facebook RSS # #

19.02.2020 15:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-10 17:26       aktualizacja: 2017-06-10 17:28       PRAWO BUDOWLANE
  A A A

Powiaty bez nadzoru. MIB: zamiast powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego - okręgowe

Powiaty bez nadzoru. MIB: zamiast powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego - okręgowe
Fot. PAP/A.Ciereszko
Resort infrastruktury i budownictwa przymierza się do wprowadzenia okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego, które zastąpiłyby działające obecnie inspektoraty powiatowe - powiedział PAP wiceminister Tomasz Żuchowski.

Jak wyjaśnił Żuchowski, zmiany w strukturze nadzoru budowlanego będą polegały m.in. na utworzeniu około stu okręgowych inspektoratów nadzoru - w miejsce obecnych 377 powiatowych.

W wojewódzkich inspektoratach planowane są jedynie niewielkie zmiany.

"Redukcja inspektoratów najniższego szczebla pociągnie za sobą m.in. zmniejszenie kosztów organizacyjnych" - zauważył wiceminister. To pozwoli na "zwiększenie nakładów na etaty merytoryczne - takie, w ramach których realizuje się zadania wymagające kompetencji specjalistycznych i inżynierskich" - tłumaczył Żuchowski. Jego zdaniem "znaczna część środków przeznaczonych dotychczas na obsługę kadrową czy finansowo-księgową będzie mogła być przeznaczona na działalność merytoryczną".

Z danych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że w wielu powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego (102 z 377) nie ma więcej merytorycznych etatów niż trzy. "Istnienie tak małych instytucji nie sprzyja racjonalnemu wykorzystaniu zasobów finansowych i ludzkich, nie pozwala też na zatrudnienie specjalistów z różnych dziedzin, o różnych uprawnieniach budowlanych" - zauważył Żuchowski.

Jego zdaniem, w jednostkach nadzoru budowlanego powinny pracować osoby z różnymi uprawnieniami, z jak największą liczbą specjalności. Wzmocni to - jak przekonywał - bezpieczeństwo budowlane i poprawi zarządzanie ładem przestrzennym.

Resort chce, by po reformie Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego miał uprawnienia do powoływania i odwoływania wojewódzkich i okręgowych inspektorów nadzoru budowlanego. W przypadku nieprawidłowości przy wykonywaniu obowiązków służbowych przez inspektorów pozwoli to na łatwiejsze wyciąganie konsekwencji personalnych. "Niewłaściwy jest stan, w którym organ wyższego stopnia stwierdza rażące uchybienia w wykonywaniu obowiązków przez organ podległy, a nie może wyciągnąć bezpośrednich konsekwencji" - powiedział Żuchowski.

Wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa przypomniał, że propozycje zmian w inspektoratach nadzoru budowlanego znalazły się w pierwszej redakcji Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. "Wtedy też organizacje samorządu powiatowego zgłaszały w tym zakresie uwagi. Cel tych uwag jest także dla nas jasny: wspólnie chcemy wzmocnienia służb nadzoru budowlanego" - zauważył i dodał, że "to jest możliwe w ramach szerszych działań wokół Kodeksu".

Jak poinformował MIB, "równolegle do prac na projektem Kodeksu toczą się prace nad powiązaną z nim ustawą o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-06-14 08:29:36
Jola: Centralizacja i kontrola - to cel nadrzędny. jak będą wyglądać kontrole samowoli przez b. ważne urzędy okręgowe, które nie znają terenu. wiele tematów to np. przydomowe ustępy po wsiach. No i zarobki - kto z uprawnieniami pójdzie do takiej roboty???
 
2017-06-12 15:03:22
Stefan@: Likwidacja Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, moim zdaniem to absurd. To kolejny krok utrudniający podmiotom, w procesie realizacji inwestycji i innych robót budowlanych. Ponadto wydłuży się droga obywatela do inspektoratu w załatwianiu spraw formalnoprawnych.
 
2017-06-12 07:43:51
czytelniczka: Panie Żuchowski ..... w kwestii finansowej inspektoraty budowlane mają jeden nadzór finansowy, ponaglający pod starostę, pod to podlega również administracja budowlana i parę innych. Zarzuca Pan nie raz, że w terenie powstają buble prawne, nie wiadomo skąd wzięte i obwinia Pan gminy za taki bałagan. Zapomina Pan, że to nie gminy wydają pozwolenie na budowę a administracja budowlana a potem przychodzi pozwolenie wydane niezgodnie z planem bo urzędnik w starostwie merytorycznie nie zna się ani na planie ani, co nie raz się zdarza, na przepisach budowlanych i wyolbrzymiają niektóre rzeczy do rangi elaboratów.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25