facebook RSS # #

26.03.2019 22:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-23 14:15       aktualizacja: 2018-03-23 14:21       PRAWO
  A A A

Burmistrz oskarżony. Były wiceburmistrz Bogatyni z zarzutami m.in. niedopełnienia obowiązków służbowych

Burmistrz oskarżony. Były wiceburmistrz Bogatyni z zarzutami m.in. niedopełnienia obowiązków służbowych
Fot. Fotolia
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty byłemu wiceburmistrzowi Bogatyni „za nieprawidłowości przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych”.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo dotyczące domniemanych nieprawidłowości związanych z realizacją samorządowych inwestycji w gminie Bogatynia. Postępowanie prowadzone jest przez CBA. W toku śledztwa 22 marca funkcjonariusze CBA, na polecenie prokuratora, zatrzymali byłego zastępcę burmistrza miasta i gminy Bogatyni Dominika M., wykonawcę prac budowlanych Eugeniusza F. oraz kierownika budowy Rafała R. Po doprowadzeniu zatrzymanych do prokuratury w Jeleniej Górze prokurator ogłosił im zarzuty.

Dominik M. podejrzany jest o niedopełnienie obowiązków służbowych. Polegało to na „braku należytego nadzoru nad komórką odpowiedzialną za realizację inwestycji oraz firmą sprawującą z ramienia gminy nadzór nad wykonawcą inwestycji gminnych”. Miało to doprowadzić do „zastosowania materiałów niezgodnych z projektem oraz przekroczenia terminu zakończenia inwestycji”. Inwestycje te obejmowały odbudowę sieci kanalizacji ogólnospławnej oraz nawierzchni ulic w Porajowie. Za to przestępstwo grozi byłemu wiceburmistrzowi do 3 lat więzienia.

Wykonawcy prac budowlanych Eugeniuszowi F. prokurator zarzucił poświadczenie nieprawdy oraz podrobienie dokumentów oraz „doprowadzenie gminy Bogatynia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości nie mniejszej niż 505 tysięcy złotych”. Grozi mu za to do 10 lat więzienia.

Kierownik budowy Rafał R. podejrzany jest o poświadczenie nieprawdy i podrobienie dokumentów.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego były wiceburmistrz nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Prokuratura zastosowała wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 5 tys. zł i dozoru policji. Zajęła mu również „tymczasowo” auto osobowe - „na poczet zabezpieczenia wykonania kary grzywny i orzeczenia w przedmiocie kosztów sądowych”.

Eugeniusz F. też nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Decyzją prokuratury został objęty poręczeniem majątkowym (10 tys. zł), dozorem policji, a „na poczet orzeczenia obowiązku naprawienia szkody w wysokości 505 tysięcy złotych na rzecz gminy Bogatynia, dokonano zabezpieczenia majątkowego na czterech nieruchomościach należących w połowie do podejrzanego o szacunkowej wartości prawie 670 tysięcy złotych”.

Rafał R. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Źródło: Prokuratora Okręgowa w Jeleniej Górze
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25