facebook RSS # #

16.02.2019 01:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-30 16:12       aktualizacja: 2018-06-30 16:40       PRAWO
  A A A

Apel o bonifikaty. Rząd rozpoczyna likwidację użytkowania wieczystego w Polsce

Apel o bonifikaty. Rząd rozpoczyna likwidację użytkowania wieczystego w Polsce
Fot. PAP/ .D.Delmanowicz
- Otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln obywateli Polski – mówił w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. Rząd będzie apelował do samorządów o wprowadzenie bonifikat na gruntach samorządowych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę w Rzeszowie, że rząd otwiera możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln obywateli Polski. 

- Mam nadzieję, że nasze prace wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Rzeszowie. 

Jak wskazał, jest to "krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami".

Premier zauważył jednocześnie, że samorządy do tej pory miały "bardzo dużą swobodę" w określeniu m.in. opłat. - Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić” - zaznaczył. „Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania” – mówił Morawiecki.

Rząd przyjął projekt ustawy likwidujący użytkowanie wieczyste na ostatnim posiedzeniu (Czytaj: Święta własność). Projekt zakłada wsparcie obywateli w uzyskaniu prawa własności nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (domki jednorodzinne, mieszkania w budynkach wielolokalowych, w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne).

Obecnie do przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym w prawo własności gruntu, niezbędna jest – co do zasady – zgoda wszystkich właścicieli lokali w tym budynku. Brak takiej zgody, choćby jednego właściciela mieszkania, blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców, którzy często kierują taką sprawę do sądu. To z kolei wydłuża proces przekształceń, powoduje niezadowolenie właścicieli lokali oraz dodatkowe obciążenie administracji i sądów. Dodatkowo, postępowanie sądowe nie gwarantuje, że dojdzie do przekształcenia.

"My poprzez nasze prace w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln obywateli Polski tworzymy zupełnie nowe możliwości - właśnie otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w sposób taki, żeby nie było konieczności płacenia przez kolejne 60, 70 lat, w niektórych przypadkach corocznej opłaty wnoszonej do samorządu, tylko, żeby w ciągu albo najbliższych 20 lat spłacić tę opłatę zamiany na własność, albo zrobić to jednorazowo w ciągu roku, czy w drugim, czy w trzecim roku" - oświadczył premier.

W projekcie ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste, przewidziano możliwość udzielania bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych. Dotychczasowi właściciele gruntów, tj. Skarb Państwa i gminy, będą mogli udzielać bonifikaty w spłacie rocznej opłaty przekształceniowej. 

Premier Morawiecki zapowiedział, że rząd chce zaproponować również bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa.

"Ta bonifikata jest nawet w wysokości do 60 proc., a w jednostkach samorządu terytorialnego, czyli gminy, miasta na prawach powiatu, zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe, tak, żeby mieszkańcy mogli jak najszybciej zamienić użytkowanie wieczyste we własność i dzięki temu poczuć się bardziej, nomen omen - we własnym domu" - podkreślił premier.

System bonifikat obejmie osoby fizyczne będące właścicielami budynków jednorodzinnych albo mieszkań w budynkach wielolokalowych lub spółdzielnie mieszkaniowe. Rady gmin, powiatów lub sejmiki województw będą decydowały o wysokości bonifikaty i warunkach jej udzielenia, jeśli grunt będzie własnością samorządu terytorialnego, w przypadku własności Skarbu Państwa – decyzje będą podejmować wojewodowie.

Uczestniczący w konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że każdy Polak, będący właścicielem mieszkania albo domu, i użytkownikiem wieczystym gruntu, 1 stycznia 2019 roku będzie właścicielem zarówno mieszkania i domu, jak i gruntu.

"To jest dobra informacja dla tych wszystkich użytkowników wieczystych, którzy czekali długo na ten projekt ustawy, który kończy z reliktem komunistycznym i daje Polakom własność" - mówił na konferencji prasowej Artur Soboń.

Podkreślił jednocześnie, że państwo polskie jest dobrze przygotowane do operacji zamiany użytkowania wieczystego we własność. "Dajemy dobre prawo, dajemy szansę na duże bonifikaty i będziemy apelować do samorządów, aby te bonifikaty na gruntach samorządowych były nie mniejsze, niż na gruntach Skarbu Państwa" – mówił wiceminister.

Na podst. Codzienny Serwis Informacyjny PAP

amk/


TAGI: PRAWO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25