facebook RSS # #

19.06.2019 12:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-07 18:39       aktualizacja: 2018-09-07 18:41       PRAWO
  A A A

Porażka prezydenta. WSA oddalił skargę na wygaszenie mandatu prezydenta Radomia

Porażka prezydenta. WSA oddalił skargę na wygaszenie mandatu prezydenta Radomia
Fot. Fotolia
Wojewódzki sąd administracyjny oddalił w piątek skargę prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego na zarządzenie o wygaszeniu jego mandatu, które wydał wojewoda mazowiecki.

Tym samym podtrzymane zostało zarządzenie o wygaszeniu mandatu radomskiego prezydenta. Decyzja WSA jest nieprawomocna. W związku z tym orzeczeniem Witkowski zapowiedział już złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Piątkowy wyrok jest kolejną odsłoną batalii prawnej, która toczy się w związku z wydanym w czerwcu zeszłego roku zarządzeniem zastępczym wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

Wojewoda mazowiecki, powołując się na ustalenia funkcjonariuszy CBA, uznał, że Witkowski, wbrew zakazowi, wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

Witkowski, twierdząc, że nie złamał prawa, zaskarżył decyzję wojewody do WSA. Sąd ten jeszcze w zeszłym roku rozpatrzył wniosek radomskiego prezydenta ws. wyłączenia jednego z sędziów, a w lutym br. orzekł w sprawie po raz pierwszy i uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego. Wtedy WSA, rozważając, czy została naruszona istota i funkcje ustawy antykorupcyjnej (jej celem jest „ominięcie uwikłania organów administracji publicznej w kontakty z biznesem i transparentność”), ocenił, że Witkowskiemu takich działań nie można zarzucić.

Od tego orzeczenia skargę kasacyjną złożył wojewoda mazowiecki, a NSA uchylił w końcu czerwca lutowe orzeczenie WSA i sprawę przekazał temu sądowi do ponownego rozpoznania. Jak relacjonowały media, NSA ocenił, że sprawa nie została jednoznacznie wyjaśniona i uzasadniona przez WSA, zaś materiał dowodowy wymaga uzupełnienia.

„Wyrokiem z 7 września WSA po ponownym rozpoznaniu sprawy ze skargi Radosława Witkowskiego na zarządzenie zastępcze Wojewody Mazowieckiego z 29 czerwca 2017 r. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Radomia, skargę oddalił” - poinformował w piątek WSA.

Jak dodał w uzasadnieniu piątkowego orzeczenia, sąd podzielił ocenę wojewody, że prezydent pełniąc funkcję członka rady nadzorczej spółki od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 r. naruszył zakaz z ustawy Kodeks wyborczy, którego naruszenie skutkuje wygaśnięciem mandatu.

WSA przypomniał, że zgodnie z przepisami „wygaśnięcie mandatu prezydenta następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia funkcji prezydenta z członkostwem w radzie nadzorczej spółki prawa handlowego, w sytuacji gdy nie zachodzi wyjątek z art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej”.

Zgodnie z przywołanym przepisem zakaz zajmowania stanowisk w organach spółek nie dotyczy osób, które „zostały zgłoszone do objęcia takich stanowisk w spółce prawa handlowego przez: Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny”.

„Sąd zgodził się ze stanowiskiem wojewody mazowieckiego, iż przeprowadzone postępowanie nie potwierdziło, że R. Witkowski został zgłoszony do rady nadzorczej spółki prawa handlowego przez Gminę Miasta Radomia. Aby wybór Radosława Witkowskiego jako Prezydenta Miasta Radomia spełniał wymogi wyjątku z art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej musiałoby wynikać to jednoznacznie z dokumentów dotyczących takiego wyboru, a takich w rozpoznawanej sprawie brak” - uznał sąd administracyjny.

Na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych Witkowski zapowiedział, że piątkowe orzeczenie WSA „nie kończy całej sprawy”.
„Wciąż stoję na stanowisku, że nie naruszyłem przepisów prawa i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zresztą sąd potwierdził to już w lutym. Zmiana stanowiska WSA nastąpiła po tym jak sprawą zajął się NSA. Jak widać - co sąd, to opinia. Tak jak zapowiadałem, wykorzystam wszystkie przewidziane prawem możliwości, by udowodnić, że nie złamałem przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Kiedy otrzymam pisemne uzasadnienie, złożę skargę kasacyjną do NSA” - zapowiedział Witkowski.

Zapewnił jednocześnie, że „dzisiejsze orzeczenie nic nie zmienia w funkcjonowaniu miasta”.

„Cały czas wraz ze współpracownikami pracuję dla Radomia i radomian. A o tym, kto będzie prezydentem zdecydują nie służby specjalne, nie wojewoda, lecz już za kilka tygodni Wy, mieszkańcy Radomia” - oświadczył Witkowski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-10 13:55:44
om: Do mojego poprzedniego komentarza: Więc co to za porażka??? To triumf. Pokazał, że w tym kraju nieważne kto ma rację, bo racja się przedawni zanim nabierze mocy prawnej. Dobrze wiemy, że ta zasada obowiązuje w wielu innych sprawach.
 
2018-09-10 13:53:24
om: Ale sądy w Polsce tak sprawnie działają, że prezydent skutecznie może się odwoływać aż do upłynięcia swej kadencji. Sprytnie pokazał, gdzie mu cała władza może skoczyć.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25