facebook RSS # #

16.02.2019 01:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-03 10:56       aktualizacja: 2018-07-03 11:53       PRAWO
  A A A

CBA w magistracie. Zatrzymano trzy urzędniczki krakowskiego magistratu

CBA w magistracie. Zatrzymano trzy urzędniczki krakowskiego magistratu
Fot.CBA
Trzy urzędniczki krakowskiego magistratu zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych częściach miasta. Miały one przekazywać szczegółowe informacje o przetargach na wynajem i sprzedaż lokali użytkowych i mieszkalnych w Krakowie.

CBA zatrzymało też czwartą kobietę, która przekazywała łapówki w zamian za te informacje. Urzędniczki miały przyjąć, w latach 2015-17, w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz m.in perfumy.

Z informacji PAP wynika, że pośredniczka wręczająca korzyści w zamian za informacje, to Magdalena Z. Zatrzymano też dyrektor wydziału zajmującego się zasobem mieszkaniowym miasta Katarzynę I., kierownika referatu z wydziału skarbu Alicję N.-K. oraz kierowniczkę jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie Bernadettę S.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratury wskazują, że urzędniczki, m.in. w zamian za łapówki, pomagały w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkalnych w atrakcyjnych miejscach Krakowa, m.in. przy ul. Szewskiej, Karmelickiej czy Mostowej. Sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu nieruchomości: mieszkań, lokali użytkowych i kamienic. 
 
Jak podało CBA, już wcześniej w ręce krakowskich agentów wpadły 4 osoby, m.in. dwóch pośredników: Robert F. i Małgorzata P. Agenci przeszukali ich mieszkania i pomieszczenia w instytucjach samorządowych, tam zabezpieczono dowody związane ze sprawą. Kolejny zatrzymany przez CBA - Adam K. - usłyszał w prokuraturze zarzut dotyczący działania w porozumieniu z innymi osobami i udzielenia Małgorzacie P. i Robertowi F. korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł. Ta dwójka miała za te pieniądze podjąć się bezprawnego wywarcia wpływu na osoby pełniące funkcje publiczne w ZBK tak, aby dwie aukcje publiczne na atrakcyjne mieszkania przy ul. Pawlikowskiego i Stradomskiej zostały odpowiednio rozstrzygnięte, na korzyść konkretnych osób.

Nadzór nad śledztwem CBA sprawuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Maciej Grzyb poinformował w komunikacie, że wyjaśnienia pracowników urzędu w tej sprawie wyglądają na wiarygodne.

"Urząd nie dysponuje jednak narzędziami, które posiada prokuratura. W szczególności nie ma możliwości wnikania w relacje pozaurzędowe swoich pracowników. Nie przesądzając o winie czy niewinności pracowników urzędu, podtrzymujemy deklarację ścisłej współpracy z organami ścigania, przekazujemy dokumenty i będziemy czekać na wyniki śledztwa" - dodał dyrektor.

Źródło: CBA, UMK, Codzienny Serwis Informacyjny PAP

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25