facebook RSS # #

22.03.2019 16:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-27 17:51       aktualizacja: 2018-03-27 17:53       PRAWO
  A A A

Kara dla prezydent. Hanna Gronkiewicz-Waltz ukarana przez komisję weryfikacyjną

Kara dla prezydent. Hanna Gronkiewicz-Waltz ukarana przez komisję weryfikacyjną
Fot. PAP/L.Szymański
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ukarała prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz 10 tys. zł grzywny za to, że nie stawiła się na wtorkowej rozprawie na zasadach ogólnych.

O ukaranie Gronkiewicz-Waltz wnioskował przewodniczący komisji Patryk Jaki. Podkreślił, że w prawidłowo dostarczonym wezwaniu na rozprawę został sformułowany obowiązek osobistego stawiennictwa, a ponadto Gronkiewicz-Waltz nie usprawiedliwiła swojej nieobecności.

Za nałożeniem grzywny głosowało 5 członków komisji, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
- Uważam, że pani prezydent, co jest niepodważalne, posiada unikalną wiedzę, która nie jest jej wiedzą prywatną, tylko jest wiedzą publiczną, posiada wiedzę, którą zdobyła jako urzędnik publiczny na temat procesu reprywatyzacji (...). Chociażby dlatego, że przez dłuższy okres sprawowania swojej funkcji osobiście sprawowała nadzór nad Jakubem R. (b. wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami, obecnie przebywa w areszcie - PAP) - argumentował Jaki.

Powiedział też, że Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie do dzisiaj nie chce podzielić się wiedzą o tym, jak sprawowała nadzór na wydaniem decyzji reprywatyzacyjnych.

Przeciwko ukaraniu prezydent stolicy był Robert Kropiwnicki (PO), który zwrócił uwagę, że Jaki zaproponował grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. Poseł Platformy argumentował, że w poniedziałek Gronkiewicz-Waltz przesłała do komisji pismo z dwiema opiniami profesorów prawa, które „wyraźnie potwierdzają, że nie ma możliwości przesłuchiwania piastuna funkcji prezydenta Warszawy w charakterze świadka w jakimkolwiek postępowaniu”.

Do sprawy odniosła się też sama prezydent stolicy, zamieszczając swe stanowisko na Twitterze: „Komisja Weryfikacyjna raz wzywa mnie osobiście jako świadka, a raz jako stronę prezydenta Warszawy. Prawo mówi jasno: nie można łączyć roli świadka z rolą organu czy strony. Zgodnie z art. 12 ustawy o komisji jako prezydent Miasto Stołeczne Warszawa udzielam pełnego wsparcia komisji”.

Głos zabrał również Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy, który powiedział, że na miejscu Hanny Gronkiewicz-Waltz stawiłby się przed Komisją Weryfikacyjną. -Zawsze mówiłem, że lepiej byłoby, jakby pani prezydent stanęła przed komisją i z otwartą przyłbicą stawiła czoła tym zarzutom - stwierdził Trzaskowski. Jak dodał, dobrze byłoby, gdyby prezydent stolicy odniosła się do nich, „powiedziała dokładnie, jak było i nakreśliła całą historię”. Wtedy jego zdaniem miałaby szansę się obronić.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-28 10:38:46
W.B.: Aby było prawo i sprawiedliwość w tej sprawie, cały czas opinia publiczna czeka jak historyk - p.o.prawnik Pan Przewodniczący Patryk Jaki zacznie wzywać innych świadków min. tych których cały czas pomimo wniosków innych członków komisji tendencyjnie pomija a wówczas jest to nieobiektywne i normalni ludzie nie mający żadnych sympatii politycznych to widzą i się dziwią.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25