facebook RSS # #

22.01.2020 11:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-06 15:29       aktualizacja: 2019-09-06 15:29       PRAWO
  A A A

Wypłaty za strajk. Po piśmie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Warszawa sprawdzi szkoły

Wypłaty za strajk. Po piśmie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Warszawa sprawdzi szkoły
Fot. Fotolia
Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych poprosił Warszawę o wyjaśnienia w sprawie wypłaty wynagrodzeń nauczycielom za czas strajku.

Pismo w tej sprawie trafiło do stołecznego ratusza na początku sierpnia. Rzecznik dyscypliny przy warszawskiej Regionalnej Izbie Obrachunkowej informuje w nim, że trafiło do niego mailowe zawiadomienie o możliwości naruszenia dyscypliny przez miasto.

„Zgłoszone zarzuty polegają na wypłacie nauczycielom dodatków motywacyjnych niezgodnie z obowiązującymi przepisami w wysokości nie odpowiadającej nakładowi i efektom pracy, co w efekcie czyni je rekompensatą za wynagrodzenie pomniejszone za czas strajku” – wskazuje Rzecznik.

O sprawie poinformowała w mediach społecznościowych Olga Semeniuk, warszawska radna PiS, opatrując wpis komentarzem: „Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych wszczął postępowanie z uwagi na naruszenie dyscypliny finansów publicznych”.

„Rzecznik nie wszczął żadnego postępowania tylko poprosił o wyjaśnienia. Biuro Edukacji skontroluje szkoły w tym zakresie” – komentuje Konrad Klimczak z Urzędu m.st. Warszawy.

Ustawa o dyscyplinie finansów publicznych przewiduje, że jeżeli rzecznik dyscypliny otrzymał informację o naruszeniu dyscypliny od osób spoza jednostki, przekazuje tę informację jej kierownikowi oraz organowi sprawującemu nadzór. Podmioty te są zobowiązane przekazać informację o podjętych w tej sprawie działaniach. Mają na to maksymalnie trzy miesiące.

Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych nie mogą zapłacić pracownikom za nieświadczoną pracę w czasie strajku.

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku" – przypominał na początku kwietnia, zaraz po rozpoczęciu strajku, minister finansów Marian Banaś.

Największe miasta szukały jednak sposobu na zrekompensowanie nauczycielom ubytku w pensji; zaoszczędzone pieniądze były przeznaczane m.in. na zajęcia dodatkowe. I takiego rozwiązania nie kwestionował już Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba. „Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami” – ocenił na początku maja. Dodał, że nie naruszy to dyscypliny finansów publicznych, ale zajęcia te muszą się odbyć.

W Warszawie radni zdecydowali, że w ramach rekompensaty za straty finansowe związane ze strajkiem od czerwca do sierpnia dyrektorzy mogli zwiększyć wysokość dodatków motywacyjnych.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-11 11:56:56
ekonomista: Ile się jeszcze będziecie zastanawiać czy wypłacić, czy nie. Nie pracował/ła nie ma wypłaty - no bo za co?
 
2019-09-06 19:04:30
trzeba sprawdzić: Wydawanie publicznych pieniędzy za świadome nieświadczenie pracy, to przekroczenie uprawnień i narażenie na straty gminną kasę (art. 231 k.k.).

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25