facebook RSS # #

21.07.2019 18:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-30 15:30       aktualizacja: 2019-01-31 10:27       PRAWO
  A A A

Zmiany w Kodeksie. Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym przygotowane przez PiS

Zmiany w Kodeksie. Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym przygotowane przez PiS
Fot.PAP/P.Jaskółka
Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, który przewiduje, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na jakąkolwiek karę, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Za przyjęciem nowelizacji Kodeksu wyborczego opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 160 posłów, 22 posłów wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.

Obecnie nie może kandydować osoba skazana na karę pobawienia wolności.

Prace nad ustawą Sejm zaczął w środę.

Oprócz zmian w biernym prawie wyborczym, uchwalona ustawa stanowi też o powrocie do jednej obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz prezydenckich. Dwie komisje wyborcze - ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania - będą powoływane tylko przy wyborach samorządowych. Regulacja ma też umożliwić dokonywanie zgłoszeń do składów obwodowych komisji bezpośrednio przez wyborców.

Wnioskodawcy uzasadniają, że proponowane zmiany są oczekiwane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze i mają usprawnić procedurę wyborczą.

"Bardzo ważną zmianą zawartą w projekcie, będącą niejako ukłonem w kierunku obywateli, jest wprowadzenie możliwości dokonywania zgłoszeń do składów obwodowych komisji bezpośrednio przez wyborców, a nie jedynie przez komitety wyborcze" - powiedziała podczas sejmowej debaty Lidia Burzyńska (PiS)."Istotną zmianą zawartą w projekcie jest również pozbawienie biernego prawa wyborczego osób skazanych za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego bądź przestępstwo karno-skarbowe na jakąkolwiek karę" - dodała posłanka.

Odrzucenia ustawy jeszcze na etapie pierwszego czytania chciał klub PO-KO, uzasadniając, że projekt ma charakter niekonstytucyjny i jest przygotowaniem "polowania" na niepokornych samorządowców. Poseł Mariusz Witczak oceniał, że niektóre z proponowanych w projekcie zmian mają dotyczyć m.in. najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju. "Proponujecie rozwiązania, które mają charakter niekonstytucyjny, bowiem wyroki TK bardzo wyraźnie mówią o tym, że należy zachować ciszę legislacyjna sześć miesięcy przed pierwszą czynnością wyborczą" - powiedział.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiadał się klub Kukiz'15. Stefan Romecki zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. "Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw uwagom Państwowej Komisji Wyborczej. Kukiz'15 popiera przesłanie projektu do komisji i będzie brał aktywny udział w dalszych pracach sejmowych nad Kodeksem wyborczym" - zapowiedział Romecki.

Nowoczesna podkreślała podczas debaty, że PiS proponuje projekt zmian w Kodeksie wyborczym, który nie był konsultowany w jakiejkolwiek mierze; traktuje prawo wyborcze instrumentalnie i stricte politycznie. Ten projekt powinien zostać odrzucony - mówił poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch. W ocenie Pampucha, propozycja jest niezgodna z konstytucją, bo zmiany w prawie wyborczym nie mogą być dokonywane na krócej niż sześć miesięcy przed najbliższymi wyborami.

Zdaniem PSL projekt noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS to "lex Zdanowska" i wprowadza podwójne standardy. Poseł Piotr Zgorzelski (PSL-UED) zauważył, że zmienione przesłanki warunkujące możliwość kandydowania w wyborach na wójta, burmistrz i prezydenta mają dotyczyć tylko kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. "Oczywiście w przypadku posłów, nawet radnych, on już po prostu nie obowiązuje. Tak wiec w skrajnym przypadku moglibyśmy mieć nawet 100 senatorów z prawomocnymi wyrokami skazującymi na karę inną, niż pozbawianie wolności, ale już ani jednego samorządowca" - zaznaczył Zgorzelski.

Wskazywał, że obecna kadencja Sejmu obfituje w "ustawy specjalne", takie jak "lex Szyszko", "lex deweloper", czy ustawę zakładającą próbę poszerzenia granic Warszawy o ościenne powiaty. "Teraz mamy można powiedzieć +lex Zdanowska+" - stwierdził Zgorzelski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-01 10:38:20
OldestWoman: Stanowienie prawa w Polsce: w nocy ze środy na czwartek. Po uważaniu i żeby nikt nie widział i nie słyszał. Czy potrzebny jest komentarz?
 
2019-01-31 09:46:21
urzędniczka: Okazuje się, że w projekcie wykonywanie zadań związanych z organizacją wyborów nie jest już zadaniem zleconym tylko jak można wywieść zadaniem własnym gminy. Kolejne zadanie które przeszło na samorząd bez konsultacji ze strona samorządową
 
2019-01-31 07:00:43
SD: A dlaczego proponowana zmiana nie dotyczy posłów i senatorów? czyżby większość miała problemy z prawem?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25