facebook RSS # #

21.10.2019 23:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-06-14 16:48       aktualizacja: 2016-06-15 16:55       PRAWO BUDOWLANE
  A A A

Budujemy z gminami. Wiceszef MIiB finansowe zapowiada wsparcie samorządów

Budujemy z gminami. Wiceszef MIiB finansowe zapowiada wsparcie samorządów
Chcemy zlikwidować eksmisje na bruk
- mówi Kazimierz Smoliński
Fot.Fotolia
W ramach zapowiedzianego niedawno przez rząd zwiększenia wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego, samorządy będą mogły wnioskować m.in. o dofinansowanie w wysokości 35–55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.

„Chcemy likwidacji zjawiska eksmisji na bruk” - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział, że w ramach programu mieszkaniowego rząd przewiduje zwiększenie dopłat do budownictwa społecznego.

„Większość gmin nie stosuje instrumentu, jakim jest możliwość eksmisji do pomieszczenia tymczasowego” - wskazał wiceminister. Dodał, że resort chce wspierać gminy i przekonywać je do tego, żeby adaptowały na pomieszczenia tymczasowe lokale socjalne lub też komunalne, które są w bardzo niskim standardzie.

Smoliński wskazywał, że na ten cel gminy mogłyby wykorzystywać także tzw. lokale substandardowe.

„Takie lokale należałoby wyremontować, ponieważ ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia; wiele z nich nie ma dostępu do kanalizacji czy mediów” - podkreślił. Wiceminister zauważył, że niektóre gminy już korzystają z takich rozwiązań. „Do lokalu o niskim standardzie eksmituje się kilka rodzin. Można żyć w jednym pokoju z dostępem do wspólnej kuchni, łazienki i ubikacji” - tłumaczył.

Dodał, że jego zdaniem takie rozwiązanie jest dużo lepsze niż eksmisja "na bruk", czy przeniesienie do noclegowni. "Nie ma komfortu, ale można żyć. Jest dach, ogrzewanie, jest dostęp do mediów. Takich lokali nam brakuje" - podkreślił.

W ramach zapowiedzianego niedawno przez rząd zwiększenia wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego, samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35–55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.

Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań komunalnych na lepszych niż dziś warunkach.

W przypadku budowy noclegowni dopłaty miałyby pokrywać 55 proc. inwestycji, bowiem jak dodał Smoliński: "Chcemy, aby takich lokali powstawało więcej".

Jak wskazywał wiceminister, środki finansowe na wspieranie istniejących narzędzi oraz nowych, powstających instrumentów związanych z dopłatami dla budownictwa społecznego, miałyby pochodzić z budżetu państwa. W tym kontekście zapowiedział m.in., że rząd chce także "trochę zwiększyć" pulę środków na preferencyjne kredyty dla gmin realizujących społeczne budownictwo czynszowe.

Z szacunków MIB wynika, że statystyczny deficyt mieszkaniowy to aktualnie około 0,5 mln mieszkań. Ale biorąc pod uwagę „wypadanie” starzejącego się zasobu mieszkaniowego z rynku i potrzebę zastępowania mieszkań o niskim standardzie, potrzeby mieszkaniowe są określane na od jednego do kilku milionów nowych mieszkań.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

amk/ Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-06-15 07:21:14
Lokator: Popieram budownictwo socjalne i komunalne jednak powinna być możliwość eksmisji lokatora jeśli ten niszczy swój lokal lub jego otoczenie. Mieszkania te są formą wsparcia ale w zamian lokato powinien mieć konkretne represje za niszczenie mienia. Wiele przypadków jest takich, że nowe czy wyremontowane lokale zostają zniszczone.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25