facebook RSS # #

22.03.2019 16:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-19 08:10       aktualizacja: 2018-03-19 12:37       PRAWO
  A A A

„Wstępy” w telewizji. Władze Skaryszewa: Reportaż naruszył dobra osobiste gminy

„Wstępy” w telewizji. Władze Skaryszewa: Reportaż naruszył dobra osobiste gminy
Fot. UM Skaryszew
Samorząd Skaryszewa zapowiedział podjęcie działań prawnych w związku z emisją reportażu o Jarmarku Końskim „Wstępy”. „Reportaż naruszył dobra osobiste gminy Skaryszew w postaci jej wizerunku i dobrego imienia” – uważa burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.

Miasto i gmina Skaryszew wydały właśnie stanowisko w sprawie emisji reportażu autorstwa Justyny Andersz-Rychter pod nazwą „Targowisko okrucieństwa” w „Magazynie Ekspresu Reporterów" na antenie TVP 2.

Reportaż dotyczący Jarmarku Końskiego "WSTĘPY", który odbył się w dniach 19-20 lutego br. w Skaryszewie został wyemitowany 13 marca br.

„Analiza treści materiału wykazuje, że autor opiera się wyłącznie na materiałach i wypowiedziach udostępnionych przez jedną z fundacji i w sposób wybiórczy i jednostronny zaprezentowała wydarzenie, jako miejsce „kaźni polskich koni” – napisał Ireneusz Kumięga, burmistrz miasta i gminy Skaryszew w stanowisku.

Zdaniem burmistrza, „w materiale przygotowanym dla „Magazynu Ekspresu Reporterów” brak jest rzetelnych informacji na temat przebiegu tegorocznego Jarmarku”. „Autor nie postarał się o skonfrontowanie subiektywnej relacji przedstawicieli fundacji TARA z organizatorem, służbami odpowiedzialnymi za przestrzeganie zasad regulaminowych Jarmarku. Najbardziej jednak zdumiewa fakt zupełnego pominięcia głosu innych fundacji obecnych na Jarmarku, które w sposób transparentny współpracowały z miastem w celu jak najlepszej organizacji tego wydarzenia” – podkreślił Kumięga.

Przypomnijmy, że tegoroczny Jarmark Koński „Wstępy” w Skaryszewie odbył się w nowej formule jako święto konia. We współpracy z Fundacją Centaurus miasto wypracowało nowy regulamin targów, dzięki któremu na jarmarku miało nie być handlu końmi rzeźnymi.

Jak mówili przedstawiciele Fundacji Centaurus po zakończeniu „Wstępów”, podczas tegorocznego Jarmarku udało się wyeliminować nie tylko hurtowe skupowanie koni przeznaczonych na ubój, ale także złe traktowanie zwierząt. „Rozładunek przebiegał bardzo sprawnie, nie było przypadków używania bata" – mówił Marek Pietrusiak, z fundacji Centaurus, która w tym roku była partnerem Urzędu Miasta i Gminy w Skaryszewie w organizacji imprezy.

Zdaniem władz Skaryszewa, „na podstawie przedstawionego przez telewizję przekazu, widzowie mogli odnieść wrażenie, iż w naszym mieście dopuszczamy do zabijania koni lub jakoby w Skaryszewie istniały rzeźnie dla zwierząt”.

„Zamiast rzeczowej analizy sprawy widzowie otrzymali tylko wielką dawkę emocji, która miała na celu wyłącznie podniesienie oglądalności programu” – ocenił burmistrz miasta. Jego zdaniem, „konstrukcja omawianego materiału została poddana takim zabiegom manipulacyjnym, które w sposób zamierzony przez autora wprowadzają widza w błąd”.

Miasto zarzuciło autorowi reportażu „manipulowanie informacją oraz nierzetelną prezentację wydarzenia, brak obiektywizmu, stronniczość, która świadczy nie tylko o nieznajomości faktów, ale stanowi też potwierdzenie niskiego poziomu dziennikarstwa i poważnych braków warsztatowych”.

W ocenie władz Skaryszewa, "audycja narusza zasadę określoną w art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2016 r. poz. 639 i poz. 929), zgodnie z którą programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej". Zdaniem władz Skaryszewa, autor reportażu nie zachował „zasady staranności i rzetelności” naruszając tym samym art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 07.02.1984r. – Prawo prasowe.

Jak czytamy w stanowisku, „reportaż naruszył dobra osobiste gminy Skaryszew w postaci jej wizerunku i dobrego imienia”. Gmina zapowiedziała, że podjęła stosowne działania prawne, mające na celu zapewnienie jej dóbr osobistych.

"Będziemy ubiegać się o sprostowanie oraz żądać przeprosin za przedstawienie nierzetelnego materiału" - poinformowała Joanna Sowa z UMiG w Skaryszewie.


Czytaj więcej na podobny temat:


Bez bata. Na jarmarku konnym w Skaryszewie wyeliminowano handel końmi na rzeźamk/
TAGI: GMINA , PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25