03-09 09:56       PRAWO
  A A A

Zwrot w sprawie. WSA: opłaty za odholowanie auta w Warszawie w 2016 r. niezgodne z prawem

Zwrot w sprawie. WSA: opłaty za odholowanie auta w Warszawie w 2016 r. niezgodne z prawem
Fot. Fotolia
Sąd administracyjny stwierdził w środę nieważność uchwały rady Warszawy o wysokości opłat za odholowywanie źle zaparkowanych aut w stolicy w 2016 r. Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, to ukarani mandatem kierowcy będą mogli ubiegać się o zwrot - ocenił przedstawiciel RPO dr Grzegorz Heleniak.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał tym samym skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. RPO zaskarżył uchwałę Rady m.st. Warszawy, która ustaliła wysokość opłat w 2016 r. za odholowanie i przechowanie auta na parkingu, wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwalonych przepisów. Rzecznik podniósł w skardze, że stawki ustalone przez Radę są arbitralne, a uchwała została wydana z naruszeniem prawa.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że w uchwale zastosowano maksymalne stawki opłat bez właściwego ich uzasadnienia. "Rada zastosowała stawki maksymalne, jednocześnie nie wykazując, jakie przesłanki powodują, że miasto musi uwzględniać stawki w maksymalnej wysokości" - zaznaczył sąd.

Według WSA jedyną przesłanką, którą kierowała się Rada ustalając stawki opłat, były kwestie fiskalne. "Natomiast nie były to kwestie związane z analizą faktycznych kosztów za holowanie i przechowywanie pojazdów, jakie obowiązują na terenie powiatu. A właśnie to jest wymogiem przewidzianym przez ustawodawcę w Prawie o ruchu drogowym" - dodano w uzasadnieniu.

Sąd wskazał, że przesłanką uwzględnianą przez organ w ustalaniu stawek opłat "mają być koszty usuwania pojazdów na obszarze danego powiatu, a nie koszty usuwania pojazdów ponoszone przez organ".

Przedstawiciel RPO Grzegorz Heleniak, komentując orzeczenie sądu, powiedział, że Rzecznik przyjął rozstrzygnięcie sądu z satysfakcją.

Heleniak, pytany, co rozstrzygnięcie sądu oznacza dla kierowców, powiedział, że "jeżeli ten wyrok zostanie utrzymany w mocy, będzie to oznaczało, że urząd miasta pobierał opłaty od kierowców bez podstawy prawnej". Zaznaczył, że jeśli wyrok stanie się prawomocny, to ukarani kierowcy będą mogli ubiegać się o zwrot opłat.

"Urząd Miasta w Łodzi po skardze Rzecznika i rozstrzygnięciu WSA zdecydował się zwracać uiszczone przez kierowców opłaty" - dodał.

Z kolei przedstawiciel Rady Warszawy mecenas Andrzej Gruszka nie wykluczył złożenia kasacji od wyroku. "Nie zgadzamy się z tym, że wysokości określonych opłat mają się odnosić wyłącznie do kosztów, jakie obowiązują na rynku. Miasto samo ponosi koszty administracyjne tego procesu, np. koszty zarządu. Myślę, że złożymy skargę kasacyjną" - dodał.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Mateusz Mikowski
kic/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25