facebook RSS # #

20.10.2019 13:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-01 12:05       aktualizacja: 2019-08-01 17:33       PRAWO
  A A A

Wsparcie OSP. Kto rozdzieli pieniądze dla OSP - gmina czy komendant - decyduje parlament

Wsparcie OSP. Kto rozdzieli pieniądze dla OSP - gmina czy komendant - decyduje parlament
Fot. PAP/D.Delmanowicz
Nowela ustawy o ochronie przeciwpożarowej wraca do Sejmu po tym jak Senat wniósł do niej poprawkę zakładającą, że rozdziału pieniędzy z budżetu państwa dla ochotniczych straży pożarnych dokonują nie gminy, a minister spraw wewnętrznych poprzez komendanta wojewódzkiego PSP.

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rekomendowała przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek. Poprawki dot. dodatkowego wsparcia dla OSP zgłosił - jako wniosek mniejszości - poseł PiS Andrzej Pająk, a Senat je poparł. Tym samym kszał ustawy wrócił do pierwotnego brzmienia - jakie przyjęto w rządowym proejkcie.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zielińskie podczas debaty w Senacie zwracał uwagę, że zgodnie z obecnie obowiązującą zasadą środki z budżetu państwa dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych są przekazywane bezpośrednio do tych jednostek, a nie za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast - jak wskazał - środki samorządów są przekazywane bezpośrednio przez samorząd. "Jeden organ drugiego nie rozlicza" - podkreślał wiceszef MSWiA.

Zieliński zaznaczył, że ta zasada znalazła się w pierwotnej wersji proponowanych przepisów oraz zachęcał do powrotu do tej wersji nowelizacji.

Wcześniej - na wtorkowym posiedzeniu komisji o powrót do pierwotnego brzmienia rządowego projektu prosił również wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski. "To są środki, które wygospodarował rząd Rzeczypospolitej, on jest dysponentem na mocy ustawy budżetowej (...), w związku z tym czysto formalnie to rząd powinien zachować kontrolę nad wydatkowaniem tych środków, ponieważ to rząd przed Sejmem odpowiada za prawidłowość wydatkowania środków publicznych" - mówił wiceminister.

Sprawozdawca Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Waldemar Sługocki (PO-KO) w debacie senackiej zwracał uwagę, że przekazywanie środków dla OSP za pośrednictwem samorządów jest ważne m.in. z uwagi na to, że OSP są wspierane przez samorządy od początku ich istnienia. Zaznaczył również, że w taki sposób przekazywane są m.in. środki na realizację programu 500 plus.

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli na przekazanie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym. Aby je dostać, jednostka OSP będzie musiała złożyć wniosek o dodatkowe fundusze. Będą one mogły być wykorzystane na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, popularyzację sportu i kultury fizycznej związanych z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

"Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskają rangę ustawową - pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania" - podkreślało MSWiA.

Do noweli obok zadań związanych z gaszeniem pożarów, organizacji przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych, czy przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej wpisano również upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jako jedno z zadań wpisano również propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

MSWiA podkreślało, że te zadania - choć wykonywane przez ochotnicze straże pożarne od lat - obecnie są uregulowane jedynie w statutach OSP.

Jak zaznaczono, wydatki na realizację nowych zadań będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz pieniędzy przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. "W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł" - wskazał resort.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

js/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-08-02 11:03:51
kij: Nie było sprzętu byli strażacy, sprzętu teraz dostatek, brakuje chętnych .Ten chory sytem krajowy i traktowanie ochotników przez PSP jako darmową siłę roboczą opłacaną przez gminę musi doprowadzić do zabicia tego pożytecznego ruchu.Ale cóż Państwo chce być wszechmogoące, niech próbuje to udowodnić.Tylko po co się uczyć na własnych błędach.???????
 
2019-08-02 09:47:52
BMK: Znowu kolejny poroniony pomysł. Gminy czasem bardzo by chciały, by pozbyć się budżetu OSP. Największym problemem dla odważnych strażaków będzie rozliczenie tego budżetu, po prostu nie mają do tego ludzi, a jeżeli tę żabę dostaną będą musieli komuś zapłacić.
 
2019-08-02 09:36:09
samorządowiec: Po raz kolejny odbieranie kompetencji samorządowi! Rząd decyduje o oświacie, ale gmina ma za to zapłacić, rząd decyduje o opiece społecznej ale gmina ma zapłacić. Teraz gmina ma DAWAĆ kasę, a dzielić ma sobie komendant. Już i tak wydatki na OSP regulują przepisy (czytaj - wymagania) niezależne od samorządu, a gmina musi je finansować. W dzisiejszym wymiarze obowiązków OSP jednostki te powinny być dotowane, subwencjonowane z budżetu państwa, a gmina może sobie dopłacać. Wypadek na drodze powiatowej czy krajowej, jedzie OSP za pieniądze gminy! Ani powiat ani marszałek nie dopłacają.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25