facebook RSS # #

21.01.2019 09:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-26 23:08       aktualizacja: 2018-04-27 15:34       PRAWO
  A A A

Jst w konstytucji. Pytanie o samorządy w referendum konstytucyjnym?

Jst w konstytucji. Pytanie o samorządy w referendum konstytucyjnym?
Fot. PAP/R.Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że jedno z pytań, które pojawiłyby się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany konstytucji, mogłoby dotyczyć wpisania do niej powiatów i województw.

- Debata skłania do postawienia pytania o potrzebę wpisania do konstytucji podziału jednostek samorządu terytorialnego, także na województwa i powiaty, a nie tylko, jak obecnie, wyłącznie gminy – mówił prezydent.

Te słowa padły podczas warszawskiego kongresu „Wspólnie o konstytucji na Narodowym”. Kongres ma być podsumowaniem dotychczasowych organizowanych przez Kancelarię Prezydenta spotkań regionalnych, dotyczących referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji.

Otworzyło go wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił w nim zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.
- Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - podkreślił prezydent Andrzej Duda. – W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie, jako naród, jako społeczeństwo, kształtować swoją przyszłość.

Prezydent zwrócił w tym kontekście uwagę, że twórcy konstytucji 3 maja planowali, „by co 25 lat dokonywać namysłu nad potrzebą rewizji zapisów konstytucyjnych”. - Dzisiaj też stajemy przed podobnym wyzwaniem – konstatował Andrzej Duda.

Zaznaczył, że dotychczasowy cykl debat „przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał, który skłania do postawienia już dziś kilku pytań”.

- Na przykład pytania o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum zatwierdzającego ustawy, które dotyczyłyby materii konstytucyjnej, np. ws. zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia – mówił prezydent. - Np. o potrzebę uzupełnienia wyrażonej w art. 9 obecnej konstytucji zasady respektowania zobowiązań prawnomiędzynarodowych Rzeczypospolitej o odniesienie europejskie oraz potwierdzenie nadrzędności konstytucji w złożonym systemie prawa, choćby przez nadanie art. 9 brzmienia: „Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wśród kwestii, które mogłyby zostać poruszone podczas referendum konsultacyjnego, Andrzej Duda wymienił również „potrzebę podkreślenia w konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny jako podstawy bytu narodowego”. Doprecyzował, że w grę mogłoby wchodzić rozszerzenie „katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 konstytucji, takich jak małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, (...) o ojcostwo”.

Duda wspomniał też o możliwości poddania pod referendum pomysłu wpisania do ustawy zasadniczej województw i powiatów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz propozycji wprowadzenia zapisów, które zobowiązywałyby państwo do ochrony polskiego rolnictwa i wsi oraz osób dotkniętych niedołęstwem bądź niepełnosprawnościami.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-27 14:06:19
janka: powiaty i województwa do Konstytucji?, powiaty powinny być zlikwidowane (zajmują się zjadaniem i redystrybucją kasy podatników) a nie dawać stabilność w postaci utrwalenia w Konstytucji. Powiat to takie przedszkole dla ,,polityków" pewnikiem,(województwo szkoła średnia:))
 
2018-04-27 08:24:00
jotka: Taki zapis, jak ten: "„Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej", mógłby ograniczać suwerenność RP. Byłoby to suwerenne autoograniczenie własnej suwerenności.
Szczególnie, gdyby w międzynarodowej przestrzeni prawnej pojawiły się unormowania korzystne dla polskich obywateli. Dajmy na to: ONZ proponuje podział kosmosu na strefy wpływu państw, a my wiemy od Pana Twardowskiego, że na Księżycu jest działka wypełniona złotem i innymi rzadkimi pierwiastkami. A w konstytucji nic by na ten temat nie było. I co, mielibyśmy odpuścić sobie udział w podziale Księżyca?
Iluż znalazłoby się nagle purystów krzyczących, że takiego prawa międzynarodowego uznawać nie można, bo nie ma tego w konstytucji? Więc zgody być nie może! Weto!
Oczywiście, prezydentowi idzie bardziej o to, że - są takie opinie - socjalliberalny Zachód, a UE szczególnie, narzuca Polsce prawa obywatelskie i prawa człowieka, z którymi światopoglądowo jest Narodowi Polskiemu nie po drodze. Przed tym "narzucaniem" chciałby Polaków obronić już na gruncie zapisów konstytucyjnych.

Województwa i powiaty do konstytucji? Skutek to m.in. konstytucyjne ograniczenie łączenia się jednostek samorządowych w większe struktury terytorialne - np. gdyby powiaty Pajęczno i Bełchatów chciały być razem, aby lepiej gospodarować obszarem wydobycia węgla brunatnego i całym tamtejszym środowiskiem naturalnym. Obecnie można razem, jak np. w przypadku powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, łączącego interesy dwóch podobnych terytoriów. Nie powinno się tego ograniczać, gdyby mieszkańcy tych jednostek uznali w jakimś referendum, że tak chcą i jest to dla nich dobre.

Może komuś z jakichś powodów potrzebna jest konstytucja ograniczająca demokrację bezpośrednią, zmniejszająca rolę referendum jako mechanizmu wyrażania opinii przez suwerena? I to w momencie, gdy przeciwnicy obecnej konstytucji chcą wzmocnić rolę bezpośredniej opinii obywateli w ważnych sprawach, proponując przeprowadzenie referendum konstytucyjnego i innych referendów?! Dziwne.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25