facebook RSS # #

21.10.2019 06:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-04 15:16       aktualizacja: 2017-09-04 16:24       PRAWO BUDOWLANE
  A A A

Powiaty bez nadzoru. Projekt ustawy ogranicza kompetencje starostów i wojewodów

Powiaty bez nadzoru. Projekt ustawy ogranicza kompetencje starostów i wojewodów
Fot. PAP/M.Kulczyński
Główny inspektor nadzoru budowlanego będzie wydawał zgodę na powołanie oraz występował z wnioskiem o odwołanie powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego - zakłada projekt ustawy organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Obecnie kompetencje te należą do starostów i wojewodów.

Opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy przewiduje również, że główny inspektor nadzoru budowlanego będzie powoływał i odwoływał wojewódzkich inspektorów. W uzasadnieniu projektu resort przekonuje, że potrzeba dokonania tych zmian wynikła z pojawiających się zastrzeżeń co do obiektywizmu powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w zakresie kontroli obiektów należących do powiatu lub wojewody.

„Stad zależność personalna powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego od starosty i wojewódzkich inspektorów od wojewody jest dość duża. W konsekwencji taka sytuacja istotnie zwiększa podatność ww. inspektoratów na uwarunkowania i zależności lokalne" - czytamy w projekcie ustawy.

Według projektu organ centralny będzie mógł także wydawać polecenia organom wojewódzkim i powiatowym do podjęcia określonych działań., natomiast funkcja kontrolna będzie sprawowana również pod względem celowości i rzetelności działań. Radca prawny Konrad Młynkiewicz z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy ocenił, że organy nadzoru budowlanego zachowają obecną strukturę, jednak oddalą się od samorządu.

„Projektowane przepisy przewidują silne podporządkowanie organów niższego stopnia Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Dotychczas powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego wybierani byli przez starostę spośród trzech kandydatów przedstawionych przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Nowa regulacja przewiduje, że starosta, a w przypadku inspektorów wojewódzkich wojewoda, będzie jedynie wydawał niewiążące opinie o kandydacie" - wyjaśnił radca Młynkiewicz.

W opinii prawnika projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego jest związany z pracami nad reformą prawa budowlanego i planowanym na przyszły rok uchwaleniem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

„Mimo, że nad samym projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego od blisko roku trwają prace, które nie są przekazywane do publicznej wiadomości, pojawiające się projekt ustaw towarzyszących Kodeksowi pokazują kierunek zmian. Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że jeszcze we wrześniu zmieniony projekt Kodeksu ujrzy światło dzienne" - powiedział Młynkiewicz.

mm/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25