facebook RSS # #

20.10.2019 22:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-25 16:05       aktualizacja: 2019-07-25 16:06       PRAWO
  A A A

Echa Marszu. Prezydent Białegostoku zawiadamia prokuraturę ws. marszałka województwa

Echa Marszu. Prezydent Białegostoku zawiadamia prokuraturę ws. marszałka województwa
Fot.PAP/A.Reszko
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w czwartek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Zawiadomienie dotyczy niedopełnienia obowiązków, wywierania nacisków i nadużycia władzy.

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z trzech artykułów Kodeksu karnego. Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej wymienia, że jest to niedopełnienia obowiązków w kwestii zorganizowania i prowadzenia przemarszu drogami publicznymi bez wymaganego zezwolenia (chodzi o przemarsz zorganizowany przez marszałka na "Piknik Rodzinny", który odbył się w sobotę), bezprawnego wywierania wpływu na prezydenta Białegostoku "w postaci publicznych pogróżek i wypowiedzi medialnych mających skłonić do zakazania legalnego Marszu Równości".

Zawiadomienie dotyczy tez możliwości - jak podała w komunikacie Boublej - "nadużycia władzy polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez zorganizowanie przemarszu bez wymaganego zezwolenia oraz z naruszeniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom, co skutkowało wystąpieniem realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, przejawiającego się w licznych napaściach na uczestników legalnego Marszu Równości oraz słownych napaściach na prezydenta Białegostoku".

Rzeczniczka poinformowała, że prezydent Białegostoku "wielokrotnie informował marszałka województwa Artura Kosickiego o tym, że organizowany przez niego przemarsz nie opiera się na żadnej podstawie prawnej". "Niestety, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki nie wskazał żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się tego przemarszu. W naszej ocenie zarówno zajęcie pasa drogowego bez stosownych zezwoleń, jak i sam przemarsz – odbyło się z naruszeniem prawa" - dodała Boublej.

W sobotę oprócz Marszu Równości, w mieście odbyło się kilka innych manifestacji oraz imprez, w tym "Piknik Rodzinny" zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego, jako alternatywa dla Marszu Równości. Piknik poprzedził przemarsz jego uczestników przez miasto. W ocenie białostockiego magistratu, przemarsz odbył się nielegalnie. Zdaniem marszałka, mógł się odbyć.

W środę zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Truskolaskiego złożył do prokuratury marszałek Kosicki. W jego ocenie, prezydent miasta nie dopełnił swoich obowiązków. Zdaniem Kosickiego, powinien on był zakazać marszów wiedząc o niebezpieczeństwie.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policji do tej pory udało się zidentyfikować pond 90 osób łamiących prawo.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25