facebook RSS # #

22.11.2019 07:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-04 08:47       aktualizacja: 2019-11-04 08:58       PRAWO
  A A A

Schroniska gmin. Czabański: schroniska dla zwierzat powinny być własnością wyłącznie samorządów

Schroniska gmin. Czabański: schroniska dla zwierzat powinny być własnością wyłącznie samorządów
Fot. PAP/T.Żmijewski
"Schroniska dla zwierząt powinny być własnością tylko i wyłącznie samorządów" – powiedział w rozmowie z PAP szef Rady Mediów Narodowych i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w mijającej kadencji Sejmu Krzysztof Czabański (PiS).

Czabański zaznaczył, że choć nie otrzymał mandatu posła w niedawnych wyborach parlamentarnych, nadal zamierza zajmować się tematem ochrony zwierząt, choć już poza Sejmem. Przypomniał jednocześnie, że w mijającej kadencji Sejmu złożył dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Polityk wskazał też, jakimi tematami powinni w pierwszej kolejności zająć się nowi parlamentarzyści.

Jednym z nich jest ograniczenie bezdomności zwierząt. Chodzi m.in. o sterylizacje i kastracje na koszt samorządów lub państwa. "To najlepsza metoda do ograniczenia bezdomności zwierząt" – ocenił.

Według polityka wprowadzony powinien być też zakaz funkcjonowania schronisk komercyjnych. "Schroniska dla zwierząt powinny być własnością tylko i wyłącznie samorządów" – wskazał. Zaznaczył, że samorządy mogłyby nimi zarządzać bezpośrednio albo przez tworzenie spółek celowych.

"Chodzi o to, aby była to własność samorządów, bo wówczas to samorząd odpowiadałby za ich jakość. Nie byłby on nakierowany na zysk, ale na to, by zwierzęta miały szanse trafić do normalnych domów i mieć przyzwoite warunki" – mówił.

Zdaniem Czabańskiego w dalszej perspektywie powinien być też wprowadzony zakaz występów zwierząt z cyrkach czy hodowli zwierząt na futra.

Potrzebna nowa służba chroniąca prawa zwierząt

Zdaniem Czabańskiego powinna też powstać służba państwowa, która zajęłaby się łamaniem prawa chroniącego zwierzęta w Polsce. Dodał, że od strony prawnej jest wiele przepisów chroniących zwierzęta, ale nie zawsze są one egzekwowane, a odpowiedzialność za łamanie tego prawa jest często iluzoryczna. Tłumaczył, że dzieje się tak, gdyż policja czy prokuratura "mają ważniejsze sprawy w pierwszej kolejności do rozpatrzenia, takie jak łamanie prawa w stosunkach międzyludzkich, a zwierzęta znajdują się na kolejnym planie".

"Dlatego dobrze by było, gdyby na wzór niektórych krajów powstała służba państwowa ulokowana w MSWiA, która by reagowała na łamanie istniejącego prawa chroniącego zwierzęta. To byłoby bardzo proste posunięcie do przeprowadzenia, gdyż nie trzeba byłoby zmieniać przepisów o ochronie zwierząt, a jednocześnie bardzo by to pomogło i poprawiło sytuację zwierząt w Polsce" – mówił.

Na podst. Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-10 20:53:23
b: ale to własnie gminy łamia skutecznie polskie prawo w imię źle pojetych oszczednosci, kosztem zycia bezdomnych zwierzat, a słuzby które mają czynic "postepowanie z urzedu" chronią przestepców którzy znecaja sie nad zwierzetami.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25